Jakie są grupy wagowe fotelików samochodowych? 

Według nowej regulacji i-Size, której zadaniem jest ustalanie wysokich standardów dla fotelików dziecięcych, zaleca się, by maluchy jeździły tyłem do kierunku jazdy najkrócej do 15. miesiąca życia. Służą do tego foteliki samochodowe RWF.

W rzeczywistości tego typu foteliki pozwalają na przewożenie dzieci znacznie dłużej, nawet do 5-6. roku życia. Wszystko zależy od gabarytów dziecka i modelu siedziska. Niestety rodzice często zbyt wcześnie sadzają swoje dzieci przodem do kierunku jazdy. Z jednej strony chcą, by pociecha mogła obserwować widoki za szybą podczas jazdy, a drugiej pragną mieć z nią lepszy kontakt wzrokowy.

Na rynku są dostępne foteliki podzielone na kategorie zależnie od wagi dziecka: 

  • Grupa 0 i 0+ – to foteliki dla dzieci o wadze do 10 kg i do 13 kg. Są przeznaczone dla noworodków, odpowiednio, do 9. i 15. miesiąca życia oraz montowane bezwzględnie tyłem do kierunku jazdy.
  • Grupa I – przeznaczona dla maluchów o wadze od 9 do 18 kg, czyli w wieku mniej więcej od 9 miesięcy do 4 lat. Są to foteliki do jazdy tyłem, ale także przodem. Chociaż zgodnie z prawem ten typ nie musi być koniecznie ustawiany tyłem, zalecane jest pozostanie przy opcji RWF jak najdłużej. Foteliki z grupy I występują także w wersji obracanej, więc mogą służyć najpierw jako RWF, a później FWF (ang. Forward Facing).
  • Grupa II i III – do tych kategorii fotelików kwalifikują się dzieci w wieku 4-11 lat, o wadze od 15 do 36 kg, które są montowane przodem.

Istnieją jeszcze modele, które łączą kategorie wagowe, jak np. foteliki dla dzieci z grupy I, II i III, czyli 9-36 kg. Takie produkty nadają się do ustawienia tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy.
 

Summer Baby, Comfort, Fotelik samochodowy, 0-25 kg, Niebieski

Dlaczego foteliki samochodowe RWF są bezpieczniejsze od FWF? 

Badania ekspertów wykazują, że foteliki RWF są pięć razy bezpieczniejsze od wersji montowanych przodem. Dlatego też zaleca się stosowanie ich jak najdłużej. Zdecydowanie lepiej chronią dziecko przy zderzeniach czołowych, które stanowią 50% wypadków na polskich drogach, ale także tylnych i bocznych.

Podczas kolizji czołowej z prędkością 50 km/h nacisk na szyję dziecka jadącego przodem może wynieść nawet ponad 200 kg, kiedy to obciążenie nie powinno przekraczać 130 kg. Przy gwałtownym uderzeniu, ramiona malucha siedzącego w foteliku FWF są przytrzymywane przez pasy, natomiast ciężka głowa zostaje gwałtownie wyrzucona do przodu. Tak silne szarpnięcie potrafi znacznie uszkodzić kręgosłup i szyję malucha, a nawet doprowadzić do jego śmierci. Wynika to z faktu, iż mięśnie szyjne i kręgosłup małego dziecka nie są jeszcze wystarczająco rozwinięte i mocne, by chronić głowę przez opadaniem. Również o 76 proc. zwiększa się ryzyko wystąpienia urazów nóg, które przy uderzeniu wyrzucane są na wszystkie strony. Dodatkowo przez taki układ ciało może uderzyć w przedni fotel oraz zostać uszkodzone za sprawą elementów konstrukcji, które przemieszają się wewnątrz kabiny.

 

Maxi-Cosi, Cabriofix, Fotelik samochodowy, 0-13 kg, Frequency Black

 

Natomiast w przypadku fotelików RWF, czyli montowanych tyłem do kierunku jazdy, przeciążenie przy podobnym zderzeniu wynosi około 80 kg. Mały pasażer jest wciskany w fotel, którego obudowa pochłania moc uderzenia. W ten sposób na głowę i kręgosłup dziecka działa mniejsza siła, a więc zapewniona jest większa ochrona. Ponadto ta opcja zabezpiecza przed przemieszczającymi się przedmiotami wewnątrz pojazdu oraz przed uderzeniem w przednie siedzenie, oraz w poduszkę powietrzną. Wyniki ekspertyz pokazują, iż dzieci siedzące w fotelikach samochodowych RFW na tylnych kanapach doznają mniejszych obrażeń niż dorośli pasażerowie.

Przy wyborze fotelika RWF należy się kierować wynikami niemieckich testów ADAC oraz szwedzkich Test Plus. W pierwszym przypadku poszczególne modele są sprawdzane w czterech niezależnych ośrodkach badawczych, które przydzielają punkty za bezpieczeństwo fotelika – 50%, jego obsługę – 40% oraz ergonomie 10%. Najwyższa ocena, jaką można uzyskać w testach to 1, a najniższa to 5,5.

Z kolei wyjątkowo trudny do przejścia Test Plus bada siły działające na odcinek od głowy do miednicy w trakcie zderzenia czołowego z prędkością 56,5 km/h. Gdy siła uderzenia w nieruchomą przeszkodę przekracza 122 kg u 3-latka, a 164 kg w przypadku dziecka 6-letniego, oznacza to prawdopodobieństwo złamania kręgosłupa. Taki model nie przechodzi testu pozytywnie.

 

Britax Romer, Dualfix 2R RWF, Fotelik samochodowy, obrotowy, 0-18 kg, Storm Grey

 

Jak długo dziecko powinno podróżować w foteliku do jazdy tyłem? 

Zgodnie z polskim prawem dzieci powinny obowiązkowo jeździć w fotelikach RWF, jeśli kwalifikują się do kategorii wagowej 0-13 kg. Możliwe, iż na rok 2030 zostaną wprowadzone nowe przepisy, według których będą musiały siedzieć tyłem do kierunku jazdy do czwartego roku życia. Lecz, jak już wspomnieliśmy wcześniej, lepiej przedłużyć ten okres nawet do szóstego roku życia. Wszystko zależy oczywiście od rodzaju fotelika, gabarytów dziecka oraz dostępnej przestrzeni w samochodzie.

Producenci fotelików dokładnie określają do jakiej wagi maluchy mogą być przewożone w danych modelach przodem, a do jakiej tyłem do kierunku jazdy. Należy dostosować się do tych norm, gdyż wpływają na poziom bezpieczeństwa. Poza fotelikami RWF z grup 0 i 0+ produkowane są wersje przeznaczone do jazdy tyłem dla wyższych kategorii wagowych. Spokojnie można znaleźć ciekawe propozycje dla przedziałów 9-18 kg, 9-25 kg, a nawet 9-36 kg. Wiele z nich posiada wygodną funkcję obrotu z pozycji RWF na FWF.

Na polskim rynku maksymalna dopuszczalna waga dla wersji RWF to 25 kg. Później należy albo obrócić fotelik – jeśli posiada taką możliwość, albo zakupić nowy do jazdy przodem.

 

Caretero, Twisty, Fotelik obrotowy, 0-18 kg, Grey

 

Czym charakteryzuje się bezpieczny fotelik RWF? 

Przygotowując się do zakupu fotelika RWF należy rozważyć kilka kwestii:

  • Czy model, który sobie upatrzyliśmy, wygodnie zmieści się do samochodu, oraz czy nie będzie przeszkadzał pasażerowi siedzącemu na przednim siedzeniu? Aby zakup był trafiony, należy wcześniej dokonać odpowiednich pomiarów;
  • Czy nasz samochód posiada system łączenia IsoFix. Nie jest to oczywiste w przypadku starszych pojazdów, lecz gdy mowa o modelach wyprodukowanych od 2011 roku, jest to wyposażenie standardowe i obowiązkowe na rynku Unii Europejskiej;
  • Czy planujemy zakup osobno fotelika dla każdego etapu rozwoju dziecka, czy wolimy zainwestować w wersję, która łączy kilka kategorii wagowych, np. 0 -25 kg (np. Summer Baby, Comfort).

Znając odpowiedzi na te pytania łatwiej dobrać fotelik według kolejnych parametrów, np. pod kątem kierunku montażu:

  • RWF – to montaż tylko tyłem (Maxi-Cosi, Cabriofix, Fotelik samochodowy, 0 -13 kg, Frequency Black);
  • RWF/FWF – montaż tyłem w określonym przedziale wagowym, a później konieczność odwrócenia do przodu (Britax Romer, Dualfix 2R RWF, Fotelik samochodowy, obrotowy, 0 - 8 kg, Storm Grey);
  • RWF/FWF w całym zakresie wagowym (Caretero, Twisty, Fotelik obrotowy, 0 - 18 kg, Grey).

Ale także ze względu na sposób zamocowania fotelika:

  • tylko przy pomocy pasów samochodowych – ta wersja pojawia się stosunkowo rzadko, gdyż baza IsoFix jest zintegrowana z samochodem, przez co fotelik jest stabilniejszy;
  • tylko za pomocą systemu Isofix - Caretero, Twisty, Fotelik obrotowy, 0-18 kg, Black
  • IsoFix oraz pasy samochodowe – wygodne dla rodziców, którzy często przestawiają fotelik między samochodami (Lionelo, Bastiaan, Fotelik samochodowy, IsoFix, 0 - 36 kg)

 

Caretero, Twisty, Fotelik obrotowy, 0-18 kg, Black

 

Dodatkowe wzmocnienie, w które wyposażone są niektóre konstrukcje fotelików, zapewniają także pasy stabilizujące lub noga stabilizująca. Poza sposobami montowania fotelika warto także zwrócić uwagę na typ pasów bezpieczeństwa. Dostępne są 5 i 3-punktowe, przy czym te pierwsze uznawane są za najbardziej skuteczne. Dobrze jest również wybierać pasy wykonane z miękkich materiałów, z możliwością regulacji.

Pozostając przy regulowanych częściach fotelików RWF, ciekawą opcją jest możliwość obrotu o 90, 180, ale też 360 stopni. Dzięki takiej funkcji łatwiej jest wsadzić i wyjąć dziecko do i z siedziska. Natomiast decydując się na fotelik przeznaczony na dłuższe podróże i lata użytkowania, dobrze jest rozważyć model z kilkustopniową regulacją oparcia. W ten sposób, jeśli maluch uśnie podczas jazdy, można wygodnie odchylić siedzisko do pozycji leżącej. Natomiast kiedy dziecko podrośnie, można dopasować fotelik do jego rozmiarów za sprawą zmiany wysokości zagłówka.

 

Lionelo, Bastiaan, Fotelik samochodowy, IsoFix, 0-36 kg, Szary/Czarny

 

Inne przydatne właściwości fotelików do jazdy tyłem, które mogą zainteresować rodziców, to powłoki antypoślizgowe, hipoalergiczne tkaniny z filtrem UV, wyprofilowane zagłówki dla dodatkowej ochrony głowy dziecka oraz specjalne wkładki pod odcinek lędźwiowy. Wszystko to, aby stworzyć maluchom jak najbezpieczniejsze warunki do podróżowania.

Zdarzyć się może, iż rodzice pomimo tak wielu zalet, nadal nie będą do końca przekonani do dłuższego stosowania tego typu fotelików. Pojawia się argument o niemożliwości podziwiania widoków za oknem. W takim razie pamiętajmy, iże dzieci siedzą w fotelikach na podwyższeniu, więc widoki mają całkiem przyzwoite. A jeśli ustawiamy fotelik samochodowy tyłem do kierunku jazdy i jest obawa przed zabrudzeniem butami oparcia tylnej kanapy, to rozwiązaniem takiego problemu są ochronne maty samochodowe (KioKids).

 

KioKids, Ochronna mata na fotel samochodowy

 

Dzięki badaniom ekspertów, którzy wykonują rygorystyczne testy, wiadomo, iż foteliki RWF są bezpieczniejsze od wersji do jazdy przodem i warto przy nich pozostać nawet do 6 roku życia dziecka. Wystarczy odpowiednio dopasować siedzisko do rozmiarów dziecka i samochodu oraz dokładnie przeczytać instrukcję obsługi. Dopiero właściwie zamontowany fotelik dobrze spełni swoją rolę.