Kiedy dziecko koncentruje się na dźwiękach piosenki lub narracji, w jego mózgu i organizmie zachodzą zmiany. Może to być zmniejszenie napięcia, obniżenie ciśnienia krwi czy wzmocnienie pracy układu odpornościowego. Pozornie nie wiąże się to z dzisiejszym tematem, ale tak naprawdę to, w im lepszej kondycji fizycznej będzie maluch, tym łatwiej zniesie podróż.

Słuchowiska, czyli najlepsze wspomnienia dzieciństwa

Przegląd nieprzypadkowo zaczynamy od słuchowisk, które polecam jako najlepsze rozwiązanie na podróż z dzieckiem. Mimo że dzisiejsi rodzice sami wspominają te nagrania z sentymentem, to dość rzadko po nie sięgają. A szkoda, bo słuchowiska są jak małe spektakle dla wyobraźni. Najczęściej doskonale zrealizowane, z udziałem kilku narratorów, dodatkowych efektów dźwiękowych i specjalnie skomponowanych piosenek. Takie nagranie jest prawdziwym wydarzeniem kulturalnym. Aktorzy wcielają się w role, realizatorzy dźwięku przygotowują oprawę pełną odgłosów, a do tego dochodzą przeboje przygotowane przez zawodowych muzyków. Wszystko to sprawia, że dziecko zostaje wciągnięte w świat opowieści a po jej zakończeniu często cytuje ulubione powiedzonka i śpiewa piosenki. Jeśli nie boicie się skutku ubocznego jakim jest wielokrotne słuchanie tej samej opowieści to zajrzyjcie do działu ze słuchowiskami – może nawet znajdziecie coś z własnego dzieciństwa?

Horropera

Audiobooki – możesz odpocząć z dzieckiem

Kiedy zabawiałeś dziecko przez pół podróży rozmowami, grami i wspólnym śpiewaniem, to pewnie jesteś tak wykończony, że nie masz siły czytać mu na głos? A co, jeśli ktoś zrobi to za ciebie? Jeśli chcesz odpocząć a przy okazji sam posłuchać dobrze przeczytanej książki, to sięgnij po jeden z setek audiobooków dla dzieci. Na szczęście dziś większość dużych wydawnictw przygotowuje poza papierowymi wydaniami również książki dziecięce w postaci nagrań czytanych przez lektorów lub aktorów. Audiobooki dla dzieci nie powinny zastąpić czytania tradycyjnych książek, ponieważ ich słuchanie nie zapewnia bodźców z SI (dotyk, zapach, przewracanie stron). Ale to nie powód, żeby uważać je za mniej ambitną rozrywkę. W końcu chodzi o obcowanie z literaturą i miłe spędzenie czasu. Bardzo często zdarza się, że dziecko słuchające ulubionego audiobooka czytanego przez aktora, potem chętnie słucha kolejnych nagranych przez ten sam głos książek, w tym… lektur.   

Koniecznie sprawdź ofertę audiobooków dla dzieci na Empik Go! W ramach abonamentu znajdziesz masę tytułów dla najmłodszych słuchaczy.

Borys i zajączki

Piosenki na szybką poprawę humoru

Czasami samo słuchanie nie wystarczy. Nasz podróżnik jest już zmęczony siedzeniem i potrzebuje dać upust swojej energii. Jeżeli jedziemy samochodem a nie środkiem komunikacji publicznej, możemy posłuchać piosenek. Przeboje dziecięce szybko wpadają w ucho, są optymistyczne, wesołe i mają łatwe do zapamiętania refreny. Nawet jeśli dziecko słyszy je pierwszy raz, to można je zachęcić do „tańczenia rączkami”, kiwania się, powtarzania najczęstszych zdań. Możemy też bardziej je zaangażować w słuchanie, zadając proste pytania w stylu: „Chłopiec śpiewa o przyjaźni z misiem?”, „Co robią zwierzęta na farmie?”. Pamiętajmy tylko, że nie przepytujemy dzieci. Nasze sugestie mają na celu jedynie to, by dziecko skupiło swoją uwagę na nagraniach, nie myśląc o męczącej podróży. Dziecięce przeboje często okazują się doskonałym sposobem na integrację i poprawę nastroju całej rodziny. Niestety musimy liczyć się z tym, że jeśli wpadną w ucho malucha, będziemy musieli wysłuchać ich kilka czy kilkanaście razy z rzędu. Zaryzykujecie? To zajrzycie do tego działu: piosenki.

Piosenki Pana Kleksa empik

Kołysanki, kiedy przydałaby się drzemka

To propozycja dla najmłodszych podróżników. Tych, którzy jeszcze nie są w stanie skupić się na treści bajki czy słuchowiska. Wbrew pozorom kołysanek nie słuchamy tylko przed snem, czy gdy chcemy ululać maleństwo. Te spokojne utwory zwykle mają piękne, lecz monotonne melodie i prosty, powtarzalny tekst. Dzięki temu możemy je traktować jak utwory wyciszające, relaksujące lub uspakajające. A jeśli dziecko rzeczywiście uśnie w podróży, to tym lepiej, bo czas szybciej minie. Mamy duży wybór kołysanek i na pewno znajdziemy coś, co trafi nie tylko w upodobania malucha (tak, nawet małe dzieci mają swoje gusty muzyczne) ale będzie też przyjemne dla ucha rodzica. Sprawdźcie sami: kołysanki.

Kołysanki Turnau Umer

Więcej pomysłów na spędzanie czasu z najmłodszymi znajdziesz na Pasje Dziecka!