Spis treści:
Dlaczego szczeniak gryzie?
Szczeniaki najczęściej gryzą, kiedy wymieniają zęby. Proces wyrastania zębów stałych wcale nie jest łatwy. Swędzące dziąsła to przecież nic przyjemnego, więc szczeniak podgryza, szukając sposobu na przyniesienie sobie ulgi.
Kiedy szczeniaki przestają gryźć?
Najczęściej szczeniak przestaje gryźć po tym, jak zakończy wymianę zębów z mlecznych na stałe. Ale jeśli opiekun nie pracował z psem i pozwalał poprzez zabawy na gryzienie, to może zdarzyć się, że zachowanie się utrwali, a pies dalej będzie gryzł.
14,99 zł
(-33%)
- najniższa cena
14,99 zł
(-33%)
- cena regularna
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia?
Szczeniaki są jak małe piranie. Gryzienie złości opiekunów, bo kiedy w skórę wbijają się małe, ostre igiełki należące do słodkiego szczeniaka, który nie zdaje sobie sprawy z siły, jaką wkłada w tę czynność, to dla człowieka w takim zachowaniu nie ma nic przyjemnego. Czasami ugryzienia mogą mocno zaboleć. Dlatego, kiedy pojawiają się pierwsze takie zachowania, opiekun powinien zareagować.
Szczeniak szuka ukojenia, więc najszybszym sposobem na gryzienie będzie dostarczenie mu bardzo atrakcyjnych zamienników. Zachowanie należy przekierować na różnego rodzaju zabawki – gumowe o ciekawej strukturze, zabawki wypełnione jedzeniem, materiałowe szarpaki, mięsne gryzaki czy korzenie drzew, które można kupić w sklepie zoologicznym. Pies powinien mieć dostęp do wielu alternatyw. Opiekun ma za zadanie znaleźć atrakcyjne zabawki dla swojego psa.
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia rąk?
Szczeniaki uwielbiają i bardzo potrzebują zabaw, a kluczowym ich elementem jest używanie zębów. Kiedy bawimy się ze szczeniakiem, to może się zdarzyć, że nasza dłoń również zostanie potraktowana jak zabawka. Taką zabawę należy jak najszybciej przerwać i przekierować zainteresowanie psa na piłkę czy szarpak. Warto dać szczeniakowi sygnał słowny, że zachowanie nie było dla nas przyjemne np. poprzez głośne powiedzenie „aua!”.
Szczeniak łapiąc naszą rękę może komunikować, że zabawa lub kontakt jest dla niego zbyt intensywny albo się go boi – w takiej sytuacji powinniśmy dać psu przestrzeń na odpoczynek. Często zdarza się, że nosimy albo podnosimy szczeniaki, które na próbę podniesienia odpowiadają gryzieniem. Celem tego zachowania jest próba zwiększenia dystansu. Psy nie lubią być noszone i jeśli nie ma takich zaleceń weterynaryjnych, to nie ma potrzeby żebyśmy podnosili czworonoga.
20,89 zł
(-14%)
- najniższa cena
21,99 zł
(-18%)
- cena regularna
Jak oduczyć szczeniaka gryzienia nóg?
Żeby oduczyć szczeniaka gryźć nogi, należy zawsze mieć w pogotowiu atrakcyjne zabawki, na które będzie można przekierować zainteresowanie psa. Świetnie sprawdzi się zabawka, którą ożywiamy poprzez ruszanie nią, np. szarpak na długiej lince. Trzeba również bardzo konsekwentnie podchodzić do zakazu zabaw stopami. Warto zwrócić również uwagę, czy zachowanie nie jest powiązane z ciągłym pobudzeniem lub stresem, który może być dostarczany przez domowników (np. intensywnie bawiące się dzieci w okolicy psa próbującego odpocząć).
Jak oduczyć psa gryzienia mebli i innych rzeczy?
Gryzienie mebli i innych rzeczy w domu to zachowanie, które często pojawia się u psów z lękiem separacyjnym. Zestresowany pies niszczy i gryzie. Jeśli pies zaczyna gryźć rzeczy, należy jak najszybciej skontaktować się z dobrym behawiorystą w celu pracy nad problemem.
Inną przyczyną gryzienia mebli przez psa jest nuda, gdy ten zostaje sam w domu. Jak sobie z tym poradzić? Bardzo ważne jest to, żeby pies miał dostarczoną prawidłową ilość i intensywność spacerów oraz zabaw umysłowych, dlatego zanim zostawisz psa w domu, wyjdź z nim na spacer, trenuj komendy i zostaw ciekawe zabawki np. Kong wypełniony pysznym jedzeniem albo suszony gryzak, który zajmie psa. Należy też pamiętać, żeby mniejsze przedmioty stawiać w miejscu niedostępnym dla psa.
49,99 zł
(-20%)
- najniższa cena
49,99 zł
(-20%)
- cena regularna
Gwarancja najniższej ceny
Jak oduczyć psa gryzienia butów?
Dla ludzi zapach butów to nic przyjemnego, ale psy uważają go za przyjemny, bo należy do nas. Podczas gryzienia zapach, który został na butach, wydziela się intensywniej, więc może psom przynosić ulgę, bo podczas naszej nieobecności czują nasz zapach. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim wypracować w sobie nawyk chowania butów do szafki, tak żeby pies nie miał do nich dostępu. I oczywiście, jak w każdym innym przypadku, zapewnić zamienniki, które pies będzie mógł gryźć.
Gwarancja najniższej ceny
Nieważne, czy mamy szczeniaka, czy dorosłego psa, który gryzie przedmioty niepożądane. Zawsze należy pamiętać, żeby szukać pozytywnych rozwiązań problemu, a jeśli nie przynoszą one oczekiwanych rezultatów, szukać pomocy u behawiorysty.
Więcej porad od behawiorysty znajdziesz w dziale Psy.
Zdjęcie okładkowe: Shutterstock
Komentarze (0)