Jak czyścić słomkę w bidonach, butelkach i kubkach B. Box? 

Tym, co wyróżnia B. Box na rynku, niewątpliwie jest zastosowanie innowacyjnej słomki z obciążnikiem. Podczas przechylania kubka, butelki czy bidonu utrzymuje on słomkę w odpowiednim miejscu, dzięki czemu dziecko bez problemu może wypić nawet najmniejszy pozostały na dnie łyczek napoju. Taka konstrukcja rurki często budzi jednak wątpliwości dotyczące tego, jak powinno przebiegać czyszczenie słomek B. Box. Przedstawiamy więc ten proces w kilku krokach:

 1. Przygotuj szczoteczkę do słomek, którą kupisz między innymi w zestawie z zapasowymi rurkami B. Box do bidonu czy kubka. Pamiętaj, że każdy produkt wymaga wybrania odpowiedniej szczoteczki, ponieważ różnią się one długością (np. rurka od bidonu i kubka niekapka B. Box ma 13 cm, z kolei od butelki i miseczki – 10 cm).
 2. Wyjmij słomkę z bidonu, butelki lub kubka.
 3. Chwyć ją jedną ręką za rurkę, a drugą za obciążnik.
 4. Pewnym ruchem pociągnij obciążnik. Rurka powinna z niego wyskoczyć.
 5. Opłucz oba elementy.
 6. Zwilż szczoteczkę i przy jej pomocy przeczyść rurkę oraz obciążnik od środka.
 7. Pod koniec przepłucz ponownie wszystkie elementy.

Dzięki temu, że szczoteczka do rurek jest odpowiednio wąska, bez kłopotu mieści się zarówno w słomce, jak i w obciążniku. Sprawia to, że możliwe jest wyczyszczenie od środka także połączonych ze sobą elementów. Warto jednak przed rozpoczęciem mycia rozdzielić je. Ułatwi to przepłukanie ich od strony zewnętrznej.

Warto pamiętać, że zarówno rurki, jak i obciążniki można także myć w zmywarce – w górnym koszu.

 

B.Box, Słomki zapasowe i szczoteczka do bidonu, 2 szt.

 

Jak czyścić bidony, butelki i kubki B. Box? 

Tak jak w przypadku słomek, same bidony, butelki czy kubki również można myć w zmywarce. Jeżeli jednak nie posiadasz tego urządzenia albo chcesz umyć pojemnik na „już”, ponownie skorzystaj ze specjalnej szczoteczki. Ciekawym wyborem jest zakupienie zestawu szczoteczek do czyszczenia bidonów oraz kubków, smoczków i słomek, który składa się z 6 elementów:

 • szczoteczki do słomki od bidonu lub kubka niekapka,
 • szczoteczki do słomki od butelki lub miseczki,
 • szczoteczki do dziurek odpowietrzających,
 • szczoteczki do smoczka,
 • szczoteczki do czyszczenia wnętrza butelki, bidonu, kubka czy miseczki oraz nakrętek,
 • kółko-zawieszka na szczoteczki z wypustką do podważania uszczelek.

 

B.Box, Zestaw szczoteczek do czyszczenia bidonów i słomek

 

To wyjątkowo wielofunkcyjny produkt, który sprawdzi się zarówno w przypadku rodziców posiadających jedno naczynie marki B. Box, jak i cały pakiet dla malucha: bidon, butelkę, miseczkę, kubek niekapek, kubek niewysypek i gryzak B. Box.

W kilku krokach wyjaśniamy, jak sprawnie wyczyścić wnętrze produktów:

 1. Rozkręć butelkę, bidon, kubek lub inne naczynie. Pamiętaj, by zdjąć uszczelkę – pod nią mogą skrywać się pojedyncze kropelki lub po prostu bakterie, które trzeba usunąć.
 2. Wypłucz wnętrze z napoju czy zupki lub usuń resztki jedzenia z miseczki.
 3. Słomkę wyczyść zgodnie z opisem z poprzedniego punktu.
 4. Każdy pozostały element wyszoruj delikatnym ruchem przy pomocy odpowiadającej mu lekko zwilżonej szczoteczki.
 5. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz poszczególnych części możesz użyć także gąbki z niewielką ilością łagodnego płynu do mycia naczyń.
 6. Pod koniec ponownie wypłucz wszystkie elementy w wodzie.

 

B.BOX Zestaw Słomek Silikonowych 5 szt. Czyścik

 

Kiedy wymienić poszczególne elementy w produktach B. Box? 

Części wymienne w produktach B. Box to przede wszystkim uszczelka oraz rurki. Jeśli posiadasz gryzak do owoców i warzyw tej marki, to pamiętaj także o możliwości wymiany siateczek – mogą one np. ulec zabarwieniu od truskawek.

 

B.Box, Wymienne siateczki do gryzaka

 

Wspomnianą uszczelkę należy wymienić przede wszystkim w sytuacji, w której butelka, kubek czy bidon zaczęły przeciekać, a ta zamontowana jest prawidłowo (nie ma przerwy). Uszczelka może z czasem ulec pęknięciu. Możesz ją wymienić także w sytuacji, w której została zabarwiona – np. soczkiem. W ofercie marki znajdziesz np. zestaw 2 wymiennych uszczelek.

 

B.Box, Wymienne uszczelki do bidonów

 

Jak już wspomnieliśmy, możesz wymieniać także rurki. Co więcej, producent wręcz zaleca ich regularną zmianę na nową – średnio co 4-6 tygodni (lub po uszkodzeniu albo przebarwieniu). Pamiętaj, by wybrać zestaw słomek zapasowych B. Box odpowiadający posiadanemu naczyniu – a więc o odpowiedniej długości. Nie powinno sprawić ci to kłopotu, ponieważ producent wskazuje w nazwach pakietów, do którego produktu są odpowiednie. To więc np. zestaw 5 lub 2 silikonowych słomek do kubka niekapka, razem z czyścikiem albo słomki wymienne do kubka niewysypka ze szczoteczką.

 

B.Box, Słomki wymienne do kubka niewysypka 3w1

 

Jak myć szczoteczki do butelek? 

Pamiętaj, by każdorazowo po używaniu szczoteczek także odpowiednio je wyczyścić. Możesz umyć je w zmywarce lub ręcznie. Jeżeli wybierzesz drugą opcję, to dokładnie opłucz czyścik z resztek posiłku, mleka lub napoju i przetrzyj gąbką z niewielką ilością łagodnego płynu do mycia naczyń, po czym ponownie wypłucz. Możesz także wyparzyć szczoteczkę we wrzącej wodzie lub gorącą parą wodną – to jedna z najskuteczniejszych i wyjątkowo bezpiecznych metod sterylizacji akcesoriów do karmienia.

Z odpowiednim przygotowaniem czyszczenie produktów B. Box może wiec przebieg naprawdę sprawnie. Wybierz zestaw artykułów pomocniczych odpowiedni dla posiadanego produktu!

Więcej artykułów o akcesoriach dla dzieci znajdziesz w poradnikach w dziale Dziecko i mama.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / Nataliia Budianska