Pierwsze korki dla dziecka – na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Na rynku dostępnych jest obecnie wiele różnych modeli, kształtów i kolorów korków piłkarskich dla dzieci. Dla osób, które niekoniecznie znają się na sprzęcie sportowym, może to powodować niemały zawrót głowy.
Zacznijmy od bardzo istotnej kwestii, jaką jest podłoże, na którym trenuje twoje dziecko. Od tego uzależniony będzie wybór rodzaju podeszwy i wielkości gumowych wypustek. Jeżeli jest to sztuczna nawierzchnia, dosyć twarda, ewentualnie pokryta materiałem typu orlik, korki na spodniej części buta powinny być małe, spłaszczone, prawie niewidoczne na pierwszy rzut oka. Takie rozwiązanie zapewni zwiększoną przyczepność i szybsze hamowanie, a przez to bezpieczeństwo zawodnika podczas wykonywania dynamicznych manewrów.
Jeśli treningi i mecze odbywają się na miękkiej trawie naturalnej lub syntetycznej, warunki wymagają zastosowania większych korków. Wbijając się nieco w ziemię, chronią przed wpadaniem w niekontrolowane poślizgi, które zakończyć się mogą przykrą kontuzją. Nie blokują one jednak gracza w żaden sposób, pozwalając na skuteczne rozpędzanie się nawet w gorszych warunkach pogodowych.
Lanki, turfy, FG, AG – co oznaczają te zwroty?
Pewnie dało się zauważyć już wcześniej, przy przeglądaniu butów piłkarskich dostępnych w ofercie Empiku, jakieś dziwne oznaczenia i skróty przy nazwach bądź opisie produktu. Nie są to numery seryjne, ani wewnętrzne firmowe skróty kategorii. Tyczą się one wspomnianej wcześniej podeszwy i jej budowy, o którą jest najwięcej zamieszania przy wyborze butów piłkarskich dla dzieci.
Najczęściej pojawiające się określenia, to:
- lanki – inaczej FG; mówią nam przede wszystkim o tym, że wypustki tworzone są z tego samego materiału, co reszta podeszwy, a więc nie jesteśmy w stanie ich wymienić. Mogą być owalne lub nieco wydłużone, w zależności od modelu. FG to akronim od angielskich słów firm ground, co przetłumaczyć możemy jako twarde podłoże. Przeznaczeniem takich butów będzie więc trawiasty, niezbyt grząski teren. Dobrze odnajdzie się również na takich nawierzchniach, jak sztuczna murawa czy „orlikowa” guma.
- TF, czyli potocznie zwane „turfy” – jest to w zasadzie jeden z najpopularniejszych rodzajów podeszwy, głównie ze względu na swoją uniwersalność. Nie znajdziemy tutaj kołków, a jedynie mocno wyprofilowaną gumę (różne wzory i wielkości wypustek w zależności od producenta). Ma ona za zadanie, tak jak w przypadku korków, zagwarantować przyczepność na danym terenie. Ten rodzaj butów do gry w piłkę dla dzieci (i nie tylko) nie ma zbyt wielu ograniczeń w zastosowaniu. Świetnie sprawdzają się zarówno na boisku utwardzonym – betonowym lub tartanowym, jak i miększym, czyli piasku czy zwyczajnej osiedlowej trawie. Nie poleca się ich jednak w momencie zwiększonej wilgotności, brak dłuższych wypustek nie chroni tak dobrze przez ślizganiem się. Inna nazwa turfów to żwirówki.
- AG, podobnie jak FG, dobrze sprawują się na terenach zielonych; nazwa wskazuje na przeznaczenie do biegania po trawie sztucznej (ang. artificial grass). Cechują się zwiększoną ilością koreczków, jednak nieco mniejszych niż w przypadku lanków. To sprytne rozwiązanie pozwala na bardziej równomierne rozłożenie przeciążenia powstającego podczas wbijania stopy w murawę.
- IN, IC – jest to obuwie typu „halówka”, przeznaczone do gry na halach sportowych i salach gimnastycznych. Podeszwa wykonana jest z gładkiego, jasnego kauczuku lub gumy, która nie rysuje parkietu i świetnie zachowuje przyczepność do podłoża.
Jakie jeszcze cechy powinny mieć dobrej jakości korki dla dzieci?
Oznaczenia i rodzaje podeszwy już znamy. Teraz przyszła pora na cholewkę i wszelkie jej elementy składowe, które wspólnie stanowią o jakości danego produktu.
Wykorzystanie specjalnie wyprofilowanego, miękkiego materiału, dostosowującego się do kształtu stopy w ruchu gwarantuje naszym pociechom wygodę i bezproblemowe noszenie. Teksturowana cholewka lub zastosowanie specjalnej siateczki w niektórych jej fragmentach wspomagają wentylację i ucieczkę wilgoci oraz zapewniają młodym piłkarzom lepsze czucie. Stabilność stopy wewnątrz buta wzmacniają także specjalne systemy sznurowań lub zapięć na rzepy.
Takie samo działanie ma mieć wkładka. Jej ergonomiczny kształt wymusza na nodze odpowiednie ułożenie, minimalizując ryzyko kontuzji.
Wiele modeli oferuje również opracowywane technologicznie kołnierze stabilizujące kostkę lub sztywne połączenie języka z cholewką, tak jak ma to miejsce np. w korkach Adidas dla dzieci, gwarantujące blokadę stopy podczas nagłych zwrotów i skrętów.
Wybór rozmiaru buta dla dzieci
Niestety, tutaj sprawa nieco się komplikuje. Nie wymyślono jak dotychczas systemu, w którym obuwie rosłoby równie szybko, co nasze dziecko. Musimy więc sugerować się obecnie noszonym rozmiarem, doliczając do niego 0,5 cm. Dlaczego? Ponieważ pracująca stopa podczas dużego wysiłku potrafi nieco opuchnąć, a chcielibyśmy uniknąć potencjalnych obtarć i pęcherzy. Nie kupuj jednak butów większych o rozmiar. Chęć nadążenia za zmieniającym się rozmiarem stopy młodego sportowca nie ułatwi nam wcale życia. Przy braku stabilizacji niezwykle łatwo o kontuzje, które mogą zakończyć się koniecznością przerwania ćwiczeń na dłuższy czas.
Wzory, kolory, popularna marka – na co zwracają uwagę dzieci?
Rodzicom zależy przede wszystkim na zdrowiu i bezpieczeństwie swoich pociech. A na jakie cechy obuwia zwracają uwagę juniorzy? Jest to przede wszystkim wygląd zewnętrzny i markowość produktu. To oczywiste, że dzieci chcą się pozytywnie wyróżniać z tłumu lub wręcz przeciwnie – nie odbiegać od kolegów z drużyny. Korki z grafiką Leo Messiego czy klasyczny i ponadczasowy model Predator to, oprócz zastosowania praktycznego, również ogromny powód do dumy i wielka radość noszenia.
Przeszliśmy już przez wszystkie najważniejsze elementy, które mogą pomóc ci w wyborze odpowiednich korków dla młodego fana piłki nożnej. Zacznij od określenia podłoża, z jakim przyjdzie się zmierzyć dziecku na treningach, na podstawie tego dobierz podeszwę. Potem robi się już tylko łatwiej, bo większość dostępnych na rynku modeli to wysokiej jakości produkty, zapewniające wygodę i stabilizację, niezależnie od zastosowanej technologii. Zapytaj też o zdanie swoją pociechę. Wywiad zebrany? Pora na zakupy!
Więcej podobnych tekstów znajdziesz na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)