Ponad 400 zdjęć - od unikalnych materiałów archiwalnych i pamiętnikarskich do współczesnych, wykonanych przez cenionych artystów-fotografików, fotosy z filmów Polańskiego i Wajdy, teksty m.in. Stefana Majewskiego, Marka Nowakowskiego, Allana Starskiego - wydany właśnie album Praga. Prawa strona Warszawy jest wyjątkową publikacją poświęconą stołecznej dzielnicy.

Album opowiada o współczesnej Pradze i jej przeszłości. To wielowątkowa, nastrojowa, unikająca schematu impresja o dzielnicy i ludziach z nią związanych. Głównym sposobem dialogu z czytelnikami jest obraz. Warstwa tekstowa dyskretnie towarzyszy materii zdjęciowej jako nośnik cennych informacji. Główne przeplatające się wątki: historia, współczesność, ludzie (zwykli mieszkańcy, rzemieślnicy, artyści, sprzedawcy), architektura (budynki mieszkalne, fabryczne, kościoły, kapliczki uliczne i podwórzowe, ulice, detale architektoniczne).

Trzystustronicowy album - wydany w formacie 300 x 300mm, w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej - zawiera ponad 400 zdjęć: od materiałów archiwalnych i pamiętnikarskich do współczesnych, wykonanych przez cenionych artystów-fotografików.

Zdjęciom towarzyszą teksty kilkunastu autorów, między innymi Stefana Majewskiego, Marka Nowakowskiego, Andrzeja Sołtana, Allana Starskiego, kadry z filmów kręconych na Pradze przez Romana Polańskiego i Andrzeja Wajdę oraz fragmenty scenografii realizowanej na praskich ulicach przez Allana Starskiego do Korczaka i Pianisty. Monografię uzupełniają teksty i rysunki z oryginalnego dziecięcego pamiętnika przełomu lat 40. i 50. oraz unikalne anonimowe zdjęcia niemieckie z czasów hitlerowskiej okupacji.

Album Praga. Prawa strona Warszawy pod redakcją Hanny Harasimowicz-Grodeckiej ukazał się nakładem wydawnictwa PRW „Holding-Wars” SA we współpracy z Fundacją Rozwoju Warszawy. W najbliższych dniach publikacja powinna trafić do większości stołecznych księgarń.

opr. M.W.