Dla wielu osób zamrażarka jest miejscem do przechowywania lodów, kostek lodu i alkoholu przed imprezą. Zamrażarka pomaga nie tylko ratować jedzenie, ale też czas i budżet. Jednak przechowywanie i mrożenie bywa dla wielu osób wielką niewiadomą - co można, co nie, jak długo można przechowywać, oraz w czym to przechować?

Co można mrozić?

Zamrażarka jest świetnym rozwiązaniem, kiedy chcemy zamrozić gulasz, wywar, zupę, pierogi, kluski, klopsiki, truskawki, maliny, borówki. Jeśli mrozimy gotowe danie, to pamiętajmy, żeby je zamrozić jak najszybciej się da. Im świeższe wejdzie do zamrażarki, tym lepiej będzie smakować po rozmrożeniu.
W naszym domu zwykle gotujemy 5-litrowy garnek wywaru z czego od razu mrozimy 2 litry na zupę „na czarną godzinę”, a resztę wykorzystujemy w ciągu 2 dni robiąc zupy i sosy.
W naszej zamrażarce zawsze mamy zamrożony gotowy sos pomidorowy, który raz dodajemy do makaronu, a raz wrzucamy na patelnię, by przygotować poranną szakszukę. Rodzicom maluszków bardzo polecam mrożenie małych porcji warzyw z mięsem - pozwala to na szybkie podgrzanie posiłku i bardzo pomocne jest, gdy w domu oprócz malucha mamy starsze dzieci w zdalnej edukacji. Na rynku dostępne są specjlane pojemniki do mrożenia dla niemowląt, np. marki Beaba.

 

Beaba, Silikonowy pojemnik do mrożenia

 

Czego nie wolno mrozić?

Nie należy mrozić surowych jajek, mleka, jogurtu, maślanki, kefiru. Podczas mrożenia produktów mlecznych woda oddziela się od tłuszczu i po odmrożeniu produkty te nie zachowują pierwotnych właściwości. Podobnie zachowują się owoce i warzywa z dużą ilością wody, np. arbuzy i sałata. Chociaż zmrożone winogrona świetnie nadają się do dodania do szklanki z wodą. Nie nadają się jednak do ponownej konsumpcji.
Czy można zamrozić makaron? Niestety nie jest to odbry pomysł, ponieważ po odgrzaniu robi się on bardzo miękki i zaczyna się rozpadać. Co innego lazania - można ją zamrozić tuż po przygotowaniu, a potem odmrażać wkładając z zamrażarki prosto do piekarnika. Można za to mrozić sosy pod warunkiem, że nie są zagęszczane mąką. Te zagęszczane po odmrożeniu mają grudki.

 

Pojemnik do żywności Bormioli Rocco

 

Jak przygotować produkty do mrożenia?

Produkty, które chcemy zamrozić, muszą być świeże i w temperaturze pokojowej. Nie można wstawiać do zamrażarki gorących dań - ciepło nich mogłoby podwyższyć temperaturę i doprowadzić do delikatnego rozmrożenia dań sąsiadujących.
Jedną z najważniejszych zasad mrożenia jest to, że można mrozić tylko raz. Oznacza to, że raz odmrożony produkt musi być skonsumowany, a nie schowany ponownie do zamrażarki. Jak uniknąć marnowania? Najłatwiej jest zamrozić produkty w porcjach: kilka kromek chleba zamiast całego bochenka, pojedyncze porcje sosu czy wywaru. Warto je wlać do woreczków strunowych, porządnie zamknąć, położyć płasko w zamrażarce i permanentym mazakiem zaznaczyć datę mrożenia. Pamiętajmy, by w woreczkach nie było powietrza. Dzięki temu będziemy mieli kontrolę nad tym, co powinno zostać zjedzone w pierwszej kolejności.

 

 

Jak mrozić pierogi, kluski, drobne owoce? To żywność, która lubi się sklejać, dlatego warto je najpierw rozłożyć w zamrażarce na półce wyścielonej papierem do pieczenia tak, by tworzyły jedną warstwę. Po godzinie lub dwóch, kiedy produkty będą już delikatnie zamrożone, można przełożyć je do pojemników do mrożenia lub woreczków. 

Jak uniknąć zbrylania się produktów w zamrażarce? Im szybciej uda się zamrozić produkt, tym lepiej smakuje. Czasem na powierzchni lodów, warzyw lub pieczywa znajduje się wielka warstwa lodu. Zwykle oznacza to, że produkt albo był ponownie mrożony (lody w drodze ze sklepu do domu zdążyły się już trochę rozpuścić i zostały włożone do zamrażarki) albo próbowaliśmy za dużo produktów mrozić na raz i proces mrożenia przebiegał bardzo długo. Następnym razem warto wkładać po jednym daniu/jednym bochenku chleba/jednym sosie i poczekać.

Jak rozmrażać mięso, chleb, owoce i inne produkty?

Najlepiej wszystko odmrażać powoli - dotyczy to szczególnie owoców, mięsa, ryb. Zamrożone produkty przekładamy do lodówki na noc i o poranku możemy zabrać się do ich przygotowania.
Pierogi i kluski możemy od razu wrzucić na wrzątek pamiętając, że trzeba je gotować około 2 minuty od wypłynięcia.
Chleb i bułki możemy wrzucić do piekarnika rozgrzanego do 200 stopni i po 5 minutach cieszyć się smakiem świeżego pieczywa. Takie rozmrożone pieczywo warto zjeść szybko, ponieważ podczas podgrzewania pozbyliśmy się wody, więc wszystko będzie szybciej czerstwiało.

 

Zestaw pojemników KEEEPER Mia Polar

 

Produkty, które warto mrozić, ale często tego nie robimy

Jest kilka produktów, które szybko się psują, a z łatwością można je zamrozić i wykorzystać. Koperek, szczypior, natka pietruszki i kolendra mogą być posiekane i zamrożone. Podobnie, białka jajek. Po odmrożeniu z powodzeniem można zrobić z nich bezy. Tak samo drożdże - jeśli zamrozimy świeże drożdże to potem możemy spokojnie ich używać. Ja zawsze mam w zamrażarce żelazny zapas duńskiego solonego masła - kiedy tylko jest na nie promocja kupuję 5 kostek i potem mam mały zapasik. Mrożenie ciasta na pizze też warto wykorzystać - ja przed mrożeniem zawijam je w folię spożywczą). Bardzo polecam mrożoną cytrynę, której plasterki dodaję do wody. Jeśli zostanie mi czerwone wino i wiem, że przez jakiś czas nie będę z niego korzystać, to mrożę je w woreczku i potem dodaję do gulaszu.

 

Pojemnik do mrożenia żywności Alaska

 

W czym mrozić?

Zacznijmy od bezpiecznego przyniesienia mrożonych produktów do domu. Warto zainwestować w torbę termiczną i wkłady chłodzące. Idziemy z nimi do sklepu, tam od razu pakujemy do nich produkty i dopiero przy kasie wyciągamy na chwilę do skanowania i chowamy jak najszybciej. Dzięki temu nie dopuścimy do rozmrożenia warzyw, owoców, lodów czy frytek. Taka torba świetnie sprawdza się też na piknikach i wakacyjnych wyprawach.

Polecam specjalne woreczki do mrożenia żywności i pojemniki do mrożenia, które mają specjalne oznaczenie płatka śniegu. W nich można bezpiecznie mrozić żywność. Woreczki strunowe warto oznaczyć - co jest w środku i kiedy zostało zamrożone. Najlepiej zakupić też kilka rozmiarów worków - większe na kluski, pierogi, wywary i mniejsze na pojedyncze porcje sosów czy kilka kromek chleba. Koniecznie użyjmy markera permanentnego - inne mazaki czy długopisy mogą zniknąć podczas mrożenia.

Rodzicom, którzy chcą zamrozić porcje warzyw dla maluchów czy zupek polecam z całego serca przetestowany w naszym domu zestaw pojemników do mrożenia dla niemowląt Beaba, które pozwalają na zamrożenie porcji i łatwe wyciągnięcie dokładnie tyle, ile potrzebujemy. Do mrożenia ziół i małych owoców (np. ziarenek granatu) przydają się małe pojemniki. Odrobinę większe są doskonałe do mrożenia pojedynczych porcji sosów czy gulaszy.

 

Pojemniki do Zamrażania Żywności

 

Jeśli chcecie mieć pewność, że wasze zapasy się nie zmarnują to przeczytajcie też artykuły: Jak przechowywać mąkę, kaszę i inne sypkie produkty? oraz Jak gotować smacznie, oszczędnie i bez marnowania jedzenia?

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock