Szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk DocFilm Festival (Dignity and Work - Godność i Praca) odbędzie się w dniach 24 - 26 kwietnia. Jedną z atrakcji wspomnianej imprezy będzie zapewne ogólnopolska premiera filmu dokumentalnego „Joy Division”, w reżyserii reż. Granta Gee.
Istniejący od 2003 roku Gdańsk DocFilm Festival jest największą międzynarodową imprezą filmową na Wybrzeżu. Oryginalność idei Festiwalu zawiera się jego programie, gdzie obok prezentacji filmowych odbywają się debaty i dyskusje na tematy współczesnego rynku pracy. Konkurs filmowy prezentowany będzie w samym sercu starego miasta, w legendarnym kinie Neptun.
Do konkursu o tegoroczną nagrodę Brama Wolności i nagrodę publiczności będą zakwalifikowane filmy dokumentalne nadesłane z pięciu kontynentów. Wśród nich między innymi:
”Joy Division” - reż. Grant Gee (premiera ogólnopolska). Reżyser znany m.in. z produkcji Meeting People Is Easy obrazującego trasę koncertową zespołu Radiohead, tym razem przedstawia dokument o historii grupy Joy Division - grupie 4 młodych chłopaków z Manchesteru, którzy zainspirowani twórczością Sex Pistols, w 1976 roku sami zakładają swój zespół. Członkowie zespołu, dziennikarze i wielu innych osób opowiada niezwykłą historię punkowej grupy, której styl ostatecznie zakwalifikowano jako post punk i nową falę. W filmie wykorzystane zostały niepublikowane wcześniej fragmenty koncertów, prywatne zdjęcia muzyków, niedawno odnalezione nagrania grupy, a także jeden z ostatnich wywiadów z menadżerem Joy Division i szefem Factory Records - Tonym Wilsonem - który zmarł na raka w 2007 roku.
”Life In Loops - a Megacities remix” - reż. Timo Nowotny. Reżyser określa swój nowy projekt jako eksperymentalny film muzyczny, przetwarzając głośny film „Megacities” (1997), dopracowany wizualnie projekt o światowych metropoliach wiodącego austriackiego dokumentalisty
”Losers and Winners” - reż. Ulrike Franke (I nagroda Watchdocs 2007). Film opowiada o spotkaniu dwóch kultur - niemieckiej i chińskiej. Realizatorzy przez półtora roku rejestrują pracę chińskich robotników na terenie Niemiec. Rząd chiński wykupił i postanowił przenieść do siebie nieczynną już ogromną dortmundzką koksownię. Robotnicy rozmontowują tego industrialnego molocha i ładują w częściach na wagony. Film opowiada o ludziach, którzy poddani zostali dyktatowi pieniądza i zysku (pracują po 60 godzin w tygodniu), o ich tęsknocie za rodziną krajem i starciu ich stylu życia i pracy z wymogami niemieckich standardów. Historia opowiedziana bez fajerwerków, ale tchnąca spokojnym orientalnym klimatem, stworzonym przez muzykę złożoną z chińskich pieśni i piosenek.
”Wojownik” - reż. Jacek Bławut (I nagroda Prowincjonalia 2008), Jest to opowieść o Marku Piotrowskim - mistrzu świata w Kick Boxingu. Po sukcesach w Polsce wyruszył na podbój Ameryki w dość krótkim czasie dotarł na sam szczyt..., po czym zaczęła się powolna droga w dół. Pogłębiające się kłopoty zdrowotne, których przyczyn lekarze nie są w stanie do dziś określić zakończyły pasmo sukcesów Wojownika. Ludzie bliscy Markowi i obserwujący jego karierę mówią, że do każdej walki podchodził jak do pierwszej, dawał z siebie wszystko, jednak ceną za to była utrata zdrowia. Film oddziałuje bardzo intensywnie na zmysły widza, szczególnie archiwalne zdjęcia z walk robią piorunujące wrażenie. Ale dokument ten także wzrusza pięknymi scenami, w których Marek spotyka się ze swoimi dawnymi rywalami z ringu, kiedy to dawni przeciwnicy witają się jak dobrzy przyjaciele. Jest to przede wszystkim opowieść o człowieku, który potrafił pokonać swoje słabości. Nawet teraz, kiedy nie może już tak intensywnie uprawiać sportu wiara w życie nie go opuszcza, a rywalizację zamienił na spokojną mądrość życiową.
”52 procent” - reż. Rafał Skalski (liczne nagrody, w tym: I nagroda na festiwalu PUNTO DE VISTA W Hiszpanii). 52 procent to idealny stosunek długości nóg do wzrostu. To kryterium jest jednym z najważniejszych przy przyjmowaniu dzieci do Narodowej Akademii Baletu w St. Petersburgu. Ałła ma dwa miesiące, by poprawić swoje proporcje. Czy dostanie się do szkoły? Uhonorowany już sowicie na świecie dokument Skalskiego zainspirowany jest wyraźnie filmami dokumentalnymi Krzysztofa Kieślowskiego. Podobny typ narracji, czysta obserwacja bez komentarza, czy ingerencji autora, zbliżenia twarzy, rąk i piękne w swoich barwach zdjęcia umożliwiają odbiorcy wczuć się w sytuację psychologiczną bohaterów.
”Jimmy Rosenberg - The Father, the Son & the Talent” (Ojciec, syn i talent)- reż. Jeroen Berkvens, (Grand Prix Złoty Róg Krakowskiego Festiwalu Filmowego). Jimmy Rosenberg to pochodzący z rodziny holenderskich Romów wirtuoz gitary. W wieku dwunastu lat stał u progu wielkiej muzycznej kariery. Narkotyki, problemy psychiczne, a także stojący za tym wszystkim brak ojca, który przebywał w więzieniu, zniszczyły mu życie osobiste i odebrały radość grania. Po latach próbuje powrócić do społeczeństwa, rodziny, muzyki.
W ramach festiwalu, poza konkursem, po raz pierwszy w Polsce prezentowane będą filmy japońskiego, niezależnego twórcy Kazuo Hary, który swoją przygodę z filmem dokumentalnym rozpoczął na początku lat 70-tych. Bohaterzy jego dokumentów to głównie ludzie wykluczeni, z tak zwanego marginesu społecznego, wśród których można spotkać i takich, którzy świadomie wybrali swoją ścieżkę i alternatywny sposób na życie oraz funkcjonowanie w społeczeństwie. Filmy Kazuo Hary są niezwykle odważne, ciekawe, bezkompromisowe - zdecydowanie łamią stereotypy i nawiązują do tradycji nowej fali. Pokażemy m.in.: Extreme Private Eros: Love song 1974.
Ponadto, w programie tegorocznego Gdański DocFilm Festiwal (Dignity and work - Godność i Praca) przedstawimy wstrząsające obrazy, światowej sławy reżysera Michaela Glawoggera, twórcy wielokrotnie nagradzanych dokumentów, którego filmy dosłownie ogląda się z zapartym tchem. Wśród nich m.in. „Megacities” czy „Śmierć człowieka pracy”.
Odbędzie się też przegląd filmów Marii Zmarz-Koczanowicz - jednej z najlepszych polskich reżyserek i scenarzystek, autorki licznych dokumentów (m.in. Kraj Świata, Pokolenie 89), a także laureatki festiwali - w Krakowie, Paryżu i innych. Wśród filmów, które prezentowane będą poza konkursem, zobaczyć będzie można wstrząsający dokument Dworzec gdański, który przedstawia tragedię Żydów - ludzi wykluczonych, odrzuconych z polskiego społeczeństwa i związaną z tym przymusową, masową emigrację w latach 1968 - 1969. W tym roku mija okrągła - czterdziesta rocznica - dramatycznych wydarzeń z marca '68. Film koniecznie trzeba zobaczyć!
W tegorocznym festiwalowym jury zasiądzie m.in. Michael Glawogger, Maria Zmarz-Koczanowicz, a także Paweł T. Felis - krytyk filmowy i dziennikarz Gazety Wyborczej.
Gdańsk DocFilm Festival/I.J.

Aktualności
Gdańsk DocFilm Festiwal już wkrótce
Szósta edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych Gdańsk
DocFilm Festival (Dignity and Work - Godność i Praca) odbędzie się w
dniach 24 - 26 kwietnia. Jedną z atrakcji wspomnianej imprezy będzie
zapewne ogólnopolska premiera filmu dokumentalnego „Joy Division”, w
reżyser
Komentarze (0)