Jak schłodzić samochód bez klimatyzacji? Zapobiegaj nagrzewaniu!
Człowiek przyzwyczaja się do luksusu bardzo szybko. Wielu z nas nie wyobraża sobie podróżowania latem bez sprawnego układu klimatyzacji w samochodzie. Tymczasem jeszcze dwie dekady temu, zdecydowana większość aut obecnych na drogach nie posiadała tego rozwiązania. W jaki sposób ludzie szukali wówczas ratunku przed wysokimi temperaturami wewnątrz auta? To właśnie w poprzedniej epoce dziejów motoryzacji warto szukać potencjalnych rozwiązań.
W czasie kilkudziesięciostopniowych upałów, temperatura w stojącym na słońcu samochodzie może wynosić nawet ponad 60-70 st. C. Jeżeli w naszym samochodzie nie mamy klimatyzacji lub jest ona niesprawna, w pierwszej kolejności powinniśmy… unikać pozostawiania auta na otwartej przestrzeni, w pełnej ekspozycji na promienie słoneczne. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak warto wybierać zacienione miejsca – pod drzewami lub murem. Warto obserwować też pozycję słońca, przewidując, w którym miejscu na niebie będzie, gdy będziemy wracać do auta. Być może uda nam się zaparkować tak, by przed powrotem auto zdążyło schłodzić się, osłonięte przed słońcem przez budynki czy drzewa. Idealnym rozwiązaniem są oczywiście parkingi podziemne, gdzie z reguły nawet podczas upałów panuje przyjemny chłód.
Kiedy parkowanie w cieniu nie jest możliwe możemy zabezpieczyć wnętrze naszego auta przed przedostawaniem się do niego promieni słonecznych. Deski rozdzielcze samochodów jak i tapicerka foteli mają zazwyczaj ciemne odcienie, które bardzo silnie absorbują promienie, a przez to nagrzewają się. Elementy te możemy osłonić stosując matę przeciwsłoneczną. Jest to stosunkowo niedrogi gadżet, który kierowcy często stosują także jako osłonę, zapobiegającą zamarzaniu przedniej szyby w miesiącach zimowych. Głównym przeznaczeniem tego akcesorium jest jednak odbijanie promieni słonecznych. Matę warto stosować na przedniej szybie pojazdu, jednak dobrym rozwiązaniem jest posiadanie także drugiej osłony, którą możemy założyć na tylną szybę bądź boczne drzwi – jeżeli auto jest zwrócone podczas postoju tyłem lub bokiem do słońca. Mata nie tylko chroni wnętrze przed nagrzewaniem się, ale także przed promieniami UV, które mogą powodować blaknięcie plastikowych elementów bądź tapicerki skórzanej lub materiałowej w samochodzie.
W największym stopniu nagrzewają się elementy wnętrza w ciemnych kolorach. Jeżeli często parkujemy na słońcu, możemy pomyśleć o zakupie pokrowców na fotele w jasnych odcieniach. Dobrym pomysłem jest zastosowanie pokrowców z jasnej eko-skóry, które przy okazji odświeżą wygląd samochodu. Wsiadanie na rozgrzane słońcem fotele dodatkowo podnosi temperaturę ciała i powoduje nieprzyjemne pocenie się podczas siedzenia w samochodzie. Jasna eko-skóra może w pewnym stopniu zniwelować taki dyskomfort.
Jak schłodzić powietrze w samochodzie bez klimatyzacji?
Nawet zastosowanie powyżej opisanych zabiegów nie uchroni nas przed wysoką temperaturą we wnętrzu pojazdu, stojącego na zewnątrz w letni dzień. Aby znacznie zwiększyć komfort jazdy, jeszcze przed uruchomieniem samochodu, warto otworzyć całkowicie wszystkie jego drzwi oraz bagażnik. Pozwoli to w krótkim czasie obniżyć temperaturę wnętrza o kilka stopni, zwłaszcza jeśli na zewnątrz wieje choćby niewielki wiatr. Jeżeli mamy do czynienia z całkowitym upałem i bezwietrzną pogodą, możemy otworzyć wszystkie szyby w samochodzie na kilka pierwszych minut podróży. Nie warto jechać z opuszczonymi szybami przez cały czas, gdyż ciąg powietrza może nam zaszkodzić. Niezłym pomysłem jest jednak uchylenie w niewielkim zakresie szyby pasażera bądź jednej z szyb tylnych drzwi.
Nawet jeśli nie posiadamy klimatyzacji, warto korzystać z nawiewów, które znajdują się na wyposażeniu każdego samochodu. Oczywiście pokrętło temperatury ustawiamy wówczas na jak najniższą wartość. W gorące dni temperatura powietrza wpadająca przez nawiewy nie będzie niska, jednak wymuszony obieg powietrza spowoduje poprawę komfortu.
Komfort zwiększą także inne, znane metody schładzania własnego organizmu, np. picie zimnej wody czy innego napoju podczas jazdy. Wewnątrz auta nieposiadającego klimatyzacji trudno obniżyć temperaturę powietrza, dlatego warto zadbać przede wszystkim o własne samopoczucie.
Czym zastąpić klimatyzację w samochodzie?
Szukając sposobu na zastąpienie układu klimatyzacji w samochodzie możemy wypróbować dostępne na rynku urządzenia, zasilane z gniazda 12V samochodu (zwanego także gniazdem zapalniczki). Są to m.in. wentylatory, które można przymocować do deski rozdzielczej lub innego elementu wnętrza samochodu. Wentylator skierowany bezpośrednio na kierowcę lub pasażera zapewnia o wiele wydajniejsze chłodzenie niż fabryczny układ wentylacji pojazdu. Na rynku dostępne są różne wersje wentylatorów, w tym urządzenia wyposażone w dwa wiatraki, które można skierować w stronę kierowcy, jak i pasażera przedniego rzędu siedzeń. Oczywiście wentylatory zasilane z gniazda zapalniczki nie są metodą na to, jak zrobić klimę w aucie, jednak mogą w znacznym stopniu zwiększyć komfort podróżowania.
Coraz częściej na rynku spotykane są także przenośne klimatyzatory samochodowe, zasilane z gniazda 12V. W gruncie rzeczy nie są to urządzenia działające w taki sam sposób jak klimatyzacja, lecz posiadające funkcje wentylacji, nawilżania i oczyszczania powietrza. Nie można oczekiwać po nich wydajności chłodzenia na poziomie klimatyzacji samochodowej, jednak, podobnie jak wentylatory, mogą zwiększyć komfort jazdy.
Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)