Choć 1 września kojarzy nam się już przede wszystkim wyłącznie z rozpoczęciem roku szkolnego, 77 lat temu dzieci do szkół bynajmniej nie poszły. 1 września 1939 roku hitlerowskie wojska napadły na Polskę, a kampania wrześniowa jest jednym z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii naszego kraju. Trwająca ponad 5 lat wojna pochłonęła wiele istnień, przerażając ilością okrucieństwa i zła.
Dziś znamy ją niemal wyłącznie z wydawnictw historycznych i popkulturowych. Pokolenie świadków tych wydarzeń bowiem powoli odchodzi. Ale wydarzenia II wojny światowej nadal inspirują twórców. 77 lat po rozpoczęciu się kampanii wrześniowej i największej wojny w historii ludzkości, przypomnijmy sobie najlepsze książki i filmy wojenne.
Choć powstanie wrześniowe wybuchło dopiero u schyłku II wojny światowej, to jedno z najbardziej tragicznych wydarzeń tego okresu. A Jan Komasa nakręcił o nim film zupełnie inny niż te dotychczas - pokazując Warszawę z sierpnia 1944 roku oczami młodych uczestników powstania. Ludzi, którzy poza niesamowitym heroizmem, są zwykłymi nastolatkami. Z pasjami, ambicjami i młodzieńczą miłością. Język współczesnego filmu, nowoczesna ścieżka dźwiękowa i wyjątkowo utkana historia… to wszystko sprawia, że na II wojnę światową z innej perspektywy spoglądają dziś też najmłodsi.
Dlaczego życie jednego szeregowca jest warte więcej niż ośmioosobowego oddziału? Kiedy kapitan John Miller dociera na wybrzeże Normandii wraz z amerykańskim wojskiem, otrzymuje niemal samobójczą misję do wykonania: odbić zza linii wroga jednego człowieka – Jamesa Ryana. Jest jedynym z czterech synów, którego jeszcze nie pochłonęła wojna. I choć zadanie wydaje się karkołomne i absurdalne, tak naprawdę ma wielką wagę. Bo przywraca nadzieję.
Polski serial wojenny z całą mocą młodych, zdolnych aktorów. Historia snuta na różnych etapach wojny, pokazująca wydarzenia na froncie i poza nim z wielu perspektyw. W telewizji serial cieszył się bardzo wysoką oglądalnością. Teraz Ty możesz go śledzić w swoim domu.
Rudy, Zośka i Alek – członkowie Szarych Szeregów. Ich historię poznają kolejne pokolenia młodych Polaków. Bo książka Aleksandra Kamieńskiego nawet po latach jest przejmująca do bólu i udowadnia, że odwaga, przyjaźń i wolność to wartości, które powinny być bliskie każdemu z nas. Jeśli jeszcze nie czytałeś/ nie oglądałeś, „bo to lektura” – czas to zmienić!
Odkryj kolekcję modeli i figurek, inspirowanych wydarzeniami z kampanii wrześniowej i poznawaj wydarzenia wojenne z zupełnie innej strony. To wydanie nauczy Cię więcej niż sucha relacja historyka!
Warszawa między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918 – 1939
Niejeden z nas zastanawia się, jak wyglądało życie przed wojną. Przecież okres między I a II wojną światową to aż dwadzieścia lat względnego spokoju (nie licząc wojny polsko – bolszewickiej…). Jakim rytmem żyły przedwojenne miasta? W ten klimat wprowadzi Cię książka Ryszarda Mączewskiego. Samorząd, urbanistyka, kultura, oświata, służba zdrowia… Jednym słowem: wszystko, co związane z życiem miasta. A to tego niesamowite ilustracje i materiały muzyczne. Sprawdź koniecznie!
Choć II wojna światowa zakończyła się 71 lat temu, to wydarzenie, które wciąż odciska piętno na świecie, w którym żyjemy. Warto o niej pamiętać – choćby po to, by przypomnieć sobie, dlaczego konflikty i rozlew krwi nie prowadzą do niczego dobrego.
Komentarze (0)