Jak samemu ustawić światła w samochodzie?

Według obowiązujących w Polsce przepisów ruchu drogowego, światła głównych reflektorów w samochodzie powinny zapewniać oświetlenie drogi na co najmniej 40 metrów do przodu w przypadku świateł mijania i 100 metrów, w przypadku świateł drogowych (zwanych światłami długimi). Światła mijania w obu reflektorach nie powinny świecić identycznie. Jako, że w naszym kraju obowiązuje ruch prawostronny, światło z prawej lampy powinno oświetlać drogę w większym zakresie niż lewe. Umożliwia to unikanie oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka oraz lepszą widoczność pobocza drogi.

 

Żarówki PHILIPS, H7 X-tremeVision Pro150

 

Pod wpływem drgań i wstrząsów zdarzających się przy codziennej jeździe, z czasem reflektory mogą nieco zmienić swoje położenie. Chodzi zarówno o możliwość osłabienia ich mocowania jak i eksploatacyjne zużycie zawieszenia pojazdu, które prowadzi do jego obniżenia. Właśnie dlatego konieczna jest regularna kontrola i ewentualna zmiana ustawienia świateł. Dotyczy ona nadawania reflektorom odpowiedniego kąta pochylenia w dwóch płaszczyznach – pionowej i poziomej.

W niemal każdym samochodzie znajdziemy pokrętło regulacji pochylenia świateł. Domyślnie jest ono ustawione w pozycji 0 (neutralnej). Jest to ustawienie odpowiednie dla standardowego obciążenia samochodu – kierowca i pasażer oraz niewielki bagaż. Kierowca powinien zmienić pozycję pokrętła na 1, jeśli przewozi komplet pasażerów. Jeżeli dodatkowo przewozi ciężkie przedmioty w bagażniku, powinien wybrać 2. Pozycja 3 jest z kolei przeznaczona do sytuacji, w których w pojeździe nie ma pasażerów poza kierowcą, ale tył pojazdu jest silnie obciążony (wówczas przód samochodu podnosi się ku górze).

 

Żarówki halogenowe PHILIPS X-tremeVision Pro150 +150% H4 12V 60/55W, 2 szt.

 

Jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem?

Polscy kierowcy najczęściej dokonują sprawdzenia ustawień świateł w swoich pojazdach podczas wizyt na stacji kontroli pojazdów. Diagności mają obowiązek sprawdzenia poprawności ustawień reflektorów podczas obowiązkowego badania technicznego pojazdu, jednak nie zawsze rzetelnie wywiązują się z tego zadania. Warto przypominać o tym obowiązku, jednocześnie mając na uwadze, że do zadań diagnosty nie należy korekta ustawień świateł. Tę czynność powinniśmy zlecić odpowiedniemu warsztatowi samochodowemu lub przeprowadzić samodzielnie. Jest to możliwe, choć wymaga nieco zaangażowania.

Wielu kierowców zastanawia się, jak ustawić światła w samochodzie domowym sposobem – tak, aby nie trzeba było jechać w tej sprawie do warsztatu. Jak już wspomnieliśmy, jest to możliwe, choć oczywiście zdarzają się pewne wyjątki, o których wspomnimy później.

 

Żarnik OSRAM D2S Xenarc Original (1 sztuka)

 

Jak ustawić światła w samochodzie na ścianie? Krok po kroku

  • Całą procedurę powinniśmy rozpocząć od znalezienia płaskiego terenu, najlepiej wypoziomowanego (np. parking, wyłożony kostką brukową podjazd do garażu itp.).
  • Potrzebna będzie nam także równa powierzchnia poprzeczna – np. ściana czy drzwi garażowe. Powierzchnia ta musi być wyższa niż 1,5 m, samochód ustawiamy w bliskiej odległości od niej.
  • Przed wykonaniem pomiaru musimy odpowiednio przygotować samochód. Nie powinien on być nadmiernie obciążony. Jeżeli przewozimy w jego wnętrzu lub bagażniku ciężkie przedmioty, wyjmijmy je na czas pomiaru.
  • Kolejny krok to regulacja ciśnienia w oponach. Na jednej z tabliczek znamionowych pojazdu znajdziemy informację na temat zalecanego poziomu ciśnienia – w razie potrzeby dopompujmy koła do tej wartości.
  • Gdy jesteśmy już gotowi, włączamy światła, pamiętając o ustawieniu pokrętła ich pochylenia w pozycji zero (neutralnej). Pokrętło znajduje się najczęściej po lewej stronie deski rozdzielczej.
  • Kiedy snopy światła z reflektorów padają już na ścianę, zaznaczamy na niej ich centralne punkty, a 10 cm poniżej rysujemy poziomą linię.
  • Następnie odjeżdżamy 10 metrów do tyłu zachowując identyczne osiowe ustawienie pojazdu, czyli unikając jakiegokolwiek skrętu kół.
  • Teraz centralne punkty snopów świateł na ścianie powinny znajdować się na narysowanej wcześniej linii. W większości pojazdów punkty powinny znajdować się 10 cm poniżej tych zaznaczonych poprzednio, jednak i ta informacja wymaga sprawdzenia. Wartość pochylenia świateł znajdziemy na obudowie reflektora (zwykle widoczna po otwarciu maski). Dla podanego przykładu wynosi ona 1% (1% z 10 m = 10 cm). Jeżeli podana przez producenta pojazdu wartość jest inna, dokonujemy odpowiednich przeliczeń.

 

Żarówki PHILIPS, H7, WhiteVision Ultra

 

Jak prawidłowo ustawić światła w samochodzie? Metody i wyjątki.

Jeżeli badanie ustawienia reflektorów wykaże nieprawidłowości, pora przystąpić do regulacji. W przypadku standardowych reflektorów halogenowych, wykonuje się ją za pomocą śrub regulacyjnych, które można obracać za pomocą wkrętaka lub odpowiedniego klucza. Trudniejsze jest ustawienie reflektorów ksenonowych, posiadających system automatycznego poziomowania. Wówczas podczas zmiany ustawień silnik pojazdu powinien pracować (system poziomowania musi działać). Co ciekawe, większych problemów nie powinniśmy napotkać podczas regulacji reflektorów ze źródłami światła w technologii LED. Choć jest to nowoczesne rozwiązanie, spotykane w samochodach od zaledwie kilku lat, regulacja reflektorów przebiega (w większości modeli pojazdów) tak samo jak w przypadku standardowych reflektorów halogenowych.

 

Żarówki halogenowe PHILIPS, H7, RacingVision GT200, 2 szt.

 

Kiedy dokonać kontroli ustawienia świateł w samochodzie?

Eksperci motoryzacyjni doradzają kontrolę ustawień oświetlenia w pojeździe przynajmniej raz w roku lub co 10 tys. km. Warto dopilnować, aby sprawdzenie świateł zostało wykonane podczas corocznego, obowiązkowego badania technicznego pojazdu. Kontroli świateł należy także bezwzględnie dokonać po czynnościach naprawczych takich jak wymiana reflektora pojazdu, pracach blacharskich na nadwoziu czy po generalnym remoncie zawieszenia.

 

Żarówki halogenowe PHILIPS WhiteVision ultra H4 12V 60/55W + 2x W5W (temperatura barwowa do 4200K, +60% więcej światła)

 

Teraz już wiecie, jak ustawić światła w samochodzie. Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com