Jak nauczyć dzieci dobrych manier? To pytanie z pewnością zadają sobie nie tylko rodzice, ale i inne, obecne w życiu najmłodszych, dorosłe osoby. Jennifer L. Scott, autorka szalenie popularnego bloga lifestylowego The Daily Connoisseur oraz bestsellerowego poradnika „Szkoła wdzięku Madame Chic”, zaprasza więc – i jednych, i drugich – do świata dobrego wychowania. Świata początkowo budzącego wiele obaw, jednak, jak zapewnia Scott, składającego się z prostych zasad, których przestrzeganie znacznie ułatwia życie.

 

Jak nauczyć dzieci dobrych manier (okładka miękka)

 

„Jak nauczyć dzieci dobrych manier” to jednak nie tylko zbiór prawideł savoir-vivre’u i porad, jak wdrożyć je w codzienność – to mądrze skonstruowany poradnik, który dostarcza ciekawych, pobudzających wyobraźnię i kreatywność ćwiczeń oraz zadań. Pomagają one zrozumieć (tak dzieciom, jak ich opiekunom) mechanizmy rządzące wieloma codziennymi sytuacjami, przygotowując ich do dorosłego życia.

 

Szkoła wdzięku Madame Chic

 

Jennifer L. Scott, czyli specjalistka od dobrego życia, dobrego stylu i dobrych manier 

Jennifer L. Scott jest dobrze znana w amerykańskim środowisku blogerek i vlogerek lifestylowych. Od dekady prowadzi bloga The Daily Connoisseur oraz kanał na YouTube pod tym samym tytułem. Jest autorką książek o stylu, szyku i dobrych manierach, które znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa” i przetłumaczone zostały na kilkanaście języków. Regularnie pojawia się też w najpopularniejszych stacjach telewizyjnych, pisze felietony dla „Newsweeka”, „Vanity Fair” czy „Daliy Mail”. Jej fascynacja „dobrym życiem”, jak sama nazywa swoją pasję, zaczęła się od studiów w Paryżu, które zaowocowały książką „Lekcje Madame Chic. Opowieść o tym, jak z szarej myszki stałam się ikoną stylu”. Prywatnie jest mamą czwórki dzieci i szczęśliwa żoną Bena, wraz z którymi dzieli czas między spokojną angielską wieś oraz słoneczną, południową Kalifornię.

 

Lessons From Madame Chic

 

Uczymy (się) dobrych manier: z perspektywy dzieci i z uwzględnieniem ich potrzeb 

I to właśnie z doświadczenia macierzyństwa Scott wziął się pomysł na „Jak nauczyć dzieci dobrych manier” – z naciskiem na nauczenie rzeczonych manier właśnie dzieci, w „dziecięcy”, zrozumiały i jasny dla nich sposób. Nie bez powodu więc książka ta zaczyna się od rozdziału o efektywnej komunikacji, bez której nie może być mowy o skutecznym uczeniu się czegokolwiek. Następnie Scott tłumaczy zasady panujące przy stole; pokazuje, jak dbać o porządek, higienę i zdrowie oraz podkreśla, jak ważnymi są umiejętność myślenia o innych, bezinteresowność oraz empatia. „Jak nauczyć dzieci dobrych manier” to książka, którą czytać można na trzy sposoby: pociecha może to robić sama lub w towarzystwie rodzica; rodzic może też zapoznać się z zawartością poradnika sam, a następnie sukcesywnie przekazywać dziecku treści w nim zawarte. Na początku każdego rozdziału znajduje się krótkie podsumowanie tego, co się w nim znajdzie; w środku zaś pełno jest przykładów, ćwiczeń i zabaw, zarówno w formie list i tabelek do wypełnienia, jak i w ramach typowych, praktycznych zadań. W rozdziale o zdrowiu znajdziemy przepisy na pyszne i zbilansowane posiłki; rozdział o higienie wzbogacony został o ciekawostki dentystyczne; a rozdział o zachowaniu przy stole – w zestawienia jasno tłumaczące, w jaki sposób jemy poszczególne potrawy.

 

W domu madame Chic (okładka miękka)

 

„Jak nauczyć dzieci dobrych manier” to książka pięknie wydana, z przyciągającymi nagłówkami, przejrzystym układem i niebanalnymi ilustracjami Clare Owen. Z języka angielskiego na język polski przełożyła ją Maria Juszczurowska, dbając o spójność i przystępność – tak, aby była jak najbardziej użyteczna dla rodzimego czytelnika. Wydawnictwo wyposażono także w indeks, co pozwala na sprawne odnalezienie konkretnych zagadnień. To, co warto podkreślić, to fakt, iż książka ta, w przeciwieństwie do wielu podobnych propozycji, skierowana jest nie do rodziców, ale właśnie do dzieci. Dorośli powinni być zaś dyskretnymi przewodnikami po świecie dobrych manier i zwyczajów – zapewne ucząc się przy okazji wielu wartych samodzielnego wdrożenia zachowań.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock