Na ścianie budynku Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie przy ulicy Żelaznej pojawiło się dzieło sztuki. Mural wykonany przez grupę artystyczną Twożywo powstał w ramach projektu "Inne miasto, inne życie" organizowanego w przestrzeni publicznej stolicy przez Zachętę. Empik jest patronem działań galerii.

Na budynku Sanepidu artyści postanowili umieścić pracę zwracającą uwagę na znaczący i jednocześnie problematyczny element wielkiego miasta - czystość.

"Projekt został namalowany na ścianie instytucji zajmującej się szeroko pojętą higieną i zdrowiem, dlatego odwołuje się częściowo do jej misji, ale nie tylko do niej" - wyjaśniają artyści. "Czystość - rozumiana jako warunek efektywnej organizacji ludzkich skupisk, swoiste przykazanie cywilizacyjne – w kulturze idea poszukiwaczy czystej formy w niezrozumiałym chaosie. W skrajnych postaciach zmienia się jednostkowo w nerwice natręctw, a w skali społeczeństw w neurozę totalitaryzmu. W codziennym życiu każdy może obcować ze sterylnymi, odczłowieczonymi przestrzeniami ze szkła i metalu, które kojarzyć się mają z dostatkiem i kontrolą".

Kuratorami projektu są Joanna Sokołowska i Ben Cope.
Fot. Karolina Vyšata

Zachęta Narodowa Galeria Sztuki/M.W.