Czy storczyki są trudne w pielęgnacji? 

Storczyki należą do niezwykle wytrzymałych roślin doniczkowych, co niestety nie oznacza, że ich uśmiercenie jest niemożliwe. Przeciwnie, bardzo często zdarza się, że te piękne kwiaty usychają bądź są atakowane przez bakterie pleśniowe – i to głównie ze względu na nieodpowiednią pielęgnację. Wśród wielu osób panuje przekonanie, że utrzymanie storczyka w doskonałej kondycji jest niemożliwe i to bardzo delikatna roślina, co jednak nie jest prawdą. Mit ten wywodzi się z faktu, że storczyki wymagają dostępu do klimatu właściwego dla ich odmiany, a tych jest ponad 30 tysięcy – kupowanie bądź dawanie w prezencie „pierwszego lepszego” może zakończyć się padnięciem rośliny pomimo najwyższych starań jej posiadacza.

Odmianą idealną do warunków domowych będzie Phalaenopsis (falenopsis) nazywany ćmówką. Należy do storczyków ciepłolubnych, które doskonale czują się w temperaturze od 21 do 27 stopni Celsjusza w dzień oraz od 16 do 18 w nocy, co stanowi wartości optymalne w przypadku polskich mieszkań. Co więcej, nazywa się go najłatwiejszym w uprawie storczykiem, między innymi ze względu na fakt, że nie ma wysokich oczekiwań względem nasłonecznienia – wystarczy mu półcień. Dzięki temu może stać na parapecie, najlepiej przy oknie skierowanym na wschód, gdzie będzie nieco chłodniej.

 

Nawóz do storczyków Orchid Strong Agrecol 5x30ml

 

Jak często podlewać storczyki? 

Ogromną zaletą storczyków jest fakt, że nie wymagają one częstego podlewania. Wręcz przeciwnie, przed kolejnym podaniem im wody konieczne jest doprowadzenie do całkowitego przeschnięcia ziemi. To cecha, która czyni tę roślinę jedną z najlepszych do pielęgnacji przez początkujących miłośników kwiatów, a także osoby zabiegane czy zapominalskie. Jeśli dolanie wody do doniczki do storczyków raz na kilka dni wypadnie ci z głowy, to najprawdopodobniej nic złego się im nie stanie.

Częstotliwość podlewania uzależnia ogólny poziom wilgotności powietrza, ale mieści się w granicy jednego razu na 4-7 dni w przypadku okresu spoczynku rośliny oraz raz na tydzień zimą. Zawsze przed dolaniem wody upewnij się, czy podłoże nie jest już ani trochę wilgotne – jeżeli odczuwasz jeszcze wilgoć, poczekaj kolejny dzień. Sprawdzaj to nie palcami, dotykając ziemi z wierzchu, tylko w głębi doniczki, wsuwając w nią drewniany patyk – jeśli w którymś miejscu będzie ciemniejszy niż na samej górze, to znaczy, że trzeba jeszcze podsuszyć ziemię. Przeschnięcie stanowi (zaraz po wybraniu odpowiedniego gatunku storczyka) najważniejszą składową utrzymania rośliny w dobrej kondycji przez długi czas.

Istotne jest nie tylko to, jak często podlewać storczyki, ale również w jaki sposób. Do większości roślin doniczkowych dolewa się wody raczej subtelnie, a w przypadku tego gatunku jest zupełnie inaczej: storczyki lubią naprawdę mocne podlewanie. Do tego stopnia, że doświadczeni hodowcy polecają odstawienie konewki i zanurzanie kwiatu w większym naczyniu pełnym wody, tak by cała donica została zanurzona.

Storczyk powinien brać taką kąpiel minimum 15 minut a maksymalnie 1 godzinę – w tym czasie ziemia oraz korzenie odpowiednio nasiąkną. Co istotne, nie powinna być to woda lana bezpośrednio z kranu (o ile ten nie ma zamontowanego filtra), tylko przegotowana, przefiltrowana lub destylowana. A jak często nawozić roślinkę?

 

Primegarden Doniczka osłonka na storczyk - 12x20 cm - brązowa

 

Jak często nawozić storczyki? 

Nie każdy ma świadomość tego, że storczyki należy regularnie nawozić – całkowitym amatorom ogrodnictwa czynność ta kojarzy się często z polami uprawnymi lub zewnętrznymi rabatami. W rzeczywistości również rośliny ogrodowe potrzebują do prawidłowego wzrostu dodatkowego wzmocnienia , którego dostarcza im właśnie odpowiedni nawóz. Nawożenie storczyków sprawi, że kwiaty będą miały większe płatki, o pięknie nasyconej barwie – staną się bardziej okazałe.

Jaki nawóz wybrać? Tutaj sytuacja jest na szczęście bardzo prosta, producenci nawozów oferują bowiem produkty przeznaczone specjalnie do storczyków, tak też je nazywając. Szukaj więc po prostu nawozu do storczyków, dobrym wyborem będzie np. preparat marki Florovit. Producenci wskazują, by nawozić storczyki raz na miesiąc, jednak większość hodowców zaleca częstotliwość raz na dwa tygodnie. Wówczas należy oczywiście podać dawkę o połowę mniejszą od tej, którą marka nawozu wskazała na opakowaniu jako odpowiedną raz w miesiącu. Niektórzy domowi ogrodnicy trzymają się z kolei zasady nawożenia raz na trzy podlania rośliny – warto przetestować obie metody i sprawdzić, która będzie dla ciebie bardziej wygodna.

 

Nawóz do storczyków, płyn BROS Biopon, 250 ml

 

Jak więc widzisz, uprawa storczyków nie musi być bardzo skomplikowana, a utrzymanie tego pięknego kwiatu w doskonałej formie wymaga trzymania się bardzo podstawowych wytycznych. Przy odrobinie zaangażowania z pewnością dasz sobie radę z nową roślinką!

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Dom i ogród.

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock.com