Zastanawiasz się, co oznacza określenie odpowiednie obuwie dla dziecka? Odpowiednie, czyli takie, które nie będzie przeszkadzać w naturalnych procesach rozwoju oraz nauce chodzenia, ale będzie realnym wsparciem. Aby dokonać jak najlepszego wyboru, trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów, takich jak poszczególne etapy rozwoju dziecka, budowę jego stopy oraz konstrukcję samego obuwia. Musimy też wiedzieć, jak prawidłowo zmierzyć dziecięcą stopę, co wcale nie jest proste, biorąc pod uwagę fakt, że dziecko ciągle nią rusza! Tego, jak dobrze dobrać buty dla dziecka, dowiesz się z poniższego poradnika.

 

buty dla dziecka

 

Jakie powinny być buty dla dziecka?

Zanim zaczniesz wybierać konkretne buty dla swojej pociechy, pomyśl, czym powinny się charakteryzować. Na pewno wiesz, że dziecięce obuwie musi być wygodne i zdrowe dla małych stópek. Ale co to właściwie oznacza?

Buty nie mogą ograniczać ruchomości stóp. Wręcz przeciwnie – odpowiednie obuwie zapewnia swobodę ruchów, również paluszków wewnątrz buta, nie ociera i nie usztywnia stopy.

Po pierwsze, buty dla najmłodszych muszą uwzględniać mały zapas. Wystarczy 0,5-1 cm, by dziecko nie wyrosło z butów, zanim skończy się na nie sezon. U małych dzieci warto sprawdzać nawet co 3 miesiące, czy buty nadal są dobre.

Po drugie, zwróć uwagę na budowę buta. Podeszwa musi być elastyczna (zginająca się anatomicznie jak stopa) i płaska, a zapiętek niezbyt sztywny, powinien poruszać się razem z piętą (wyłączając niektóre przypadki ze względów medycznych). Brak wzmocnień i usztywnień dotyczy też samej kostki. Lepiej wybrać buty przed kostkę. Ewentualnie postaw na dobrej jakości buty za kostkę wykonane z lekkich, elastycznych i naturalnych materiałów.

 

buty dzieciece rebook

 

Po trzecie, uwzględnij budowę stopy oraz aktualny etap rozwoju malucha. O tym przeczytasz więcej w drugiej części tego artykułu.

Po czwarte, buty powinny być nowe. W używanych wkładka jest dopasowana do kształtu stopy poprzedniego właściciela obuwia, a to nie będzie dobre dla kolejnego posiadacza, a konkretnie dla jego stóp.

Po piąte, dziecięce buty muszą łatwo dać się zakładać, by maluch już od najmłodszych lat mógł ćwiczyć samodzielność. Wybieraj więc buty na rzepy oraz wsuwane z elastycznymi gumkami.

Zadaniem dziecięcych butów jest ochrona przed kontuzją, skaleczeniem podczas spacerów oraz zapewnienie odpowiedniej stabilizacji, zwłaszcza podczas nauki chodzenia.

Krok 1: Dopasuj buty do etapu rozwoju dziecka

Inne buty będą odpowiednie dla malucha, który dopiero uczy się chodzić, a jeszcze inne dla przedszkolaka, który już pewnie stawia kroki. W przypadku niemowląt rację bytu mają jedynie tzw. niechodki, czyli całkowicie miękkie, bardzo lekkie buty, których zadaniem jest wyłącznie ochrona np. przed zimnem w trakcie spaceru w wózku. Przede wszystkim wyróżniamy więc:

Zrezygnuj z butów dla niemowląt, które jeszcze nie uczą się chodzić. Ewentualnie wybieraj tzw. niechodki – miękkie buty bardziej zbliżone do ciepłych skarpet, które mają jedynie chronić stopy przed zimnem, np. podczas spaceru. Niemowlę, ale i dziecko w trakcie nauki chodzenia powinno jak najczęściej być boso.

 

Buty dzieciece sophie zyrafa

 

Buty do nauki chodzenia powinny mieć antypoślizgową i elastyczną podeszwę. Plusem są także zakryte czubki, które chronią palce, gdy dziecko jeszcze często się potyka. Pierwsze buciki mogą też być węższe w pięcie, a szersze w palcach, co pozytywnie wpływa na stabilizację stopy i zapewnia większą swobodę ruchów w paluszkach. Natomiast buty dla dzieci, które już potrafią dobrze chodzić, czyli z reguły dla przedszkolaków, wystarczy, że będą miały elastyczną podeszwę i zostaną uszyte z przewiewnych, lekkich materiałów. W każdym przypadku dziecięce obuwie musi być dopasowane do budowy małych stópek.

Krok 2: Zwróć uwagę na rodzaj stóp dziecka

Dziecięce stopy różnią się od siebie pod względem budowy i mogą być:

  • szczupłe/wąskie – mają lekko wystające kostki oraz kostki na palcach;
  • normalne – nie mają widocznych wgłębień przy palcach oraz wybrzuszeń;
  • pulchne/szerokie – widoczna jest większa ilość tłuszczu, wyraźne wybrzuszenia oraz wgłębienia przy palcach i kostkach. Z czasem stopy pulchne zamieniają się w szerokie.

Poza tym uwzględnij podbicie stopy, które może być:

  • wysokie – stopa w niewielkim stopniu przylega do podłoża, jej znaczna część jest uniesiona;
  • normalne – stopa nie przylega do podłoża tylko w środkowej części;
  • niskie – stopa całkowicie przylega do podłoża, często oznacza to płaskostopie.

W sklepach obuwniczych warto pytać o buty dla dzieci z konkretnym rodzajem podbicia stopy. Jednocześnie dobrze wiedzieć, że buty skórzane i zamszowe dopasowują się do stóp, więc ich wybór w przypadku wysokiego lub niskiego podbicia stopy wydaje się bardzo dobry.

 

buty dzieciece adidas

 

Krok 3: Mierzymy stópki!

Uzbrojeni w wiedzę teoretyczną możemy przystąpić do praktyki, czyli mierzenia stóp. Jak to najlepiej zrobić? Najwięcej zwolenników ma metoda, która polega na dokładnym odrysowaniu dziecięcej stopy na kartce, a następnie zmierzeniu dwóch skrajnych punktów na długości, czyli między dużym palcem a skrajem pięty. Następnie należy zmierzyć stopę w jej najszerszym miejscu.

Uwzględnij mały zapas w butach, ok. 0,5-1 cm. Kieruj się zasadą, że im dziecko mniejsze, tym zapas powinien być mniejszy. W butach dla starszaków zapas może wynosić nawet 1-2 cm.

Wyniki pomiarów wystarczy sprawdzić w tabeli konkretnego producenta butów dla dziecka. Pamiętaj przy tym, że rozmiary obuwia różnych marek mogą nieco różnić się między sobą.

 

buty dzieciece new balance

 

Masz już wiedzę potrzebną do tego, by idealnie dopasować buty dla swojego dziecka. Teraz sprawdź ją w praktyce! Więcej porad znajdziesz w dziele Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock