Przyjemnie chłodna woda w basenie, a w niej ty wylegujesz się na wygodnym dmuchanym materacu ze szklanką ulubionego orzeźwiającego napoju w dłoni, a wszystko to w dobrym towarzystwie albo przeciwnie – w ciszy i spokoju. Brzmi jak plan idealny na wakacyjne upały, prawda? Ale by go zrealizować, potrzebny jest basen ogrodowy. Jeśli chcesz wygodnie z niego korzystać przez długie lata, wybierz basen stelażowy marki Bestway. W zależności od modelu, można w nim nawet pływać! Tylko 4 proste kroki dzielą cię od wymarzonego relaksu. Z niewielką pomocą 1 lub 2 osób złożysz basen w ok. 20 minut o wymiarach 305x75 cm i w mgnieniu oka we własnym ogrodzie stworzysz prywatną strefę basenową. A pisze to osoba, która basen rozkładała pierwszy raz.

 

basen stelażowy w ogrodzie

 

Basen stelażowy – przydatne akcesoria

Na początek zaopatrz się w przydatne akcesoria. Jedne ułatwiają i uatrakcyjniają korzystanie z basenu, a inne pomogą utrzymać go w czystości przez cały sezon.

           Akcesoria do utrzymania basenu w czystości

  • Mata pod basen – wykonana z tworzywa PVC przypomina uniwersalną plandekę, natomiast mata piankowa jest grubsza i dodatkowo tworzy warstwę amortyzującą pod basenem.
  • Pokrywa basenowa – chroni wodę przed deszczem i zanieczyszczeniami.
  • Sitko do wyławiania zanieczyszczeń – zawsze można mieć je pod ręką, by jak najszybciej usuwać z wody większe zanieczyszczenia, owady, liście itp.
  • Pompa filtrująca wodę – bez względu na rodzaj pompy, jaki wybierzesz, dzięki niej łatwiej utrzymasz czystą wodę przez cały sezon.
  • Zestaw do kontroli wody w basenie – służy do sprawdzenia poziomu pH wody, by wiedzieć, jaką chemię basenową używać i jak ją prawidłowo dozować.
  • Chemia basenowa – są to różnego rodzaju preparaty m.in. do dezynfekowania wody jak chlor w tabletkach, regulacji poziomu pH czy do zapobiegania powstawania glonów.
  • Dozownik na tabletki do basenu – bardzo wygodny gadżet, który unosi się na wodzie i odpowiednio dozuje chemię basenową w postaci tabletek.
  • Odkurzacz do basenu – przyda się zwłaszcza po zakończonym sezonie do wyczyszczenia niecki basenowej po spuszczeniu wody.

 

basen do małego ogrodu

 

Gadżety do wody

 

jakie akcesoria do basenu stelażowego

 

Basen stelażowy – znajdź dla niego idealne miejsce

Zanim przystąpisz do pracy, dobrze zastanów się, które miejsce w ogrodzie będzie najlepsze do rozstawienia basenu. Zwróć uwagę na to, czy wolisz obszar w pełnym słońcu, czy lekko zacieniony. Ważne jest także podłoże – im twardsze i stabilniejsze, np. z kostki brukowej, tym lepiej. Nie martw się, jeśli wokół twojego domu jest tylko trawnik. W takiej sytuacji potrzebne będzie wypoziomowanie basenu, o czym dowiesz się w jednym z kroków. O ile to możliwe pamiętaj, by w niewielkiej odległości od basenu znajdowało się źródło prądu. Gniazdko (nie przedłużacz!) przyda się do podłączenia pompy filtrującej wodę.

Gdy już znajdziesz idealne miejsce do rozstawienia basenu stelażowego w swoim ogrodzie, możesz przystąpić do dzieła.

 

rozłożona mata pod basen - jak rozłożyć basen stelażowy krok po kroku

Krok 1 : Rozłóż matę i ustaw basen

Dlaczego mata pod basenem stelażowym jest konieczna? Zabezpiecza jego dno przed zarastaniem trawą oraz uszkodzeniem ostrą gałązką lub kamieniem, które mogłyby znajdować się w trawie. Nawet jeśli dno jest grube tak jak w przypadku basenu Bestway Steel Pro Max, warto dodatkowo je zabezpieczyć. Do tego celu świetnie sprawdzi się specjalna mata pod basen z tworzywa PVC lub mata piankowa, która sprawi, że dno będzie bardziej miękkie.

Na rozłożonej macie ustaw nieckę basenową w taki sposób, by otwory na sitka do pompy filtrującej wodę były jak najbliżej źródła prądu.

O tym pamiętaj!

                Ze względów bezpieczeństwa źródłem zasilania pompy nie może być przedłużacz!

 

rozłożone podłoże pod basen oraz basen bestway

 

Krok 2: Złóż stelaż

W drugim kroku czas na złożenie stelaża. Przyda się do tego dodatkowa para rąk. Wsuń górną rurkę w rękaw i za pomocą trójkątnego elementu połącz ją z nogą. Nogi wsuwaj w rękawy na zewnętrznych bocznych ścianach basenu. W ten sam sposób dołączaj kolejne sekcje stelaża. Możesz też najpierw zmontować górną obręcz, a później dołączać do niej nogi – to często polecana metoda. Jednak nam ta pierwsza wydaje się łatwiejsza. Koniecznie zabezpiecz górną ramę stelaża zawleczkami.

 

Rozkladanie stelaza 2 rozkladanie stelaża do basenu bestway 3 jak zamontować stelaż do basenu cz 4

 

W ścianie basenu zamontuj 2 sitka (wlotowe i wylotowe) do pompy filtrującej wodę, by na późniejszym etapie podłączyć do nich rury.

 

sitka wlotowe i wylotowe do pompy w basenie stelażowym

 

O tym pamiętaj!

Nogi stelaża muszą być ustawione prostopadle do podłoża, nie mogą się przechylać!

Jeśli chcesz wypoziomować basen, teraz jest na to dobry moment. Użyj do tego drewnianych deseczek – jak mówi instrukcja albo innych stabilnych elementów - my użyliśmy takiej twardej gumowej maty, jakiej używa się np. pod place zabaw i to nam się świetnie sprawdziło.

 

Jak wypoziomować basen?

 

Krok 3: Napełnij basen wodą

Przygotuj się, że napełnianie basenu potrwa nawet kilka godzin. Gdy na dnie będzie kilka centymetrów wody, naciągnij dno. W tym celu wejdź do środka i naciągaj basen od środka do krawędzi. Może ci w tym towarzyszyć mały pomocnik. Naszemu dziecku sprawiło to wiele frajdy. I skróciło czas oczekiwania na efekt finalny.

O tym pamiętaj!

                Basen napełnij wodą maksymalnie w 90%.

 

Napełnianie wodą basenu Bestway

 

Krok 4: Podłącz pompę filtrującą wodę

To ważny punkt składania basenu. Pompa pomoże ci utrzymać czystość i higienę wody nawet przez cały sezon! Do urządzenia złożonego zgodnie z instrukcją, należy podłączyć dwie rury, które wychodzą z basenu. Do montażu wykorzystaj specjalne zaciski z zestawu. Aby pompa zaczęła swoją pracę, trzeba podłączyć ją do prądu.

O tym pamiętaj!

Nigdy nie korzystaj z basenu w czasie, gdy pompa filtrująca wodę jest podłączona do prądu!

 

Jak podłączyć pompę do basenu Bestway 1 Jak podłączyć pompę do basenu 2 Jak podlaczyc pompe 3

 

I gotowe! Teraz możesz rozpocząć sezon basenowy na dobre.

U nas wystarczył jeden gorący, słoneczny dzień, by woda nagrzała się na tyle, abyśmy mogli wejść do basenu i czuć się w nim komfortowo. Nie trzeba było nam dwa razy powtarzać – razem z dzieckiem wskoczyliśmy do przyjemnej, nie lodowatej wody! W basenie stelażowym Bestway o średnicy 305 cm i wysokości 76 cm spokojnie mieszczą się dwie osoby dorosłe i dziecko. Jest na tyle dużo miejsca, że maluch może swobodnie pływać albo radośnie się pluskać, ochlapując wszystko i wszystkich dookoła. Do wspólnej zabawy można zaprosić jeszcze kogoś, bo basen o pojemności ponad 4500 litrów pomieści radosną gromadkę albo jedną mamę relaksującą się na dużym dmuchanym materacu, dryfującym na wodzie.

 

Basen bestway w ogrodzie - jak wygląda rozłożony?

 

Podczas składania basenu stelażowego Bestway korzystaj z instrukcji dołączonej do zestawu, a powyższe kroki wraz z poglądowymi zdjęciami potraktuj jako wskazówki.

Więcej artykułów o domu i ogrodzie znajdziesz w pasji Urządzam i dekoruję.