Mata edukacyjna

Jedną z pierwszych zabawek jest mata edukacyjna, wyposażona w pałąki z zawieszonymi na nich kolorowymi grzechotkami. Niemowlęta na dłuższą chwilę potrafią się zająć zabawą, sięgając rączkami do zabawek, wprawiając je w ruch, by wydawały dźwięki. Takie zabawy stymulują zmysł wzroku, dotyku i słuchu. Poza tym motywują do aktywności fizycznej, bo dzieci przesuwają się, pełzając w kierunku wybranej maskotki.

                        

Pluszaki nie tylko do przytulania

Już kilkumiesięczne maluszki mają ulubione pluszowe zabawki, które są miłe w dotyku, a ich przytulanie i głaskanie uspokaja dzieci i daje im poczucie bezpieczeństwa. Tak więc w pokoju dziecięcym zawsze są obecne pluszowe kotki, pieski, misie i inne sympatyczne stworki. Przytulanki interaktywne wyposażone są dodatkowo w takie funkcje jak śpiewanie łatwych do zanucenia piosenek, recytowanie prostych rymowanek, liczenie itp. Dziecko, naciskając np. brzuszek, łapkę czy uszko zabawki, uruchamia te funkcje. Na początku jest to dotyk przypadkowy, ale z czasem dziecko zapamiętuje, gdzie należy przycisnąć, by usłyszeć ulubiony wierszyk. Co więcej, dziecko uczy się piosenek i wierszyków. Taką naukę zapewnia choćby Szczeniaczek - uczniaczek .

Są jeszcze pluszaki, które zachęcają do raczkowania. Spacerują, więc maluszek za nimi podąża, przesuwając się na brzuszku czy raczkując.

                      

Książeczki interaktywne

Książeczki czyta mama, tata wymyśla historyjki na podstawie obrazków, babcia nazywa przedmioty znajdujące się na rysunkach, dziadziuś naśladuje głosy zwierząt. A jaka jest rola dziecka? Czy ma ograniczać się tylko do słuchania i przyglądania się obrazkom? Nie, jeśli książeczka jest interaktywna. Przykładowo, "Książeczka poczytaj mi mamo” od Smily zachęca maluszka do aktywności. Dziecko chce samodzielnie przewracać kartki, bo wtedy uruchamiają się radosne melodyjki, poza tym przekręca, przesuwa i wciska ruchome elementy. W ten sposób usprawnia rączki i ćwiczy koordynację oko – ręka. Ciekawym pomysłem jest wzbogacenie tekstu o nagrane dźwięki naśladujące różne odgłosy, np. stukot kroków, skrzypienie drzwi, płacz, chrapanie. Tak jest w książeczce „Złotowłosa i trzy misie”. Dziecko przyzwyczaja się do uważnego słuchania, by w odpowiednim momencie nacisnąć stosowny przycisk.

                          

Układanki

Klocki i układanki w dużym stopniu przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju dziecka. Ich układanie wyrabia spostrzegawczość, uczy odróżniania kształtów, kolorów i wielkości, usprawnia rączki, ćwiczy koordynację wzrokowo-ruchową, motywuje do uważności i cierpliwości. Warto zaczynać od układanek dla najmłodszych, np. „Kto mieszka w głębi lasu”. Nie są to zwyczajne puzzle, bo po naciśnięciu kolorowego kółeczka można jeszcze posłuchać głosów leśnych zwierząt. Natomiast głosy zwierząt domowych i gospodarskich można usłyszeć, układając puzzle „ Kto miauczy, kto szczeka?” . Dziecko poznaje bliższe i dalsze środowisko, dobrze się przy tym bawiąc.