Foteliki dla niemowląt: lepszy 0-13 kg czy 0-25 kg? 

Pierwsza kategoria wagowa to grupa 0 – dotyczy niemowląt o wadze do 10 kg. 0+ poszerza ją o dodatkowe trzy kilogramy, fotelik ten może być więc użytkowany nieco dłużej. Na rynku można jednak znaleźć także modele, które „rosną wraz z dzieckiem” – od 0 do 18 kg i od 0 do 25 kg. Jakie są zalety poszczególnych kategorii fotelików dla niemowląt?

  • Foteliki 0-10 i 0-13 kg – do największych zalet można zaliczyć ich wielofunkcyjność. Fotelik samochodowy dla noworodka można wykorzystywać nie tylko do przewożenia malucha w aucie, ale także wygodnego transportowania – jako nosidełko, leżakowania w terenie – jako leżaczka czy przemieniając w wózek spacerowy – po dopięciu specjalnych zaczepów do stelaża, jeśli dany model daje taką możliwość.

 

Maxi-Cosi, Cabriofix, Fotelik samochodowy, 0-13 kg, Red Orchid

 

  • Foteliki 0-18 i 0-25 kg – dostępne także w wariantach 0-22, 0-19. Wersje są różne, a zaleta ta sama: ekonomiczność. Jeden fotelik może posłużyć maluchowi przez kilka lat, a nie tylko kilka miesięcy (grupa 0 przeznaczona jest dzieci do ok. 9 miesiąca życia). Co więcej, na rynku można znaleźć także modele z przedziału od 0 do aż 36 kg, czyli takie, które przeznaczone są dla ostatniej, piątej grupy wagowej.

 

Lionelo, Liam, Fotelik samochodowy, 0-18 kg, RWF, Czarno-szary

 

Wybór między tymi dwoma rodzajami fotelików należy, rzecz jasna, do rodzica – jeśli na uwadze ma przede wszystkim praktyczność i wielofunkcyjność, to fotelik 0-13 spełni jego oczekiwania. W przypadku modeli „rozszerzanych” najważniejsze jest to, by w wersji dla noworodków były wyposażone we wkładkę redukcyjną. Gwarantuje ona wyprofilowanie siedziska i oparcia zgodnie z potrzebami kręgosłupa tak małego dziecka oraz odpowiednie wsparcie dla nie do końca rozwiniętych jeszcze mięśni szyjnych (żeby główka nie poruszała się bezwładnie na boki).

 

Lionelo, Bastiaan, Fotelik samochodowy, 0-36 kg, ISOFIX 360 stopni, Szary

 

Jaki fotelik 0-13 dla noworodka wybrać? 

Fotelik samochodowy ma zapewniać dziecku zarówno wygodę, jak i najwyższy poziom bezpieczeństwa podczas jazdy. Dobrze gdy przy okazji może pełnić kilka funkcji i jest łatwy w utrzymaniu czystości. Na jakie konkretnie kryteria i parametry warto zwrócić uwagę przy zakupie, by wybrać najlepszy model?

  • Homologacja – wszystkie foteliki, które są dostępne na polskim rynku muszą spełniać wymagania europejskiej normy bezpieczeństwa ECE R44/04. Przed zakupem warto sprawdzić etykietę lub opis w poszukiwaniu potwierdzenia zgodności z ową normą (producent jest zobowiązany udostępnić taką informację).
  • Dopasowanie do samochodu – foteliki z tej samej grupy mogą mieć różne wymiary i kształty. Szczególnie istotne jest więc to, by w pełni pasowały do siedzenia w pojeździe, umożliwiając bezproblemowy montaż. Przed zakupem warto sprawdzić szerokość i głębokość fotelika, porównując je z wymiarami fotela samochodowego.
  • Sposób montażu – możliwości są trzy: fotelik może być wyposażony w system ISOFIX, odpowiedni dla bazy Easy Base lub trój- albo pięciopunktowy system pasów bezpieczeństwa. Przed zakupem należy więc ustalić, czy samochód także ma system ISOFIX. Jeśli nie ma, to można dokupić bazę montażową Easy Base lub wybrać fotelik do montowania pasami.

A jak sprawdzić dostępność systemu ISOFIX? Jeżeli jest dostępny, to między oparciem a siedziskiem tylnej kanapy i ewentualnie przedniego siedzenia pasażera będą widoczne (albo ukryte i oznaczone etykietą bądź naszywką) charakterystyczne zaczepy.

  • Ocena testów bezpieczeństwa ADAC – to testy zderzeniowe przeprowadzane przez niemiecki automobilklub, które wskazują poziom wytrzymałości fotelików dziecięcych, tym samym świadcząc o ich jakości wykonania. Skala oceny to od 1 (najniższa) do 5 (najwyższa).
  • Bezpieczeństwo zapięcia pasów – maluszki szybko się uczą; w tym procesu rozpinania pasów. Warto zadbać o to, by zapięcie było osłonięte w taki sposób, żeby nawet najbardziej ciekawski maluch nie poradził sobie z jego odpięciem w czasie podróży.
  • Dodatkowe wyposażenie – elementy takie jak miękkie osłonki do pasów, które zabezpieczają wrażliwe ciało przed otarciami, daszek chroniący przed promieniami słonecznymi czy moskitiera osłaniająca przed owadami znacznie podwyższają komfort podróży malucha.
  • Waga fotelika – niektóre ważą po 2 kg, inne nawet ponad 5 kg! Warto zwrócić uwagę na ten parametr. Nosidełko samochodowe dla niemowlaka powinno być na tyle lekkie, by noszenie go wraz z maluchem nie sprawiało rodzicowi większego kłopotu.

O tym, jaki fotelik wybrać dla noworodka czy niemowlaka świadczy więc przede wszystkim jego wytrzymałość, wygoda oraz praktyczność. Powinien być dostosowany zarówno do dziecka, jak i posiadanego samochodu. Przejrzyj co najmniej kilka modeli i porównaj je między sobą, by znaleźć najlepiej wyposażony!

 

Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock