Przyglądając się panującym w sporcie trendom, co jakiś czas można zaobserwować boom na dyscypliny, które pomimo tego, że znane są od dekad, z jakiegoś powodu wracają do łask, zyskując nowe grono zwolenników. Tak było m.in. w przypadku łyżworolek, biegania, rowerów czy SUP-ów. Hulajnogi wyczynowe nie są tu wyjątkiem. Od kilku lat ich obecność zarówno na ulicy, jak i w skate parkach jest czymś, co niemalże wpisało się w krajobraz miasta. Dzieci i młodzież, nierzadko nawet dorośli, próbują swoich sił w tym dość ekstremalnym sporcie.

 

hulajnogi wyczynowe

 

Jaką hulajnogę wyczynową wybrać?

Na hasło „hulajnoga” zapewne zdecydowanej większości osób przed oczami staje obraz dziecięcego sprzętu, na którym maluchy przez zabawę uczą się utrzymywać równowagę, lub tak ostatnio popularne hulajnogi elektryczne wykorzystywane gównie jako miejski środek transportu.

Dopiero użycie pełnego sformułowania „hulajnoga wyczynowa” może sugerować, że mamy do czynienia z czymś, co tylko w niewielkim stopniu wiążę się z dwoma wcześniej wspomnianymi rodzajami hulajnóg. Jest to dość istotna uwaga, ponieważ szukając odpowiedniego modelu, warto od razu zdefiniować przeznaczenie interesujących nas modeli.

Żadna inna hulajnoga, niebędąca hulajnogą wyczynową, nie sprosta warunkom, w jakich są one eksploatowane.

 

JPG hulajnoga

 

Warto również wiedzieć, że hulajnogi wyczynowe jako odrębna kategoria również dzielą się na dwa rodzaje, których specyfikacja uzależniona jest od miejsca użytkowania. Wśród dostępnych modeli wyróżniamy tzw. hulajnogi streetowe, służące do wyczynowej jazdy po mieście, jak również hulajnogi parkowe, zaprojektowane z myślą o skate parkach i znajdujących się tam przeszkodach. Dlatego zastanawiając się nad wyborem hulajnogi wyczynowej, w pierwszej kolejności należy określić planowany styl oraz miejsce jazdy.

Hulajnoga wyczynowa – na co zwrócić uwagę?

Pomijając podział na hulajnogi streetowe i parkowe, należy także zwrócić uwagę na inne kwestie.

  • Waga i konstrukcja

Jednym z najważniejszych parametrów jest waga. Hulajnoga wyczynowa lekka to rodzaj sprzętu, którego masa oscyluje w przedziale 3-4 kg. Zazwyczaj są to modele, których decki, czyli podesty, wykonane są z lekkiego, ale wytrzymałego aluminium, a kierownica to stal, aluminium lub w przypadku droższych modeli, tytan.

Istotna jest również konstrukcja samej hulajnogi. Musi być ona możliwie najprostsza. Im mniej elementów skręcanych, regulowanych czy ruchomych, tym lepiej. Wiąże się to oczywiście z trwałością oraz wytrzymałością.

  • Rozmiar

Z tego względu wyczynowe modele nie mają możliwości regulacji wysokości kierownicy, co z kolei wymusza pytanie o to, jak dobrać hulajnogę wyczynową do wzrostu. Odpowiedź nie jest jednak taka trudna. Wystarczy zmierzyć odległość liczoną od podłogi do pępka, aby otrzymać wartość w przedziale, w którym powinno szukać się odpowiedniego dla siebie rozmiaru. Ostatecznie, po stanięciu na podeście hulajnogi, gripy powinny być na wysokości bioder, nieco poniżej pępka.

 

hulajnoga raven

 

  • Kształt i szerokość kierownicy

Kolejną kwestią jest kształt oraz szerokość samej kierownicy. Hulajnoga wyczynowa z prostą kierownicą (w kształcie litery T), to model dedykowany do tzw. streetu, natomiast ta z kierownicą w kształcie litery Y, idealnie nadaje się do skate parku. Wynika to z wagi oraz wytrzymałości konstrukcji kierownicy. Jeśli natomiast chodzi o szerokość, to jest to kwestia indywidualna. Niemniej przyjęło się, że optymalną wartością dla początkujących riderów jest 60 cm.

  • Długość i szerokość podestu

Przed zakupem należy zwrócić uwagę również na długość oraz szerokość podestu. Krótsze i węższe decki stanowią optymalne rozwiązanie dla tych, którzy planują jeździć i uczyć się nowych trików w skate parkach, natomiast dłuższe i szersze podesty, dzięki temu, że pozytywnie wpływają na stabilność hulajnogi, lepiej sprawdzą się na ulicy, czyli w tzw. streecie. Nie bez znaczenia jest również ich kształt. Proste i kwadratowe zakończenie decka ułatwia takie ewolucje jak grindy czy ice boxy, ścięty tył pozwala na łatwiejsze wykonywanie m.in. jump boxów.

 

hulajnoga do trikow

 

  • Rozmiar kółek

Kluczowe znaczenie ma również rozmiar kółek. Najpopularniejszymi średnicami są 100 i 110 mm, przy czym są to wartości, które ze względu na zwrotność idealnie nadają się do skate parków. Na rynku występują również hulajnogi uzbrojone w 120 mm kółka, w które  wyposażone są modele dedykowane do jazdy po mieście. Większa średnica poprawia bowiem komfort jazy po nierównej i zróżnicowanej nawierzchni, jak również umożliwia rozwijanie większych prędkości.

  • System kompresji hulajnogi

Ostatnią kwestią, na którą warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest system kompresji hulajnogi, czyli sposób mocowania decka z kierownicą. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są SCS, HIC, IHC i ICS. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, a różnią się od siebie ze względu na wytrzymałość, podatność na złapanie luzów, sposób mocowania, wagę czy cenę.

 

hulajnoga wyczynowa slave

 

Jednak wprawieni riderzy zapytani o to, jak dobrać hulajnogę wyczynową, zgodnie odpowiadają, że w pierwszej kolejności należy skupić się na odpowiednim doborze wysokości, rozmiaru i kształtu podestu, jak również wielkości kółek, a dopiero po nabraniu doświadczenia, można przejść do bardziej technicznych aspektów.

Decydując się na zakup hulajnogi wyczynowej, należy stanowczo podkreślić, że jest to sport o podwyższonym ryzyku wystąpienia urazu. Z tego względu do ewentualnych wydatków musimy doliczyć koszty związane z zakupem kasku oraz ochraniaczy. Na tych elementach nie warto oszczędzać, ponieważ zdrowie i życie to wartości, których nie można przecenić.

 

Kask raven

 

Więcej artykułów o sprzęcie sportowym znajdziesz w pasji Trenuję.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock