Jak podłączyć kable rozruchowe – instrukcja krok po kroku

Większość kierowców zastanawia się nad tym, jak prawidłowo podłączyć kable rozruchowe dopiero w momencie, kiedy dochodzi do sytuacji kryzysowej, czyli rozładowania akumulatora. Każdy, kto kiedykolwiek obserwował takie podłączenie może uznać, że na pierwszy rzut oka wydaje się ono proste. W rzeczywistości jednak bardzo łatwo popełnić błąd. Przede wszystkim, chcąc podłączyć kable rozruchowe do samochodu powinniśmy zadbać o przestrzeganie kilku zasad BHP:

  • Na początek wyłączamy zapłon w obydwu samochodach, wybieramy w nich bieg jałowy i zaciągamy hamulec ręczny (by uniknąć nagłego ruszenia pojazdu po uruchomieniu silnika).
  • Demontujemy maskownice z zacisków akumulatora w pojazdach – jeżeli takowe występują.
  • Kolejny krok to podpięcie pierwszego przewodu, mającego zazwyczaj kolor czerwony. Podłączamy go do bieguna oznaczonego symbolem plus w akumulatorze sprawnego pojazdu.
  • Drugi, przeważnie czarny przewód, podłączamy do bieguna oznaczonego minusem.
  • Następnie rozpoczynamy podłączanie kabli w niesprawnym pojeździe. Zaczynamy od kabla czerwonego, który podpinamy do bieguna z symbolem plus.
  • Kabel czarny podpinamy do tzw. masy, czyli dowolnego metalowego elementu znajdującego się pod maską pojazdu. Element ten nie może być jednak lakierowany lub silnie skorodowany. Dawniej stałą praktyką było podłączanie kabla po prostu do minusowego bieguna akumulatora niesprawnego pojazdu. Dziś odchodzi się od tej praktyki, gdyż może ona szkodzić niektórym typom baterii (głównie tym wykonanym w technologii umożliwiającej współpracę z systemem Start-Stop).

Prawidłowe podłączenie kabli rozruchowych w samochodzie dobrze ilustruje poniższy schemat:

 

AKUMULATOR SCHEMAT JPG

 

Aby umożliwić awaryjne odpalenie auta z niesprawną baterią konieczne jest uruchomienie silnika pojazdu ze sprawnym akumulatorem. Zanim to zrobimy, warto zadbać o wyłączenie wszelkich zbędnych odbiorników prądu w obu autach – np. nawiewów powietrza, radia samochodowego itp. Po uruchomieniu silnika należy odczekać przynajmniej kilkanaście sekund i dopiero podjąć próbę uruchomienia auta posiadającego niesprawną baterię. Jeżeli operacja nie przyniesie oczekiwanego skutku, warto powtórzyć ją po dłuższym czasie, np. po odczekaniu minuty. W tym czasie oraz podczas próby uruchomienia auta, można zwiększyć nieco obroty silnika sprawnego samochodu, co podniesie napięcie w akumulatorze. 

Jeżeli uda się uruchomić silnik w pojeździe z niesprawnym akumulatorem, należy odpiąć przewody w kolejności odwrotnej do tej, w której zostały podłączone.

 

zestaw kabli rozruchowych

 

Kable rozruchowe – kiedy są potrzebne?

Rozładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego to jedna z najczęściej odnotowywanych przyczyn unieruchomienia samochodów osobowych, według badań prowadzonych przez automobilkluby i sieci warsztatowe. Jest to na szczęście usterka prosta do usunięcia – zwykle wystarczy po prostu naładować akumulator lub wymienić baterię na nową. Niestety kierowcy zazwyczaj nie są przygotowani na taką ewentualność w momencie wystąpienia niesprawności. W przypadku, kiedy akumulator odmówi posłuszeństwa na parkingu osiedlowym, pod supermarketem lub w innym publicznym miejscu, kierowca nie ma zwykle możliwości podpięcia go do prostownika i naładowania. W takiej sytuacji przydają się kable rozruchowe, za pomocą których można wykorzystać do uruchomienia silnika energię z akumulatora innego pojazdu.

 

przewody rozruchowe

 

Zasada jest prosta. Akumulator innego pojazdu można wpiąć w układ ładowania samochodu, którego bateria odmówiła posłuszeństwa. Właśnie w tym celu wykorzystuje się kable rozruchowe. Za ich pośrednictwem prąd ze sprawnego akumulatora zasili rozrusznik, który będzie w stanie uruchomić silnik pojazdu. Energię niezbędną do podtrzymania pracy auta wytworzy już, wzbudzony wówczas, alternator, który będzie także doładowywał akumulator. Jeżeli silnik pojazdu popracuje wystarczająco długo, możliwe jest nawet pełne, ponowne naładowanie baterii (oczywiście, jeżeli jest ona sprawna). Jeżeli jednak po awaryjnym uruchomieniu przejedziemy tylko krótki dystans, np. do domowego garażu, konieczne będzie doładowanie akumulatora za pomocą prostownika.

 

kable rozruchowe

 

Gwarantem wykonania powyższego zabiegu jest oczywiście posiadanie kabli rozruchowych. Powinny one być stałym elementem wyposażenia pojazdu. Zazwyczaj pakowane są w zajmującą niewiele miejsca przeźroczystą folię, zapinaną na suwak i ich przewożenie w samochodzie nie stanowi problemu. Aby móc sprawnie skorzystać z kabli rozruchowych w każdej sytuacji, powinny one być odpowiednio długie i dobrze zaizolowane – by nie powodować zwarć. Trudno o bardziej stresującą sytuację jak brak możliwości prawidłowego podłączenia kabli rozruchowych do samochodu z powodu ich długości. Jak wiadomo, auta z rozładowanym akumulatorem nie przeparkujemy w bardziej dogodne miejsce. Na szczęście zakup dobrej jakości kabli rozruchowych nie jest w dzisiejszych czasach dużym wydatkiem.

 

kable rozruchowe

 

Jak uruchomić auto z niesprawnym akumulatorem bez kabli rozruchowych?

Alternatywną metodą do uruchamiania pojazdu z niesprawną baterią poprzez kable rozruchowe jest stosowanie, zyskujących w ostatnim czasie dużą popularność, boosterów, zwanych także jump-starterami lub przenośnymi urządzeniami rozruchowymi. Są one połączeniem powerbanka i prostownika, umożliwiającym krótkotrwałe podanie do rozładowanego akumulatora napięcia, które umożliwi rozruch silnika pojazdu. Podłączenie boostera do akumulatora pojazdu jest o wiele łatwiejsze i szybsze niż kabli rozruchowych. Za pomocą przewodów, w które urządzenie jest wyposażone, podpinamy się do plusa oraz masy. Następnie uruchamiamy urządzenie i próbujemy uruchomić silnik auta. Urządzenie rozruchowe warto przewozić w samochodzie na wypadek sytuacji awaryjnej, wymaga ono jednak systematycznego ładowania, gdyż z czasem traci zgromadzoną energię – podobnie jak standardowy powerbank.

 

kable rozruchowe

 

Więcej artykułów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.