Jeszcze nie przebrzmiały echa światowego święta futbolu - ukochanej dyscypliny milionów kibiców całego świata, gdy w Polsce ma ukazać się książka „FIFA. Mafia”. Czy - jako fan piłki nożnej - jesteś gotowy na to, by poznać prawdę?
Tytuł wyjaśnia już wszystko. Oto światowa organizacja piłki nożnej (FIFA) jest utożsamiona z mafią, organizacją przestępczą. Thomas Kistner znalazł i zgromadził mnóstwo dowodów na przyjmowanie łapówek przez najwyższe władze, na manipulacje, wykorzystywanie sponsorów.
Podejrzenia co do braku bezstronności i braku uczciwości FIFA istniały już od dawna. Mówiły o tym media. Zwykli kibice woleli wierzyć jednak, że piękny i prosty sport, jakim jest piłka nożna, pozostaje niezbrukany. Trudno jednak wierzyć do końca w szlachetność włodarzy FIFA, gdy w cztery lata temu wybrali na organizatora Mundialu w 2022 roku bogaty, ale maleńki Katar, gdzie w porze mistrzostw temperatura dochodzi do 50 stopni. Już wtedy było głośno, że kilku członków Komitetu Wykonawczego FIFA otrzymało wielomilionowe łapówki, by dokonać tak niefortunnego wyboru. Thomas Kistner pokazuje nawet wyciągi z kont tych panów, by uprawdopodobnić podejrzenia.
Wszystkie zarzuty jednak mają w dalszym ciągu charakter poszlakowy. Warto, by FIFA oczyściła się z podejrzeń lub przyznała się otwarcie do działań przestępczych. Choćby po to, by do sportu wróciła zdrowa rywalizacja, gdzie zwycięża lepszy. Należy się to milionom miłośnikom futbolu, którzy odwiedzają stadiony, oglądają mecze w telewizji, kibicują swoim drużynom i reprezentacjom. Należy się to młodzieży rozkochanej w piłkarskich idolach.
Thomas Kistner jest dziennikarzem „Süddeutsche Zeitung". Wiele czasu poświęcił, by dowieść, że FIFA w ciągu ostatnich dwudziestu lat to mafia.
Ciekawa i zaskakująca lektura - nie tylko dla fanów futbolu. Jeżeli chcesz poznać prawdę o piłce nożnej na świecie, już teraz zamów tę książkę. „FIFA. Mafia” dostępna jest przedpremierowo na empik.com - kliknij TUTAJ.
Komentarze (0)