Festiwal Wiosny, który odbędzie się w dniach 18-21 marca, poświęcony jest rożnym interpretacjom Święta Wiosny – baletu Igora Strawińskiego, jednego z najważniejszych dziel współczesnej muzyki i choreografii.

Od jego premiery w 1913 roku do dzisiaj wielu artystów nawiązuje do niego w swojej twórczości – powstają adaptacje i nowe wykonania muzyczne, współczesne interpretacje choreograficzne i teatralne. Niektóre staja się hołdem złożonym twórcom tego baletu – kompozytorowi i autorowi choreografii (Wacławowi Niżyńskiemu), inne podważają jego fenomen, obnażają zawarte w nim sprzeczności, rozpięte pomiędzy nowoczesna muzyka a rytualnymi praktykami ludowymi, do których rzekomo odwołuje się libretto.


W tym roku odbywa się już 6. edycja Festiwalu Wiosny. Bazując na doświadczeniu poprzednich pięciu lat tym razem większość projektów powstała na specjalne zamówienie Fundacji Nuova, corocznego organizatora Festiwalu. W poznańskim Teatrze Wielkim, współczesny sens Święta Wiosny podjęła się wydobyć Claudia Castellucci, reżyserka, choreografka i scenografka, współzałożycielka słynnej, włoskiej, awangardowej grupy Societas Raffaello Sanzio. Leszek Bzdyl, wraz z tancerzami Teatru Dada von Bzdülöw zmierzył się z mitem ofiarniczym, wokół którego zbudowany jest balet Strawińskiego. W Starym Browarze choreograficzna interpretacje zaproponuje Janusz Orlik, a muzyczna dekompozycje, wykorzystująca najnowsze technologie, wykonają w Auli Artis WSNHiD poznańscy kompozytorzy Cezary Ostrowski i Rafał Zapała. Z kolei w O.T. „Maski” ironiczny i mroczny zarazem teatralny komentarz do libretta Święta Wiosny zaprezentuje Teatr Automaton. W programie znajda się także prezentacje elektronicznych interpretacji muzycznych, warsztaty artystyczne dla dzieci oraz spotkania z artystami.

Więcej informacji na www.festiwalwiosny.pl oraz na profilu na Facebooku. Bilety w kasach Teatru Wielkiego, w WSNHiD /pokój 031/ oraz w CIM.

Festiwalowi Wiosny patronuje Empik.

Zapraszamy!