„Halloween” – w jakiej kolejności oglądać filmy z serii?

„Halloween” z 1987 roku zmieniło horrory na zawsze i zapoczątkowało sagę, która trwała ponad cztery dekady. Od tamtej pory seria z Michaelem Myersem, bezwzględnym zabójcą, zwanym również „The Shape” rozrosła się do 13 filmów, które można oglądać na kilka sposobów.

Ustalenie odpowiedniej kolejności oglądania „Halloween”, może nastręczać trudności, ponieważ daty premiery nie są zgodne z chronologią historii. Ze względu na kilka ponownych uruchomień, różnych reżyserów i nieudaną próbę stworzenia antologii, filmy o Michaelu Myersie mają wyjątkową oś czasu.

Wśród sposobów oglądania filmów „Halloween” w kolejności, najpopularniejszym jest oczywiście porządek ukazywania się kolejnych tytułów według dat premier oraz porządek chronologiczny. Ale to nie wszystko. Oto przegląd chronologicznych linii czasowych, którymi można się kierować:

Oryginalna linia czasowa (1978-2002)

Skupia się głównie na Michaelu Myersie i Laurie Strode.

  1. „Halloween” (1978) – oryginał, w którym Michael Myers ucieka z zakładu psychiatrycznego i wraca do rodzinnego Haddonfield.
  2. „Halloween II” (1981) – bezpośrednia kontynuacja wydarzeń z pierwszego filmu.
  3. „Halloween 4: Powrót Michaela Myersa” (1988) – historia kontynuowana po domniemanej śmierci Laurie Strode; główną bohaterką jest jej córka, Jamie Lloyd.
  4. „Halloween 5: Zemsta Michaela Myersa” (1989) – bezpośrednia kontynuacja czwartego filmu.
  5. „Halloween: Przekleństwo Michaela Myersa” (1995) – zamyka wątek Jamie Lloyd i wyjaśnia pochodzenie Michaela.

 

 

„Halloween – 20 lat później" i „Halloween: Resurrection" (1998-2002)

To alternatywna linia czasu, w której ignoruje się wszystkie filmy po „Halloween 2”.

  1. „Halloween – 20 lat później” (1998) – kontynuacja oryginału i drugiej części, ignoruje inne sequele; Laurie Strode powraca.
  2. „Halloween: Resurrection” (2002) – kontynuacja „Halloween – 20 lat później”, w której Michael ponownie atakuje Laurie.

Linia czasowa rebootów Roba Zombiego (2007-2009)

Rob Zombie stworzył swoje własne interpretacje, opowiadające na nowo historię Michaela Myersa.

  1. „Halloween” (2007) – reboot, w którym poznajemy nową wersję dzieciństwa Michaela Myersa.
  2. „Halloween II” (2009) – kontynuacja rebootu z 2007.

Nowa linia czasowa (2018-2022)

Te filmy ignorują wszystkie poprzednie sequele, kontynuując historię po oryginalnym filmie z 1978 roku.

  1. „Halloween” (2018) – bezpośrednia kontynuacja oryginału, z akcją rozgrywającą się 40 lat później.
  2. „Halloween Kills” (2021) – kontynuacja wydarzeń z filmu z 2018 roku.
  3. „Halloween Ends” (2022) – zwieńczenie trylogii, zamykające wątek Michaela i Laurie.

 

 

„Halloween” – seria filmów po kolei według daty premiery

  1. „Halloween” (1978), reż. John Carpenter
  2. „Halloween 2” (1981), reż. Rick Rosenthal
  3. „Halloween 3: Sezon czarownic” (1982), reż. Tommy Lee Wallace
  4. „Halloween 4: Powrót Michaela Myersa” (1988), reż. Dwight H. Little
  5. „Halloween 5: Zemsta Michaela Myersa” (1989), reż. Dominique Othenin-Girard
  6. „Halloween 6: Przeklenstwo Michaela Myersa” (1995), reż. Joe Chappelle
  7. „Halloween – 20 lat później” (1998), reż. Steve Miner
  8. „Halloween: Powrót” (2002), reż. Rick Rosenthal
  9. „Halloween” (2007), reż. Rob Zombie
  10. „Halloween II” (2009), reż. Rob Zombie
  11. „Halloween” (2018), reż. David Gordon Green
  12. „Halloween zabija” (2021), reż. David Gordon Green
  13. „Halloween. Finał” (2022), reż. David Gordon Green

„Halloween” filmy – kolejność zalecana, chronologiczna

  1. „Halloween” (1978)

Film rozpoczynający całą serię to historia pochodzenia głównego złoczyńcy, Michaela Myersa. Opowiada o tym, jak sześcioletni Michael zabija swoją nastoletnią siostrę Judith, a następnie po 15 latach pobytu w szpitalu psychiatrycznym ucieka z ośrodka i wraca do rodzinnego miasta Haddonfield w stanie Illinois. Tam rozpoczyna serię zabójstw, których dokonuje w charakterystycznej masce, i urządza istne polowanie na swoją drugą siostrę Laurie Strode (w tej roli Jamie Lee Curtis) oraz jej przyjaciół.

Curtis miała zaledwie 19 lat, kiedy po raz pierwszy zagrała Laurie Strode w oryginalnym „Halloween”, a ta rola zdecydowanie wpłynęła na jej przyszłą karierę. 

Film, wyprodukowany za jedyne 300 tys. dolarów, zarobił w kinach 47 mln dolarów i stał się najbardziej dochodowym filmem niezależnym w historii kina. Jest uznawany za praojca slasherów i film, który miał wielki wkład w rozwój horrorów. Jedna z jego głównych zalet to wywoływanie strachu poprzez rozbicie podmiejskiej utopii idealnych i spokojnych przedmieść.

  1. „Halloween 2” (1981)

Akcja „Halloween 2” rozpoczyna się bezpośrednio po wydarzeniach z poprzedniej części. Po nieudanej próbie zabicia Laurie, Michale Myers rusza jej tropem i próbuje zaatakować ją, gdy ta dochodzi do siebie w szpitalu. Do tego brutalnie morduje każdego, kto stanie mu na drodze.

W tej części na jaw wychodzi, że Michael i Laurie są spokrewnieni oraz dlaczego Michael poluje na Laurie.

  1. „Halloween 4: Powrót Michaela Myersa” (1988)

Jest dziesięć lat po wydarzeniach z „Halloween 2”, a Michael budzi się ze śpiączki. Podczas transportu ze szpitala do sanatorium Myers słyszy, jak personel karetki wspomina, że Laurie Strode ma córkę, a tym samym ten ma siostrzenicę – Jamie Lloyd (Danielle Harris). Myers natychmiast zaczyna polowanie na Jamie i jak zwykle pozostawia za sobą niezliczoną liczbę trupów.

W filmie nie pojawia się Laurie Strode, zostaje uznana za martwą.

  1. „Halloween 5: Zemsta Michaela Myersa” (1989)

Po tym, jak Michael zostaje wielokrotnie postrzelony i wrzucony do szybu kopalnianego w „Halloween 4”, po raz kolejny przeżywa i wyrusza na kolejną misję odnalezienia Jamie. Nastolatka szuka pomocy u dziecięcego psychologa, dr Loomisa, który może wiedzieć, jak pokonać Myersa raz na zawsze.

„Halloween 5” kontynuuje schemat serii, który polega na szaleńczym pościgu zabójcy za swoją ofiarą i licznych krwawych morderstwach postronnych osób. Nowością jest jednak to, że wprowadza elementy nadprzyrodzone, np. ukazuje, że Jamie ma telepatyczne połączenie ze swoim morderczym wujem, a Michael jest przeklęty i kontrolowany przez kult.

  1. „Halloween 6: Przekleństwo Michaela Myersa” (1995)

Mija sześć lat, podczas których Jamie zostaje porwana przez sektę i rodzi dziecko. Próbuje także ostrzec władze Haddonfield, że Myers po latach nieobecności wkrótce powróci do miasta. Nikt jej jednak nie słucha. Gdy próbuje uciec z sekty, pada ofiarą Michaela, ale na szczęście jej dziecko zostaje uratowane przez Tommy’ego (Laurie opiekowała się nim, gdy był dzieckiem). Teraz Myers ma nowy cel – zaczyna polowanie na dziecko Jamie.

Podobnie jak w „Halloween 5”, film nawiązuje do elementów kultu i oczywiście oferuje wiele scen zabójstw.

 

 

  1. „Halloween – 20 lat później” (1998)

Pomimo, że Laurie Strode została uznana za martwą w „Halloween 4”, teraz powraca i okazuje się, że sfingowała swoją śmierć, aby ukryć się Michaelem. Przez lata ukrywała swoją tożsamość, a do tego ponowienie jest matką, która w wyniku traumy jest nadopiekuńcza wobec swojego syna Johna (Josh Hartnett). Niestety Michael dowiaduje się o Laurie i kontynuuje swoją misję zemsty.

„Halloween – 20 lat później” jest jednym z jaśniejszych punktów całej franczyzy, który odniósł spory sukces. W tej części zobaczymy kilku innych, oprócz Jamie Lee Curtis, świetnych aktorów, m.in. Michelle Williams, Janet Leigh, Josha Hartnetta i Josepha Gordona-Levitta.

  1. „Halloween: Powrót” (2002)

Laurie Strode trafia do zakładu psychiatrycznego po tym, jak zaatakowała i zabiła policjanta, myśląc, że jest to Michael Myers. Po kilku latach potwór wraca po swoją siostrę i udaje mu się ją zabić.

Rok po śmierci Laurie, grupa studentów włamuje się do opuszczonego domu Myersa i realizuje w nim coś w stylu reality-show. Michael oczywiście składa im wizytę i pokazuje, dlaczego nigdy nie wolno z nim zadzierać.

  1. „Halloween” (2018)

To reboot (nowe uruchomienie serii), który jest bezpośrednią kontynuacją „Halloween” z 1978 roku, ignorującą wszystkie poprzednie sequele. Rozgrywa się 40 lat po tamtych wydarzeniach i przedstawia historię tego, co wydarzyło się po pobycie Michaela w szpitalu psychiatrycznym.

W tym filmie Laurie żyje, jest starsza i przygotowuje się na nieuchronny powrót Michaela. Wie, że to tylko kwestia czasu, zanim Michael wydostanie się z zakładu i rozpęta się piekło.

Oprócz warstwy gatunkowego horroru, film ma również przesłanie o wzmocnieniu pozycji kobiet. Opowiada o kobiecie radzącej sobie z traumą i przejmującej kontrolę nad swoim życiem.

 

 

  1. „Halloween zabija” (2021)

Bezpośrednio po wydarzeniach z „Halloween” (2018), Laurie zostaje przewieziona do szpitala, gdy Michael płonie w jej piwnicy. Wkrótce okazuje się jednak, że i tym razem nie udało się go ostatecznie pokonać. Myers ratuje się z płomieni i znów chce zabić siostrę. Wtedy Strode, jej córka i wnuczka postanawiają poprowadzić grupę mieszkańców Haddonfield do walki, by raz na zawsze zabić Michaela.

 

 

  1. „Halloween. Finał” (2022)

Ostatni film z serii, który był jednocześnie zapowiadany jako zakończenie historii.

Po raz kolejny Michael i Laurie stają twarzą w twarz, ale tym razem Laurie i jej wnuczka w końcu rozprawiają się z nim raz na zawsze (Tak się przynajmniej wydaje!).

„Halloween. Finał” skupia się na tym, jak Laurie Strode radzi sobie z druzgocącymi stratami, których doznała w poprzednich latach, jak całe miasto Haddonfield zwróciło się przeciwko niej i jak jej postać jest odrzucana przez ludzi wokół.

 

 

  1. „Halloween” (2007)

„Halloween” Roba Zombiego jest kolejnym, nowym uruchomieniem serii, bez związku z poprzednimi częściami. Akcja dzieje się w innym okresie, przenosi uwagę na morderstwa Michaela z dzieciństwa, koncentruje się wokół jego gniewu i morderstw, których dokonał, gdy był dzieckiem.

Film zaczyna się od przedstawienia 10-letniego Myersa, już wtedy pokazującego brutalność, z której słynął „The Shape”, a następnie przeskakuje o 15 lat do życia dorosłego Myersa (Tyler Mane) ścigającego swoją młodszą siostrę Laurie Strode (Scout Taylor-Compton).

Ten restart franczyzy jest historią pochodzenia Michaela Myersa, dlatego film można obejrzeć po wszystkich innych.

„Halloween” był znacznie bardziej drastyczny niż wiele poprzedników, a Zombie zaznaczał, że makabryczna przemoc była celowym wyborem i że film nie ma być łatwym do oglądania.

  1. „Halloween II” (2009)

Kolejny film Roba Zombiego jest sequelem „Halloween” (2007). Laurie radzi sobie z traumatycznymi wydarzeniami walki z Michaelem z poprzedniego filmu. Michael wciąż żyje i zaczyna mieć wizje swojej matki, która nakazuje mu zjednoczyć się z Laurie. Kiedy Michael w końcu znajduje Laurie, sprawy przybierają nieprzewidziany obrót.

Po konfliktach reżysera z producentami i inwestorami, Zombie skrócił umowę, która początkowo opiewała na trzy filmy, i zakończył swój udział we franczyzie na dwóch produkcjach.

  1. „Halloween 3: Sezon czarownic” (1982), reż. Tommy Lee Wallace

Ostatnia produkcja na tej liście to samodzielny film, który nie łączy się z żadnym innym filmem z serii „Halloween” i zmierza w zupełnie innym kierunku niż reszta sagi.

„Halloween 3” opowiada o firmie, która produkuje maski na Halloween ze specjalnym mikrochipem wbudowanym w każdą z nich. Kiedy nadchodzi noc Halloween, firma ma mroczny plan, który naraża dzieci noszące te maski na poważne niebezpieczeństwo.

 

 

Początkowo twórcy serii „Halloween” rozważali, by była ona antologią samodzielnych filmów rozgrywających się w noc Halloween, dlatego w tym filmie nie występuje Michael Myers, którego wątek miał się skończyć w „Halloween 2”. Film jest czymś w rodzaju oddechu od chaosu, który wywołuje Michael Myers i można oglądać go oddzielnie od pozostałych filmów serii.

Więcej ciekawostek na temat filmów i seriali znajdziesz w pasji Oglądam.