Jeśli chcesz osiągnąć idealny efekt i całkowicie usunąć powłokę zewnętrzną bez uszkadzania delikatnej struktury drewna, tworzyw sztucznych lub metalu, musisz pamiętać o odpowiednim dopasowaniu granulacji. Wtedy możliwe będzie uzyskanie idealnej gładkości obrabianej powierzchni oraz najlepszego efektu wizualnego. Z artykułu dowiesz się, jaki papier ścierny do drewna i innych surowców wybrać do poszczególnych prac i na co zwracać uwagę przed zakupem.
Rodzaje papieru ściernego – jak czytać oznaczenia?
Zasadniczo papiery ścierne dzieli się na gruboziarniste oraz drobnoziarniste. Ta ogólna charakterystyka jest jednak mało precyzyjna i niezbyt pomocna na etapie zakupu odpowiedniego papieru do pracy
Europejska Federacja Producentów Materiałów Ściernych (FEPA) wyznacza standardy oznaczeń papieru ściernego, dzięki czemu możliwe jest jasne określenie jego parametrów. Standardy te są zgodne z normą ISO. Oznaczenia ziarnistości składają się zawsze z litery P oraz liczby znajdującej się obok niej, np. gruboziarnisty P50 lub drobnoziarnisty P1000.
Liczba widniejąca przy literze P jest związana z przesianym przez sito materiałem potrzebnym do wyprodukowania papieru ściernego. Określa ona liczbę oczek na powierzchni 1 cala kwadratowego, które znajdują się w sicie wykorzystywanym do pozyskiwania ziarenek.
Gradacja papieru – najważniejszy parametr materiału
Mniejsza liczba przy literze P oznacza duże ziarna, które dają silny efekt ścierania. Im większa liczba, tym więcej delikatnych ziaren nadających się do polerowania powierzchni. Drobne ziarna to słabszy efekt ścierania. Gradacja papieru ściernego to kluczowa jego cecha, która decyduje o tym, do czego dany materiał będzie można użyć.
Jak dobrać gradację papieru do planowanej pracy?
Gradację papieru trzeba każdorazowo dopasować do rodzaju powierzchni, którą zamierzasz oczyścić. Zasada jest taka, że początkowo warto jest używać granulacji poniżej P150. Taki materiał umożliwi skuteczne usunięcie zewnętrznej warstwy lakieru lub farby z każdego rodzaju tworzywa. Gdy powłoka zostanie starta, następnie należy przejść do papieru o wyższej granulacji. Pracę warto zakończyć wyszlifowaniem obrabianej powierzchni za pomocą materiału o delikatnych właściwościach ściernych, czyli papierem o najwyższej gradacji.
Praca z tworzywem o delikatnej powierzchni
Przy ścieraniu trzeba pamiętać, że jeśli pracujesz z tworzywem wrażliwym na ścieranie, którego nie chcesz zniszczyć podczas obróbki, musisz dość szybko przejść do papieru o wyższej gradacji (powyżej P100). Tak samo należy postąpić, gdy warstwa farby lub lakieru, którą chcesz usunąć, jest dość cienka.
Jak najlepiej dobrać kolejne gradacje do obróbki delikatnego tworzywa?
Podczas pracy z delikatnym materiałem dobrze jest trzymać się tzw. zasady podwajania. Mówi ona o tym, że pomiędzy kolejnymi rodzajami używanego papieru ściernego powinien być zachowany odpowiedni odstęp, jeśli chodzi o gradację. Odpowiedni odstęp to w tym przypadku dwukrotność poprzedniej liczby. W praktyce wygląda to następująco: gdy pracę zaczynasz z papierem P60, po starciu warstwy zewnętrznej użyj papieru P120 (60x2=120), a następnie P240 (120x2=240). Do stopniowego zwiększania gradacji możesz użyć gotowego zestawu papierów, np. papier ścierny Verto. W taki sposób skutecznie zabezpieczysz opracowywaną powierzchnię przed powstaniem na niej głębokich uszkodzeń podczas szlifowania.
Co to jest płótno ścierne?
Dzięki temu, że jest ono dostępne w kawałkach lub rolkach, płótno ścierne jest bardzo wydajne i można je wykorzystać do polerowania na sucho i mokro, a także do ścierania zewnętrznej warstwy z użyciem siły rąk oraz za pomocą specjalnych urządzeń – szlifierek. Jest więc dość uniwersalne. Płótno o wszechstronnym przeznaczeniu ma w swojej ofercie Vorel.
Polerowanie na mokro – o czym musisz wiedzieć?
Do szlifowania na mokro wybierz wyższą gradację papieru. Pamiętaj przy tym, aby sam papier namoczyć około pół godziny przed rozpoczęciem pracy. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednią giętkość materiału ściernego.
Jaki materiał ścierny do wyrównywania podłoża?
W celu wyrównania surowca np. drewna lub tworzywa sztucznego pokrytego żywicami, należy początkowo użyć papieru o gradacji P120 lub P240. Następnym krokiem będzie nałożenie podkładu epoksydowego. Po odczekaniu, aż warstwa wyschnie i utwardzi się, można przejść do ścierania tej powłoki papierem P400. Na koniec nakłada się warstwę farby poliuretanowej.
Materiał ścierny do wygładzania dużych powierzchni
Do obróbki dużych powierzchni – np. desek, używa się szlifierek taśmowych. Taki papier ścierny występuje w formie pasów bezkońcowych, które znacznie przyspieszają pracę. Do obróbki dużych powierzchni drewnianych nadaje się papier o gradacji około P80.
Z kolei do szlifierek mimośrodowych świetnie sprawdzi się tworzywo ścierne cięte w kształcie krążka, który mocuje się do powierzchni szlifującej na spodzie urządzenia. Mocowanie za pomocą rzepów umożliwia łatwą wymianę po zużyciu sztuki papieru ściernego, a także zabezpiecza go przed przesuwaniem podczas pracy. Gradację stosowanego materiału ściernego w tym przypadku musisz dopasować do liczby obrotów urządzenia. Im więcej obrotów wykonuje narzędzie podczas swojej pracy, tym niższa powinna być gradacja użytego papieru. Możesz też wykorzystać dyski polerskie do pracy na sucho, np. Diames.
Jaki papier ścierny do szlifowania metalu?
Szlifierki kątowe służące do obróbki zewnętrznej warstwy metalu wymagają użycia tarcz wachlarzowych. Szlifowanie metalu powinno odbywać się za pomocą papieru o niskiej gradacji.
Podczas pracy papierem ściernym pamiętaj o odpowiednim doborze gradacji papieru do urządzenia, metody obróbki oraz przede wszystkim – rodzaju czyszczonej powierzchni. Przygotuj papier o co najmniej trzech różnych gradacjach i nie zapomnij o ich prawidłowym stopniowaniu. Staranne wyrównanie za pomocą materiału ściernego pozwoli uzyskać gładką i chłonną powierzchnię idealnie przygotowaną do dalszych prac.
Komentarze (0)