„Iksowie" Györgya Spiró to oczekiwana już od lat 80. i zakazana przez władze PRL powieść węgierskiego pisarza. Gdy w 1981 roku ukazała się po raz pierwszy, jej autor został w Polsce oskarżony o szarganie naszych świętości narodowych, odebrano mu stypendium i zakazano wjazdu do kraju. Teraz, po ponad trzydziestu latach od premiery na Węgrzech, „Iksowie” wreszcie ukazali się po polsku.
Barwnie przedstawione realia Warszawy z początku dziewiętnastego wieku, tempo akcji niczym w powieści łotrzykowskiej, plastyczny, współczesny język i wnikliwy opis teatru od kulis: przepychanki, utarczki i złośliwości w aktorskiej trupie – Spiró z rozmachem ożywia świat sprzed dwóch stuleci.
Rok 1815, dzień podpisania Świętego Przymierza. Warszawa. Do miasta po półrocznym pobycie we Lwowie powraca Wojciech Bogusławski. Mistrz, guru, Wielki Dyrektor. Ma pięćdziesiąt osiem lat, fałszywy paszport kupca i jest zadłużony po uszy. Rozpoczyna walkę o stanowisko kierownika Teatru Narodowego, intryguje, zbiera wokół siebie ludzi, chce stworzyć teatr, jakiego jeszcze nie było. Wreszcie udaje mu się wrócić na scenę. Jednak po spektaklu w prasie zaczynają ukazywać się zjadliwe recenzje podpisane tajemniczym X. Ktoś bardzo nie chce, by Mistrz występował... To jest moje królestwo, pomyślał Bogusławski, nikt mi go nie jest w stanie odebrać. Ani Osiński, ani car, ani nawet Pan Bóg.Całe zmęczenie gdzieś się ulotniło. Pięćdziesiąt osiem lat to jeszcze nie starość. Być może ma przed sobą dwa lub trzy lata, ale równie dobrze może ich być dwadzieścia albo i trzydzieści, Trzeba tak żyć, jakby wszystko jeszcze mogło się zdarzyć, a wówczas z pewnością to się zdarzy. Trzeba grać.
W dniach 14 – 17 maja György Spiró odwiedzi Polskę. Zapraszamy na spotkania z autorem w Łodzi (Teatr Nowy) i Warszawie (Instytut Teatralny) oraz na stoisko Grupy Wydawniczej Foksal na Warszawskich Targach Książki.
Szczegóły wkrótce na www.wab.com.pl!
Komentarze (0)