Kanapki na śniadanie nie muszą być nudne 

Mimo że kanapki to zwykle standardowy posiłek przygotowywany do szkoły na drugie śniadanie, to można je przyrządzać na różne sposoby. Nie musi to być wcale chleb posmarowany masłem, z plastrem szynki i kawałkami ogórka w środku. Smaczną i zdrową alternatywą jest na przykład chleb razowy czy pełnoziarnisty, które można posmarować hummusem lub pastą, na przykład przygotowaną z buraka. Jak ją przyrządzić?

Potrzebny będzie jeden dość duży burak, puszka fasoli lub ciecierzycy, ząbek czosnku, 2-3 łyżki oliwy oraz ulubione przyprawy. Buraka dokładnie umyj lub obierz, a następnie ugotuj bądź upiecz (najlepiej zawiniętego w folię aluminiową) do miękkości w piekarniku nagrzanym do 200 stopni. Po ostygnięciu pokrój w kostkę. Fasolę lub ciecierzycę odsącz i przepłucz wodą. Przełóż wszystkie składniki do wysokiego naczynia i zblenduj. Zamiast buraka możesz użyć również innych warzyw, np. marchewki. Taka pasta jest nie tylko zdrowa, ale ma także atrakcyjny kolor, który powinien zachęcić do zjedzenia nawet największego niejadka. Na posmarowaną nią kanapkę można dodać również warzywa lub kiełki.

 

Pojemnik na lunch CURVER Smart To Go, zielony, 1,2 l

 

Jeśli z kolei chcesz przyrządzić drugie śniadanie do szkoły bez chleba, to ciekawą alternatywą będzie tortilla. Można do niej włożyć właściwie wszystko to, co pasowałoby też na kanapkę. Jednym z pomysłów na przygotowanie takiego posiłku jest posmarowanie połowy tortilli serkiem twarogowym, twarożkiem dobrej jakości, hummusem lub pastą warzywną. Na tę warstwę można położyć wszystko, na co dziecko ma ochotę. Oczywiście, najlepiej dodać jak najwięcej warzyw, na przykład liście sałaty, słupki papryki, plasterki ogórka, czy pomidora. Można także dodać wędlinę, tofu lub żółty ser. Tak przygotowaną tortillę należy zwinąć w rulon i podzielić na kilka części, żeby łatwiej było ją zjeść.

Płatki owsiane i kasze to dobry pomysł na fit śniadania do szkoły 

Owsianki, gryczanki i jaglanki mają to do siebie, że dobrze smakują zarówno na ciepło, jak i na zimno. Przy tym można łączyć je z dowolnymi składnikami, dzięki czemu przygotuje się słodkie lub słone danie. Przykładowym pomysłem na owsiankę jest taka z dodatkiem cynamonu, banana i masła orzechowego. Jak ją zrobić?

5 łyżek płatków owsianych ugotuj w mleku lub jego roślinnej alternatywie. Dodaj pół łyżeczki cynamonu i wymieszaj. Na spodzie lunchboxa, w którym umieścisz śniadanie, ułóż pokrojone plasterki banana, a na nich połóż łyżeczkę masła orzechowego. Przelej owsiankę. Na jej wierzchu również ułóż warstwę z plasterków banana i masła orzechowego. Możesz także ugotować płatki owsiane razem z masłem orzechowym oraz rozgniecionym bananem.

Najprostszy przepis na jaglankę to ugotowanie ½ szklanki kaszy jaglanej w 1 i ½ szklanki mleka lub napoju roślinnego. Przed ugotowaniem kaszę trzeba dokładnie przepłukać, najlepiej wrzątkiem, żeby pozbyć się gorzkiego posmaku. Można do niej dodać też łyżkę miodu, syropu klonowego lub innego słodzidła. Przygotowaną już jaglankę podajemy ze świeżymi owocami.

 

Pojemnik do przechowywania żywności BEROSSI Vitaline IK41634000, 800 ml, żółty

 

Natomiast kaszę gryczaną można przyrządzić z gruszką, rodzynkami i cynamonem. Wystarczy ugotować ½ szklanki kaszy według przepisu podanego na opakowaniu. Następnie, gdy przestygnie, posypać ją cynamonem, rodzynkami i gruszką pokrojoną w kostkę lub plastry. Jeżeli chcesz, żeby danie było słodsze, polej je łyżką syropu klonowego.

Śniadania do szkoły – fit muffiny 

Muffiny to śniadanie należące do tych mniej standardowych. Przygotowując je dzień wcześniej, dodatkowo oszczędzasz czas, który rano jest zazwyczaj bardzo cenny. Przepis na taki posiłek na słono jest bardzo prosty. Przygotuj po 6-8 plastrów szynki i sera, które pokroisz w kostkę. W zależności od wielkości będziesz potrzebować 4-6 jajek. Niezbędne będą też ulubione warzywa twojego dziecka, na przykład pomidory, czy papryka, również dość drobno pokrojone. Do tego oczywiście sól, pieprz oraz opcjonalnie inne ulubione przyprawy. Foremki należy posmarować olejem lub oliwą, żeby nic do nich nie przywarło, a następnie włożyć mniej więcej taką samą ilość sera, szynki i warzyw do każdej z nich. Następnie w miseczce roztrzep widelcem jajka i dopraw je solą, pieprzem oraz innymi przyprawami. Zalej nimi formy do ¾ wysokości. Na wierzch możesz położyć trochę sera. Piecz przez 15-20 minut, w temperaturze 200 stopni.

 

Pojemnik na śniadanie ze sztućcami MAXX

 

Sałatki sprawdzą się jako wegańskie śniadanie do szkoły 

Sałatki są dobrą opcją na drugie śniadanie. Ten posiłek może być bardzo sycący, a dodatkowo można zaoszczędzić czas na jego przygotowaniu, ponieważ dużą porcję wystarczy podzielić na dwie mniejsze i mieć śniadanie na dwa dni. Łatwa w przyrządzeniu jest sałatka z pełnoziarnistym makaronem penne, tofu, czerwoną fasolą i ananasem. Zacznij od pokrojenia tofu w kostkę i zamarynowania w mieszance sosu sojowego ze sproszkowaną wędzoną papryką. Umieść je w lodówce na kilka godzin. Makaron ugotuj do miękkości i odstaw do ostygnięcia. Następnie czerwoną fasolę odsącz i przepłucz, a ananasa pokrój w kostkę. Wszystkie składniki zmieszaj ze sobą. Możesz dodać także kilka łyżek jogurtu sojowego (wraz z przeprasowanym ząbkiem czosnku, jeśli lubisz). Spróbuj i ewentualnie dopraw do smaku solą i pieprzem.

 

3 Sprouts, Lunchbox, Bento, Sowa, Miętowy

 

W czym przechowywać śniadania do szkoły? 

Jakie pojemniki przydadzą się do przechowywania posiłków? Warto wybrać zestaw lub pudełko składające się z kilku elementów o różnej wielkości. Na przykład ten marki Stalman, który składa się z pojemnika na śniadanie, sztućców oraz bidonu. Lunchbox ma w środku przegródkę, którą można dowolnie ustawić, dzięki czemu łatwo jest oddzielić poszczególne elementy posiłku.

Z kolei firma 3 Sprouts proponuje pojemnik dla najmłodszych z kolorowym nadrukiem sowy. W środku podzielony jest na trzy komory, które gwarantują oddzielenie żywności. Po zdjęciu szczelnej pokrywy można go nawet używać w mikrofalówce. Natomiast marka Mepal stworzyła funkcjonalne pudełko składające się z wkładu z przegródką, mniejszego zamykanego pojemnika oraz małego widelczyka. Dzięki temu do jednego pojemnika można schować jednocześnie sałatkę, kanapki, przekąski czy pokrojone owoce.

 

Pudełko na lunch MEPAL Take a Break L, morskie, 1,5 l

 

Do szkoły warto zabrać drugie śniadanie, które będzie zdrowe i pożywne. Doda ono dziecku energii, niezbędnej przez te kilka godzin poza domem. Taki posiłek nie musi być skomplikowany, a jego przygotowanie nie musi zajmować dużo czasu. Dodatkowo dzięki szczelnym i funkcjonalnym pojemnikom można je przenosić bez obaw o rozlanie się w torbie czy plecaku. Sprawdź naszą ofertę i wybierz pojemnik na żywność dla swojej pociechy.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock