Lalki to jedne z najstarszych zabawek. Swego czasu służyły nie tylko dzieciom, ale też dorosłym kobietom czy modowym biznesmenom. Najciekawszym fragmentem ich historii był wiek XVII, czyli moda na piękne domki, które czasem widzimy na filmach. Wiecie, że taki domek potrafił zajmować znaczną część komnaty, a kosztować tyle, co mała wieś? Jeszcze 100 lat temu lalki kupowano w prezentach dorosłym paniom, które dekorowały nimi mieszkania i domy. Dzieci nie mogły dotykać tych ozdób, tak były to kosztowne dary. A znacie przygodę lalek jako małych manekinów modowych? Niewielkie lalki ubierano i przesyłano, aby pokazać, co jest modne w danym sezonie. Służyły w ten sposób domom mody, sklepom, nawet bogatym podróżnym, którzy chcieli pokazać w domu „co się nosi w świecie”. Podobno lalkom modelkom zdarzało się też pozować rysownikom gazetowym! Wiemy już, do czego lalki przydawały się dorosłym, ale czy są potrzebne dzieciom?

 

Po co dziecku lalka?

Dzięki lalce dziecko uczy się podstawowych opiekuńczych odruchów, zyskuje przyjaciółkę, powierniczkę, przytulankę, która pomaga mu na przykład panować nad emocjami. Maluch może naśladować rodziców, co daje mu ogromną satysfakcję i kładzie podwaliny pod przygotowanie do dorosłego życia. Zabawa lalką służy rozwojowi społecznemu dziecka, bo pozwala bezkolizyjne wejść w towarzystwo grupy rówieśniczej, ale też pomaga mu poczuć odpowiedzialność za kogoś, kogo ma pod opieką. Dla przedszkolaków zajmowanie się lalą z ubrankami to świetny trening samodzielności, nauka ubierania się, ćwiczenie małej motoryki, precyzji i siły dłoni, koordynacji ręka – oko.

Barbie Fashionistas, lalka i ubranka, FJF67/FJF69 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając i kupując lalkę?

Śmiało możemy powiedzieć, że na rynku mamy tysiące lalek. Jeśli chcecie sprawdzić, to zajrzyjcie tutaj: LALKI. Jakie jest najważniejsze kryterium wyboru? Przede wszystkim lalka musi być dostosowana do wieku a tym samym do… wielkości właściciela. Ale to szczegółowo omówimy w następnej części artykułu. Zabawka ta powinna być prosta, czyli mieć najwyżej kilka funkcji. Jeśli ma ich zbyt wiele na raz (płacze, zamyka oczy, pije, siusia, mówi, śpiewa) dziecko zamiast samo inicjować i układać własne zabawy narracyjne, będzie jedynie odkrywało możliwości lalki.

Zawsze sprawdzamy materiały z jakich zabawka została wykonana, łącznie z włosami i ubrankami (jeśli je ma). Muszą być dobrej jakości, aby lala służyła maluchowi latami; bezpieczne i trwałe, ponieważ istnieje możliwość, że dziecko będzie z lalką spało, całowało ją, czesało, przebierało, czyli intensywnie eksploatowało. Zabawka musi być estetyczna. Pamiętajmy, że lalka może stać się najważniejszą zabawką dziecka. Dlatego mimika, proporcje, oczy, kolory, wzory powinny być na tyle przyjazne by dobrze wpływać na samopoczucie małego właściciela i kształtować jego dobry gust.

 

Jak dobrać lalkę do wieku dziecka?

Przechodzimy do podstawowej i wcale nie takiej oczywistej kwestii – wyboru lalki. Dlaczego rodzaj zabawki, na którą się decydujemy, powinien być uzależniony od wieku dziecka? Po pierwsze od wieku, czyli wzrostu malucha zależy rozmiar dobranej lalki. Po drugie – zależnie od tego, ile właściciel ma miesięcy czy lat, lalka będzie pełniła nieco inne funkcje.

Lalki na 0 – 12 miesięcy

W tym wieku maluchy dostają najczęściej lalki „na wyrost”, czyli do zabawy później. Nie ma takiej potrzeby, ponieważ się też lale dla maluszków. Muszą to być niewielkie, lekkie szmacianki bez dodatkowych elementów np. oczek naszywanych w postaci guzików, czy łatwych do oderwania włosów z włóczki. Taka lalka musi posiadać wszystkie atesty (zabawki do 2 roku życia mają ich więcej). Lala nie musi mieć ubranek, czy dodatków – maluch i tak z nich nie skorzysta, to nie ten etap. Plusem są wyraźne rysy twarzy czy elementy namalowane na materiale. Lalka powinna być wygodna w chwytaniu przez małe rączki, bo patrzenie na nią i przekładanie z miejsca na miejsce to na razie cała zabawa, na którą możemy liczyć. Nie bójmy się kupić pięknej lalki i posadzić ją poza łóżeczkiem malucha, jako ozdobę pokoju. Oczywiście wybierzcie miejsce, które dziecko widzi. Budowanie wyczucia estetycznego to też proces, w którym powinniśmy wspierać dziecko.

Trudi, lalka szmaciana Blondynka


Lalki na 1 – 3 latka

To nadal etap dość niedużych i lekkich lalek. Wciąż najlepsze są materiałowe, lub materiałowe z główkami z tworzywa sztucznego. Lalka może już mieć proste ubranko, czy dodatek w postaci buteleczki do karmienia, małego koszyczka do noszenia itd. Warunkiem jest oczywiście to, że gadżety są całkowicie bezpieczne dla dzieci poniżej 3 roku życia. Na razie nie inwestujemy w lalki funkcyjne czyli np. z głosem. Na tym etapie sama możliwość przebierania, lulania, wożenia, karmienia lali, czy podania jej smoczka jest wystarczającą atrakcją dla malucha.

Jaka lalka dla 2 letniej dziewczynki? Sprawdź Baby Annabell

Baby Annabell, mini Laleczka, różowa

 

Lalki na 3 – 5 lat

Lale mogą być już większe i cięższe, dlatego poza małymi możemy też sięgać po lalki średnie. Dopuszczalne są też lale zrobione całkowicie z tworzywa sztucznego (znacznie cięższe od materiałowych). Możemy też zaszaleć i kupić lalę z głosem, płaczącą, śpiewającą, śmiejącą się, mówiącą proste zdania. Albo pijącą i sikającą. Z zamykanymi oczkami, czy też z włosami nadającymi się do czesania. Dziecko w tym wieku w pełni skorzysta z takich dodatkowych atrakcji. Ale najważniejsze, żebyśmy wybrali lalkę, którą można rozbierać i ubierać – najlepiej, jeśli ubranka mają różne typy zapięć np. body na rzepy, bluza na suwak, spódniczka na guziczek. Początkujący przedszkolak będzie mógł ćwiczyć samoobsługę, sprawność dłoni, małą motorykę itd. To też etap gdy dzieci uwielbiają naśladować dorosłych, więc do lalki przydatne będą dodatki w postaci wózków, nosidełek, wanienek, łóżeczek itd. Godziny zabaw gwarantowane.

Smoby, wózek 5w1, zestaw

 

Lalki dla dzieci 5+

Tu wybór lalek jest największy. Praktycznie możemy kupić każdy rodzaj, jaki dziecko sobie wymarzy z poprzednich grup wiekowych. Ale możemy też wprowadzić nowe. Chociażby tak zwane lalki – przyjaciółki. Czyli duże lale (powyżej 40 cm) stylizowane na małe dziewczynki, rzadziej chłopców. Te lalki świetnie sprawdzają się zwłaszcza u starszych dzieci, które wolą mieć zabawkę wyglądającą, jakby była w wieku podobnym do nich. To też etap wprowadzania mniejszych lalek przypominających nastolatki lub młode dziewczyny, np. typu Barbie. Te zabawki, często z akcesoriami, mogą uczyć dziecko określonych ról społecznych np. zawodów. W tej grupie lalek znajdują się też postacie ze znanych bajek. Ostatnio chyba znowu króluje Kraina Lodu, prawda?

Kraina Lodu, lalka Sister Styles Elsa