Mały nie znaczy mniej ważny

Myszy i szczury aktualnie żyją dość krótko – zaledwie do ok. 3 lat. Nie powinniśmy jednak ignorować ich potrzeb, a dbać o nie z taką samą troską jak o większe zwierzęta. Szczury i myszy to towarzyskie zwierzęta żyjące w stadzie - potrzebują kontaktu z człowiekiem, a ich ruchliwość będzie wymagała wypuszczania z klatki na eksplorowanie otoczenia (w ograniczonej przestrzeni, gdzie mamy nad nimi kontrolę). Jeśli trudno będzie nam znaleźć czas na zajmowanie się gryzoniami i miałyby spędzić swoje życie wyłącznie w zamkniętej klatce, to lepiej nie decydować się na takie zwierzę wcale.

Zarówno szczury domowe jak i myszki to stworzenia zdecydowanie stadne i powinny być trzymane w grupach. Jeśli myślimy o sprawieniu sobie gryzonia, od razu pomyślmy przynajmniej o dwóch. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się mieszać rodzajów – szczury i myszy są do siebie podobne, jednak to dwa odrębne gatunki i nie powinny być trzymane razem.

Ważne jest także, aby nie łączyć ze sobą dwóch samców, chyba, że są braćmi – dwa obce sobie samce mogą ze sobą walczyć, często na śmierć i życie. Z kolei w przypadku parki możemy być prawie pewni potomstwa. Nie należy rozmnażać gryzoni bez potrzeby. Ich mioty mogą dochodzić nawet do 15 młodych, zatem jeśli chcemy trzymać w domu parę, lepiej wykastrować samca.

Zwierzęta możemy kupić w sklepie zoologicznym, choć jest to najmniej polecane źródło – te gryzonie pochodzą z hodowli nastawionych na zysk, często z chowu wsobnego, gdzie są przetrzymywane w nieprawidłowych warunkach i narażone na stres, co sprawia że bardzo często chorują. Brak kontaktu z człowiekiem i przetrzymywanie w nieodpowiednich warunkach sprawia, że oswojenie ich może dostarczyć trudności. Inne rozwiązanie to myszy i szczury pochodzące z domowej, rodowodowej hodowli, urodzone w znakomitych warunkach, w dobrym zdrowiu, od małego oswajane z człowiekiem. Rasowe gryzonie często posiadają wyjątkowe umaszczenie, nietypowy kształt uszu czy ciekawy rodzaj sierści. Trzecia opcja to adopcja. Wiele gryzoni szuka domu – jeśli chcemy zrobić coś dobrego i ofiarować lepsze życie zwierzakowi, poszukajmy go przez portale z ogłoszeniami, fundacje zajmujące się gryzoniami czy tematyczne fora.

 

Transporter dla gryzoni - Zolux

 

Pełna chata czyli klatka na wypasie

Dla szczura i myszy domowej potrzebna nam będzie klatka. Tak jak w przypadku wszystkich klatkowych zwierząt – im więcej przestrzeni życiowej tym lepiej. Minimalna klatka dla jednego osobnika to 40 cm x 25 cm x 30 cm w przypadku myszy i 80 cm x 50 cm x 80 cm dla szczura. Zwróćmy uwagę na rozstaw prętów, tak aby małe myszki nie przecisnęły się między nimi.

Należy wybrać odpowiednie podłoże na dno klatki – najlepiej sprawdzą się odpylone trociny (pyły mogą podrażniać układ oddechowy zwierzęcia) lub dostępne w sklepach zoologicznych specjalne drewniane peletki. Nie poleca się sianka, gdyż wilgotne szybko gnije, ale może za to stanowić urozmaicenie w moszczeniu gniazda. Dno należy często czyścić, gdyż mocz szczurów czy myszy ma intensywny zapach (zwłaszcza samców). Dla ułatwienia możemy postawić w kącie klatki kuwetę ze żwirkiem zbrylającym – sprzątanie moczu będzie o niebo łatwiejsze, a zwierzęta chętnie skorzystają z takiego rozwiązania.

Będzie nam także potrzebne wyposażenie klatki – domek, w którym zwierzęta mogą się schronić i spać oraz różnego rodzaju sprzęty do zabawy – tunele, drabinki, podesty czy hamaki, jako że gryzonie te uwielbiają się wspinać i potrzebują zabawy oraz zajęcia. Ich zęby rosną przez całe życie, zatem na wyposażeniu mieszkania powinien znaleźć się surowy drewniany klocek lub kawałek gałęzi, aby mogły je sobie stale ścierać.

Przygotujmy też miski i poidła. Najlepsze będą ceramiczne, które się nie wywracają lub metalowe, zaczepiane do kratek, natomiast do wody możemy użyć poidełka – woda nie będzie wtedy narażona na zanieczyszczenia trocinami lub odchodami.

 

Klatka dla chomika, myszy ZOLUX

 

Szczurze i mysie podniebienia

Szczury i myszy domowe są właściwie wszystkożerne, ale podstawą ich diety są ziarna, a dodatkowo warzywa i owoce oraz białko pochodzenia zwierzęcego. Należy podawać dobrej jakości gotową karmę, która zapewni wszystkie potrzebne składniki. Powinna być dostępna cały czas. Jako urozmaicenie i dodatek możemy podawać gryzoniom owoce oraz warzywa, ale małe ilości, które powinny być zjedzone w ciągu 24h - po tym czasie należy je wyrzucić. Można też od czasu do czasu podać zwierzętom gotowane mięso, kawałek białego sera lub gotowane jajko. Zdradzę wam także sekret, że prawdziwym przysmakiem szczurów i myszek są dziecięce obiady w słoiczkach, tzw. „gerberki” - pozbawione intensywnych przypraw, zawierające ważne substancje odżywcze. Drugim hitem są kaszki kukurydziane rozrabiane z wodą – prawdziwy przysmak dla szczurzego i mysiego podniebienia. Pamiętajmy jednak, że wie wolno dawać gryzoniom resztek z naszego stołu – smażonych, przyprawionych potraw, zup, wędlin czy słodyczy.

 

Karma dla szczurka - Megan


Mały przyjaciel

Szczury i myszy to wyjątkowe zwierzęta – przyjazne ludziom, towarzyskie, żywiołowe. Warto dać im trochę swojego czasu, by się o tym przekonać. Oswojenie szczura czy myszy z nowym otoczeniem i domownikami wymaga nieco czasu, a także wyrozumiałości, ale zdecydowanie warto. Najpierw zbudujmy zaufanie ze zwierzęciem dając mu nieco spokoju i przestrzeni po przybyciu do nowego domu, nie narzucajmy się. Nie należy gryzonia brać na ręce siłą, zbyt mocno go trzymać, przymuszać do kontaktu – da to odwrotny skutek do zamierzonego, zwierzę będzie zestresowane i może to nie raz skutkować pogryzieniem. Pamiętajmy również, że gryzonie tak samo jak inne zwierzęta chorują i wymagają pomocy weterynaryjnej. W razie wątpliwości co do zdrowia czy zachowania naszego małego podopiecznego, warto przejrzeć wątki na specjalistycznych forach poświęconych tym gryzoniom, czy poszukać porady u weterynarza specjalizującego się w ich leczeniu.

 

FERPLAST Poidełko dla gryzoni

 


Zainteresował cię temat? Zapoznaj się z innymi artykułami o gryzoniach:


Więcej podobnych artykułów znajdziesz w pasji Mam zwierzęta

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock