Już 14 lutego 2010 Łódź stanie się teatralną stolicą Polski, gdyż rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Tradycyjnie do udziału w Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych zaproszone zostały teatry wyjątkowe i sztuki szczególne. Festiwal odwiedzą wybitni artyści, ciekawe zespoły. Tegoroczną edycję rozpocznie mistrzowski pokaz spektaklu w reżyserii Krystiana Lupy – „Wymazywanie” na podstawie prozy Thomasa Bernharda z warszawskiego Teatru Dramatycznego. Gośćmi będą również teatry zagraniczne, m.in. słoweński Mladinsko, izraelski Teatr Habima i niemieckie Schaubühne. Festiwal zaprezentuje także najciekawsze polskie propozycje komediowe, jak i interesujące zmagania z repertuarem poważnym. Dość powiedzieć, że spektaklem finałowym będzie kontrowersyjna „(A)pollonia” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.
Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych trwa nieprzerwanie od 1994 roku. Wraz z publicznością dojrzewał i zmieniał się. Przed łódzką widownią występowali m.in. Zbigniew Zapasiewicz, Jan Peszek, Janusz Gajos oraz Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dominika Ostałowska, Krystyna Janda. Prezentowaliśmy spektakle najważniejszych polskich twórców: Jerzego Jarockiego, Krystiana Lupy, Krzysztofa Warlikowskiego, Grzegorza Jarzyny, Piotra Cieplaka, Anny Augustynowicz czy Jana Klaty. Od 2004 roku goszczą na naszej scenie także ważne teatry zagraniczne, takie jak: londyński The Bush Theater, Dejvickié Divadlo z Pragi, moskiewski Teatr Doc. czy Teatr Odeon z Bukaresztu.
Niezmiennie najważniejszym pierwiastkiem Festiwalu pozostaje teatralny widz, którego - wspomagani przez przyjaciół Powszechnego, zapraszamy do dyskusji o kondycji współczesnego teatru. Odwiedziło nas już ok. 45 tys. gości, przez lata współpracowały z nami setki wolontariuszy. Wydarzenia towarzyszące, jak spotkania z twórcami, wystawy i projekcje odbywały się najważniejszych punktach na mapie Łodzi, kandydata do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury – m.in. w Muzeum Kinematografii, Ośrodku Propagandy Sztuki, Teatrze Wielkim, galerii Opus Film, halach Toya, kinie Charcie, klubo-księgarni Mała Litera, dając zaczątek wielogodzinnym rozmowom, które swoją kontynuację znajdowały w klubie festiwalowym.
16. Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych patronuje empik.com.
Szczegółowy program Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych dostępny jest na stronie https://www.powszechny.pl/.

Aktualności
Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych
Już 14 lutego 2010 Łódź stanie się teatralną stolicą Polski, gdyż rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.
Komentarze (0)