Wraz z nadejściem zimy spada temperatura otoczenia, z nieba sypie śnieg, a mróz maluje abstrakcyjne wzory na szybach. Ten bajkowy krajobraz nie jest sprzymierzeńcem psiaków. Mimo że wiele z nich mieszka wraz z nami, w ogrzewanych domach i mieszkaniach, to na okres zimowy czworonożni podopieczni obrastają gęstszym futrem, które tworzy barierę między zimnym powietrzem, a skórą zwierzęcia. Jest to pozostałość z dawnych, wilczych czasów. Niestety pies nie jest w stanie ochronić się przed solą i chemią wysypywaną przez miejskich zarządców dróg i osiedli, ale my możemy mu w tym pomóc.

Dlaczego psa bolą łapy zimą?

Poduszki na łapach są pokryte grubą wierzchnią warstwą, jednak są narażone na popękania i zdarcia, kiedy zetkną się z rozgrzanym asfaltem w lato czy z chemicznymi środkami służącymi do posypywania ulic zimą. Podczas spaceru mogą pojawić się pęknięcia, otarcia, rany idące w głąb opuszka, a nawet krew. To dodatkowo utrudnia stawianie kroków i sprawia ogromny dyskomfort. Chlorek sodu, zwany solą drogową, używany jest do posypywania dróg, chodników i ulic. Sól w zetknięciu z pękniętą skórą wywołuje piekący ból.

U psów, które mają dłuższą sierść, można zauważyć, że sierść między opuszkami łap również jest dłuższa i wystaje nieco spomiędzy palców, a podczas kontaktu ze śniegiem zbija się w małe lodowe kulki i utrudnia chód wchodząc między palce.

 

jak dbać o psie łapy

 

Po czym poznać, że psa bolą łapki?

Przede wszystkim nasz pies zaczynie utykać czy skakać na trzech łapach podnosząc do góry tę, która została najbardziej narażona na kontakt ze słoną substancją. Możemy to zauważyć najczęściej na chodnikach posypanych solą, ale czasem miesza się też ją z piaskiem. Pies będzie unikał spacerowania po wysypanej nawierzchni i chętniej przejdzie dany fragment trawnikiem.

Jak zabezpieczyć psie łapy zimą?

Jeśli nasz pies ma dłuższą sierść między łapkami, warto wybrać się do groomera i poprosić o skrócenie jej w tych miejscach lub wykonać ten zabieg samemu przy użyciu przeznaczonych do groomingu nożyczek. W tym problemie przodują cavaliery - ich znakiem rozpoznawczym są “kapcie”, czyli długie włosy wyrastające spomiędzy opuszek, które wymagają regularnej pielęgnacji.

 

Oromed, maszynka do strzyżenia dla zwierząt oro-pet clipper

 

Innym rozwiązaniem na bolesne i piekące opuszki jest założenie psu specjalnych butów ochronnych. To rozwiązanie nie tylko ochrania przed żrącym działaniem soli, ale także ogrzewa łapki - z tego względu sprawdza się zwłaszcza u małych psów, którym jest się trudno ogrzać. Jednak by pies zaakceptował spacer w butach, powinniśmy wprowadzić trening i stopniowo oswajać go z nowymi akcesoriami. W przeciwnym razie całą swoją uwagę na spacerze będzie poświęcał próbom ich zdjęcia. Buty sprawdzą się również, jeśli nasz pies zdążył zetrzeć sobie opuszki uprawiając dzikie harce na lodzie - założenie buta lub butów na uszkodzone łapki przyspieszy regenerację skóry i pozwoli cieszyć się spacerami podczas rekonwalescencji. W tym przypadku noszenie butów to rozwiązanie tymczasowe - kiedy nabłonek się zregeneruje, możemy przestać zakładać buty, a jedynie smarować łapy specjalną maścią. Rozmiar buta dobiera się indywidualnie do wielkości łapy - przed zakupem należy zmierzyć szerokość łapy u psa w pozycji stojącej. Niektórzy producenci podają też informacje pozwalające dobrać rozmiar na podstawie rasy psa lub jego wagi.

Maść na psie łapy służy do smarowania spodu łapek przed wyjściem na spacer. Takie produkty są tworzone w oparciu o naturalne tłuszcze jak wosk pszczeli, masło shea, lanolina czy wazelina. Czym smarować łapy psa na mróz? Na rynku dostepnych jest wiele preparatów, jak np. balsam do łap od firmy Doganica czy maść ochronna marki Dr Seidel. Balsam najlepiej nakładać tuż przed wyjściem, by łatwo odciągnąć uwagę zwierzęcia od lizania łapy oraz mając na uwadze brudzenie podłogi - powstrzymać psiaka przed bieganiem po mieszkaniu. Maść wmasowana w spód łapek zostawia tłuste ślady na podłożu.


Maść ochronna do łap DR.SEIDEL  Paw Wax  75 ml

 

Podczas spaceru w miarę możliwości zmieńmy trasy spacerowe tak, by ominąć mocno posypane chodniki solą. Po przyjściu z dworu dobrze jest umyć łapki by oczyścić je z soli - to również przyniesie ulgę psu i zabezpieczy przed ingerencją środków chemicznych w nabłonek psich poduszek. 

Więcej informacji dotyczących zabiegów pielęgnacyjnych dla naszych pupili oraz innych ciekawostek znajdziecie w dziale Mam zwierzęta.

Zdjęcia w tekście: Shutterstock