Zdjęcia do filmu Ostatnia niedziela rozpoczną się latem 2009 roku - zapowiedział Dariusz Gajewski, reżyser i współautor scenariusza wyróżnionego główną nagrodą w konkursie na scenariusz filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim. Będzie to prawdopodobnie najdroższa produkcja w historii polskiej kinematografii. Realizacja może kosztować nawet 40 milionów złotych.

- Kiedyś w takich scenach wystarczyło przebrać dwa oddziały wojska w mundury z epoki i kazać im się intensywnie ścierać. W tej chwili wymagania wobec filmu wojennego są inne. Dzięki polskiemu operatorowi Januszowi Kamińskiemu zmienił się standard filmu batalistycznego - wyjaśnia Gajewski w wywiadzie na łamach „Dziennika”. Zdaniem reżysera realizacja filmu poniżej poziomu, do którego wywindował kino wojenne Kamiński, nie ma sensu. Dlatego twórca Ostatniej niedzieli zamierza ogromną wagę przykładać do opracowania i zbudowania jak najwierniejszej scenografii, efektów pirotechnicznych i komputerowych, a całość zostanie rozrysowana na storyboardach.

Gajewskiemu zależy na stworzeniu bardzo polskiego filmu, który jednocześnie jednak będzie miał walory uniwersalne. - W sytuacji, kiedy przez ostatnie kilkadziesiąt lat mieliśmy do czynienia z dość zmanipulowaną wersją własnej historii, to także dla nas może to być ważna lekcja. Ten film ma być przede wszystkim dla Polaków. Ale jestem pewien, że jeżeli my zobaczymy w nim prawdę, to ta prawda będzie czytelna i w Wietnamie i Stanach. To w końcu uniwersalna, niezwykła opowieść o tym, że całe miasto zaryzykowało wszystko w imię wolności - mówi reżyser w wywiadzie dla „Dziennika” przypominając, że na świecie Powstanie Warszawskie bywa często mylone z Powstaniem w Getcie.

Tekst autorstwa Dariusza Gajewskiego i Przemysława Nowakowskiego Ostatnia niedziela zdobył w ubiegłym roku główną nagrodę (równorzędną nagrodę otrzymali także Krzysztof Stecki i Tomasz Zatwarnicki za tekst 1944. Warszawa) w konkursie na scenariusz filmu fabularnego o Powstaniu Warszawskim. Projekt zostanie dofinansowany w znacznej części przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ma także szanse na fundusze z TVP oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki, które objęło film swoim patronatem.

Poprzedni film Dariusza Gajewskiego - niezależna produkcja zatytułowana Warszawa z Agnieszką Grochowską w roli głównej - został obsypany nagrodami na licznych festiwalach w Polsce i poza granicami kraju, zdobywają m.in. Grand Prix oraz nagrody za reżyserię i scenariusz Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, nagrodę im. Andrzeja Munka oraz Platinum Award na WorldFest Independent Film Festival w Houston i nagrodę specjalną jury MFF Krajów Nadbałtyckich w Swietłogorsku.

Dziennik.pl/PISF.pl/M.W.