World of Warcaft – książki, gry i wiele więcej

Gra World of Warcraft powstała jeszcze w 2004 roku i jest fabularną kontynuacją trylogii Warcraft. Trafiamy w niej do krainy zwanej Azeroth - jest to rozległe terytorium zamieszkane przez fantastyczne stworzenia. Spotkamy tu między innymi trolle, demony, murloki, elfy, czy ludzi. Całość klimatem oscyluje wokół lekko mrocznego fantasy, tak dobrze znanego miłośnikom chociażby Tolkiena.

MMORPG od Blizzarda od samego początku okazało się się wielkim sukcesem, wykreowany świat nadal jest rozbudowywany, a fabuła ciągle wzbogacana o nowe wydarzenia. Naturalnym było rozszerzenie marki także na inne media. Powstała seria książek, film fabularny, komiksy, gry planszowe, zabawki, gadżety. Blizzard stworzył także cyfrową grę karcianą, „Hearthstone”, w której spotkamy bohaterów World of Warcraft.

Szczególnie dobrze przyjęte zostały książki opowiadające o najważniejszych wydarzeniach, poszerzające przedstawiony świat oraz wzbogacające ulubionych bohaterów o nowe rozdziały ich przygód. Powstało już grubo ponad 30 tomów, a duża część nich doczekała się polskiego tłumaczenia. Przedstawię kilka ciekawszych pozycji zarówno dla miłośników tego MMORPG, jak i dla osób, które chciałyby poznać ten świat, ale nie są miłośnikami gier komputerowych.

 

Gra planszowa Small World of Warcraft

 

Kolejność czytania książek World of Warcraft

Jeżeli chodzi o kolejność czytania książek World of Warcraft, to można podejść do tematu na dwa sposoby. Publikacje World of Warcraft w kolejności chronologicznej na pewno będą gratką dla najwierniejszych fanów gry. Problemem może być ich ilość, oraz fakt, że niektóre tomy nie zostały przetłumaczone na polski. Dużo lepszym pomysłem jest wybór wątków i wydarzeń, które najbardziej nas zainteresują – idąc kluczem śledzenia przygód ulubionego bohatera z World of Warcraft nie powinniśmy się zagubić w meandrach historii.

TOP książek World of Warcraft – nasze propozycje

  • „World of Warcraft: Sylwana” - Christie Golden

Sylwana Bieżywiatr to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci świata gry. Jedni ją kochają, inni nienawidzą. Jednak nie można jej odmówić ciekawej i bogatej historii. Powieść przedstawia jej wyboistą życiową drogę skupiając się przede wszystkim na momentach kiedy z bohaterki powoli stawała się czarnym charakterem. Razem z nią podróżujemy po całym Azeroth.

Pozycję tą śmiało można polecić zarówno graczom World of Warcraft, jak i nowicjuszom. Jest to pozycja lekka i przystępna. Nie trzeba znać wcześniejszych wydarzeń, gdyż wszystko jest dobrze i jasno opisane. Zaznajomieni z postacią i światem przedstawionym w grach Blizzarda czeka mnóstwo nowych informacji i uzupełnienie wydarzeń znanych z Warcrafta.

 

Książka World of Warcraft Sylwana

 

  • „World of Warcraft: Ostatni Strażnik” - Jeff Grubb

Fabuła książki „World of Warcraft: Ostatni Strażnik” rozpoczyna się, kiedy młody adept sztuki magicznej został wysłany jako pomocnik czarodzieja do enigmatycznego i potężnego Medivha. Wyrusza w podróż na odludzie gdzie dociera do tajemniczej wieży. Natomiast każdy dzień spędzony z Medivhem dostarcza młodemu wychowankowi więcej pytań, niż odpowiedzi

Powieść ta różni od większości książek uniwersum World of Warcraft tym, że fabuła rozgrywa się powoli, a akcji i walki jest znacznie mniej. Sama narracja skupia się przede wszystkim na relacji czarodzieja Medivha i jego ucznia Khadgara. Stanowi to bardzo łagodne i przyjemne wejście w świat Azeroth. Jest to przyjemny punkt startowy dla nieobeznanych wcześniej z tematem.

 

Książka World of Warcraft Ostatni Strażnik

 

  • „World of Warcraft: Illidan”, William King

Illidan Stormrage to kolejna niezwykle ciekawa i jednocześnie bardzo rozpoznawalna postać Warcraft. Bohater przed laty jako młody i heroiczny czarownik pod przykrywką dołączył do złowieszczego Płonącego Legionu. Celem jego było zapobiec atakowi demonów na świat Azeroth. Jego lud uznał go jednak za zdrajcę i osadził w celi na dziesięć tysięcy lat.

Illidana uwolniła dopiero jego dawna miłość, Tyrande. Jednak jej głównym motywem był powrót Płonącego Legionu z hordą demonów. Główny bohater staje do walki z demonami, a jednocześnie ścigany jest przez tych, którzy mieli pilnować by przez wieczność gnił w celi. Lektura poszerza wydarzenia znane z dodatku „World of Warcraft: Legion” i daje szersze spojrzenie na postać słynnego Łowcy Demonów.

 

Książka World of warcraft Illidian

 

  • „World of Warcraft: Kronika” - opracowanie zbiorowe

Kroniki World of Warcraft to pozycja przeznaczona przede wszystkim dla fanów gry. Jest to niejako biblia i kompendium wiedzy w jednym. Poszczególne tomy zawierają dokładny opis świata Azeroth i przedstawiają fabularną chronologię World of Warcraft.

Tom pierwszy przedstawia czasy najdawniejsze, kiedy uniwersum dopiero się kształtowało. Kolejne dwa tomy natomiast przedstawią dzieje świata World of Warcraft, które gracze mogli poznać podczas wszystkich części i dodatków gry Blizzarda. Znajdziemy tu opisy krain, ras oraz najbardziej znaczących postaci Dodatkowym atutem są świetne ilustracje.

 

Książka World of Warcraft Kronika

 

Książki World of Warcraft, czyli wszystkie drogi prowadzą do Azeroth

Uniwersum World of Warcraft wykreowane przez Blizzarda jest niezwykle – niezależnie, czy gramy w grę komputerową, planszówkę, czy sięgniemy po książkę czy komiks,  zdecydowanie warto zanurzyć się w świecie Azeroth chociaż na kilka godzin. Fantastyczny klimat tych opowieści, zgrabnie ukształtowany świat i przede wszystkim znakomite postaci zapewnią dobrą i jakościową rozrywkę.

 

Gra planszowa World of Warcraft: Wrath of the Lich king

 

Więcej inspiracji znajdziesz na Empik Pasje w dziale Czytam.

Zdjęcie okładkowe: źródło: World of Warcraft / materiały promocyjne Blizzard Entertainment