Jak określić swój typ cery?

Żeby stwierdzić jaki masz typ cery, oczyść swoją skórę, a następnie, przed nałożeniem jakichkolwiek kosmetyków, dokładnie się jej przyjrzyj. Czy jest sprężysta? Tłusta? Gładka? A może nieprzyjemnie ściągnięta? Zwróć uwagę na poziom zaczerwienienia, widoczność naczynek, pory oraz kolor skóry. Każdy z tych czynników jest cechą charakterystyczną dla określonego typu cery.

Aby stwierdzić, który jest twój, spójrz na opis każdego z nich, a następnie porównaj z wcześniejszymi obserwacjami swojej twarzy. Skup się na jej cechach i problemach, od zmarszczek, po zachowanie przy nakładaniu konkretnych produktów. Jakie podstawowe typy cery wyróżniamy?

Cera tłusta – czyli jaka?

Ten typ charakteryzuje się nadmiernym produkowaniem sebum, czyli łoju skórnego, którego zadaniem jest ochrona skóry. Mając cerę tłustą, jesteś mniej narażony na uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi, ale za to częściej zmagasz się z niedoskonałościami i wykwitami. Twoja twarz jest często błyszcząca, masz widocznie rozszerzone pory i tendencję do wyprysków? Prawdopodobnie jesteś posiadaczem właśnie tego typu skóry. Cera tłusta może być uwarunkowana genetycznie, jednak spory wpływ na jej powstanie ma nieodpowiedni tryb życia.

Cera sucha – jak ją rozpoznać?

W przeciwieństwie do cery tłustej, sucha wydziela zbyt małą ilość sebum, przez co narażona jest na liczne uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Często bywa wrażliwa, przesuszona, matowa oraz pozbawiona blasku. Co więcej, jest cienka, mało elastyczna, zdecydowanie łatwiej się łuszczy i szybciej starzeje. Potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, bo pojawiają się podrażnienia spowodowane nieodpowiednimi kosmetykami. Podobnie jak cera tłusta, może być dziedziczna lub nabyta.

Cera normalna – czyli najzdrowszy typ skóry

Cera normalna jest dobrze ukrwiona, jędrna i wydziela odpowiednią ilość sebum, przez co ma warstwę ochronną oraz zdrowy wygląd. Nie łuszczy się, a warunki atmosferyczne takie jak wiatr, śnieg czy słońce nie są jej straszne. Rzadko pojawiają się na niej wypryski, pory są zwężone, a skóra nawodniona i promienna. 

Cera mieszana – dlaczego jest problematyczna?

Cera mieszana łączy cechy zarówno cery tłustej, jak i suchej, dlatego jej pielęgnacja może być problematyczna. Ma tendencję do przetłuszczania się, świecenia w strefie T (broda, nos, czoło) oraz przesuszenia w obrębie policzków i oczu. Osoby z tym typem cery skarżą się na rozszerzone pory, a także liczne zaskórniki, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji można nad nimi zapanować.

Choć wyróżniamy cztery typy skóry, istnieją dodatkowe rodzaje, które często występują w połączeniu z tymi głównymi. Mowa tu o cerze wrażliwej (występującej zarówno przy cerze suchej i tłustej), dojrzałej (która ma w sobie głównie cechy skóry suchej i dotyczy osób po 40. roku życia), trądzikowej (z cechami tłustej) oraz naczyniowej (o pękających naczynkach).

Jak pielęgnować twarz? Najpopularniejsze typy skóry

Jak zadbać o skórę twarzy, by była zdrowa, pełna blasku i wyglądała dobrze? Oczywiście dostosowując pielęgnację do swojego typu cery. Nie jest to trudne, ponieważ producenci jasno oznaczają, który produkt jest przeznaczony do danego typu. Pamiętaj, że przy każdej zmianie kosmetyku na nowy należy obserwować reakcję organizmu. Nigdy nie wprowadzaj do swojej pielęgnacji kilku nowych produktów na raz, bo gdyby, któryś ci nie służył, nie będzie wiadomo jaki. Jeśli po nałożeniu produktu skóra staje się wyraźnie zaczerwieniona, szczypie lub swędzi, oznacza to, że jakiś składnik kremu może wywoływać reakcje alergiczne i konieczne jest odstawienie kosmetyku.

Jak prawidłowo zadbać o cerę tłustą?

Cera tłusta wymaga zmatowienia i, wbrew pozorom, nawilżenia odpowiednim kremem (na przykład Iceland Water Volume marki The Saem), a także normalizowania tonikiem czy płynem micelarnym mającym właściwości tonizujące. Skuteczne mogą być też lekkie podkłady matujące, które nie będą zapychały porów i maseczki przystosowane do tego typu skóry.

 

Iceland Water Volume Cream, krem nawilżający do twarzy, 80 ml - The Saem

 

Jak pielęgnować twarz suchą?

Sucha skóra wymaga większego nawilżenia niż inne typy cery. Warto więc wybierać kosmetyki do pielęgnacji twarzy o właściwościach silnie nawilżających, mogą to być kremy, sera i kwasy (na przykład hialuronowy). Dobrze sprawdzą się też peelingi oraz kosmetyki łączące w sobie kilka zastosowań, jak barierowy eliksir hydro-odżywczy z kompleksem NMF marki Bielenda.

 

Supremelab, barierowy eliksir hydro-odżywczy z kompleksem NMF, 50 ml - Bielenda

 

Jak pielęgnować twarz normalną?

Cera normalna nie ma wysokich wymagań. Tak naprawdę wystarczy odpowiednie oczyszczenie, nawilżenie i ochrona SPF (czyli przed negatywnym wpływem promieni słonecznych). Oczywiście istotne jest też dbanie o dietę, ponieważ nawet skóra normalna może zmienić swój typ i pod wpływem złych nawyków stać się sucha lub tłusta. Krem idealnie pasujący do tego typu cery to np. SPF 50 Holiday marki Nacomi.

 

Krem SPF 50 UV Holiday, 50ml - Nacomi

 

Jak zadbać o skórę twarzy mieszanej?

Cera mieszana jest najbardziej problematyczna, ze względu na fakt, że stanowi połączenie tłustej oraz suchej. Warto odpowiednio ją nawilżać i stosunkowo często złuszczać (średnio 1 raz w tygodniu), a strefę T zmatowić za pomocą kremu (np. Vegan Muesli, krem matujący na dzień i na noc marki Bielenda). Warto też poświęcić czas na walkę z zaskórnikami.

 

Vegan Muesli, krem matujący na dzień i noc 50 ml - Bielenda

 

Jeśli chodzi o typy cery, takie jak naczynkowa, wrażliwa i trądzikowa, to najlepiej wybierać produkty specjalistyczne, stworzone z myślą o tych rodzajach skóry. Nieodpowiednia pielęgnacja może nasilić niepożądane efekty, a dodatkowo pogorszyć ogólny stan cery.

Jak widzisz, typy skóry nie są trudne do rozpoznania, a ich znajomość może znacznie ułatwić ci dbanie o cerę. Koniecznie zajrzyj więc do naszego asortymentu i skomponuj swój zestaw pielęgnacyjny!

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock