1. Najlepsze dekoracje do akwarium? Postaw na rośliny!

Dekoracje do akwarium to nie tylko ozdoby w postaci statków, czy muszli. Najlepszym rozwiązaniem oraz podstawą aranżacji są przede wszystkim rośliny! Rozwiązanie to pozwala na skomponowanie w zbiorniku podwodnego „ogrodu” nawiązującego do naturalnego środowiska danego gatunku. Opcji dekoracji jest wiele, a wszystko zależy od twojego zaangażowania. Można zastosować na przykład fototapetę, która będzie imitowała naturalną roślinność, jednak zdecydowanie więcej możliwości daje samodzielne umieszczanie żywych gatunków w zbiorniku.

Do wyboru są oczywiście także sztuczne rośliny, które umieścisz w żwirku (np. marki Trixie). Będą one od ciebie wymagać tylko czyszczenia. Jednak naturalne ozdoby do akwarium, potrzebujące większej dawki opieki (np. stosowania odżywek i nawozów do roślin akwariowych typu Plant Booster marki Aquael, czy regularnego usuwania martwych pędów), dają o wiele więcej satysfakcji i znacznie bardziej cieszą oko. Dodatkowo produkują tlen, zużywając dwutlenek węgla, a także rozkładają substancje zawierające azot.

Jeżeli zdecydujesz się na wersję sztuczną, pamiętaj, by wybrać takie roślinki, które są zrobione z materiałów bezpiecznych dla rybek. Zarówno one, jak i inne zwierzęta wodne zamieszkujące twój zbiornik będą chciały zrobić sobie z roślin (nawet tych sztucznych) schronienie. Jest to więc nie tylko pomysł na dekorację akwarium, ale także korzyść dla zamieszkujących je rybek.

 

sztuczna roślina do akwarium

 

2. Korzenie do akwarium – czyli natura w twoim zbiorniku

Innym pomysłem na to, jak udekorować akwarium, jest odtworzenie naturalnego środowiska zwierząt, które w nim mieszkają. Jak to zrobić? Wystarczą odpowiednie elementy, które pozwolą na uzyskanie świetnego wizualnego efektu. Z pomocą kamieni, kawałków drewna i roślin jesteś w stanie zbudować swoim zwierzakom dom wyglądem przypominający naturalne miejsce ich bytowania.

Aby udekorować zbiornik w ten sposób, postaw na korzenie przeznaczone do akwarium (np. korzeń mangrowca marki Zolux), piasek lub żwirek oraz inne dekoracje wyglądem przypominające elementy prawdziwego podwodnego świata. Podobnie jak wyżej, możesz także dołączyć fototapetę, która dodatkowo podkreśli całość stylizacji akwarium.

 

Aqua d'ella Ozdoba korzeń do akwarium

 

3. Jak udekorować akwarium? Z dbałością o zamieszkujące je gatunki!

Modnym, a zarazem sprzyjającym rybkom i wodnym skorupiakom pomysłem na urządzenie akwarium, jest uczynienie go biotopowym. Celem urządzania zbiornika w ten sposób jest nie tylko atrakcyjny wygląd akwarium, ale także jak najwierniejsze odtworzenie naturalnych warunków, w których na wolności żyją hodowane przez ciebie stworzenia. Ten sposób dekorowania wymaga jednak szerokiej wiedzy z zakresu upodobań samych zwierząt (i to konkretnego gatunku!) oraz znajomości klimatu, w jakim żyją.

W tym celu potrzebne ci będą naturalne ozdoby do akwarium takie jak żywe rośliny, które trzeba zasadzić w akwarium oraz oczywiście rybki i inne stworzenia lubujące się w takim właśnie klimacie. Skomponowanie własnego biotopu to nie tylko piękna ozdoba wnętrza, ale także danie rybkom wszystkiego, czego potrzebują do prawidłowego rozwoju i komfortowego życia.

 

preparat do roślin akwariowych

 

4. Zamek do akwarium – klasyczna dekoracja i dobre schronienie

Zamek do akwarium to już niemalże klasyk, jeśli chodzi o dekorowanie zbiornika. Nie tylko uroczo wygląda, ale jest także świetnym schronieniem dla rybek. W połączeniu z roślinami, fototapetą i innymi dekoracjami (np. wrakiem statku marki Trixie), możesz stworzyć bajkową podwodną krainę, która na pewno przyciągnie wzrok wszystkich odwiedzających cię osób.

Równie ciekawym rozwiązaniem będzie majestatyczny wodospad do akwarium (np. marki Aqua D’ella), który przykuwa spojrzenie i nada się nawet do małego akwarium. Dobierając odpowiednie dodatki, możesz stworzyć spójną całość i zagospodarować zbiornik tak, jak sobie wymarzysz.

 

wodospad do akwarium

 

5. Muszla do akwarium – czyli morski świat w zasięgu wzroku

Dno oceanu, rafa koralowa i błękitna woda to kolejny wspaniały widok, który możesz osiągnąć odpowiednimi dekoracjami! Jasna fototapeta i muszla umieszczona w akwarium wprowadzą do niego egzotyczny klimat oceanu. Niezbędne będą też oczywiście kolorowe rośliny, które dopełnią aranżację podwodnego świata.

Chcąc podkreślić efekt morskiego lub oceanicznego wyglądu, możesz też kupić dodatkowo sztuczne rafy koralowe, piach i ozdoby takie jak kryształki czy zatopione okręty. Rybki z pewnością chętnie będą eksplorować także akcesoria takie jak skrzynia skarbów lub dekoracyjna jaskinia, z których uczynią swoją kryjówkę.

 

ozdoba do akwarium

 

Niezależnie od stylu akwarium, jaki planujesz wykreować za pomocą dekoracji, pamiętaj o tym, by stworzyć rybkom i innym wodnym żyjątkom możliwe najlepsze warunki bytowe. Niezbędne do tego będą grzałka, termometr, dostosowany do pojemności zbiornika filtr akwarystyczny i oświetlenie.

Wszystkie produkty, podobnie jak same akwaria, znajdziesz w naszej ofercie.