banner festiwal gier

„Splendor”

Sięgając pierwszy raz po planszówkę, warto zwrócić uwagę na sprawdzone tytuły. A w szczególności te, które są wysoko oceniane przez innych graczy. Wśród nich znajdziemy „Splendor”. Jest to niezwykle dynamiczna i emocjonująca produkcja o prostych zasadach. Wcielamy się w niej kupców, pragnących stać się bogaczami i wejść na salony. W tym celu zbierać będziemy klejnoty, które podniosą nasz prestiż oraz przyniosą ogromne dochody. Aby wygrać, będziemy musieli także wyeliminować z rynku konkurencję i jak najszybciej samemu wspiąć się na szczyt.

 

„Splendor” Rebel

 

W „Splendor” zagrać może maksymalnie 4 graczy w wieku od 10 lat. Tytuł jest tak zaprojektowany, by sprostać wymaganiom nowicjuszy i planszówkowych wyjadaczy. Warto dodać, że istnieje także „Marvel Splendor”, w którym zabawa polega na zbieraniu Kamieni Nieskończoności. To kto się ośmieli wejść w drogę Thanosowi?

 

„Splendor: Marvel” Rebel

 

„Minecraft”

Jeśli chcielibyście zachęcić wasze pociechy do grania w planszówki, to najlepszą drogą do tego będzie dobrze kojarzący się tytuł. W tym przypadku trafnym wyborem może okazać „Minecraft”. Które z dzieciaków nie słyszało o tej grze komputerowej? Od kilku lat jest ona na szczytach popularności, więc i nic dziwnego, że na jej podstawie powstają książki, komiksy czy właśnie planszówki.

 

„Minecraft” Ravensburger

 

Zadaniem gracza będzie tu budowanie świata, zdobywanie zasobów czy walka z przeciwnikami. Jest to wspaniała okazja nie tylko do odciągnięcia dzieci od monitorów i zapewnienia im fantastycznej zabawy, ale także do rozwijania u nich logicznego i strategicznego myślenia. Z kolei rodzice, grając ze swoimi dziećmi, nie tylko miło spędzą z nimi czas, ale przy okazji będą mogli zobaczyć, czym właściwie jest ten słynny „Minecraft”.

„Wyprawa do El Dorado”

Każdy szanujący się planszówkowicz doskonale wie kim jest Reiner Knizia. To właśnie on stworzył dla nas takie tytuły jak „Zaginione miasta”, „Władca Pierścieni” czy „Pędzące żółwie”. W sumie na swoim koncie ma ponad 200 różnych produkcji! Jednym z jego kolejnych pomysłów jest „Wyprawa do El Dorado”. Tym razem naszym zadaniem będzie jak najszybsze dotarcie do słynnego Złotego Miasta. Aby wyprzedzić rywali niezbędny będzie zmysł strategiczny. Być może wynajmiecie szpiega, który powie wam, co planują członkowie pozostałych ekspedycji? A może skorzystacie z pomocy przewodnika znającego wszystkie ścieżki w dżungli? Bez względu na to, jakie szachrajstwo wymyślicie, jedno jest pewne – przed wami pełna emocji wyprawa, którą z pewnością zapamiętacie na długo!

 

„Wyprawa do El Dorado” Nasza Księgarnia

 

„Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie”

Jeśli mało wam przygód i czujecie w sobie ducha odkrywcy, to koniecznie sięgnijcie po grę „Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie”. Ten tytuł został laureatem nagrody „Zaawansowana Gra Roku 2013” co chyba najlepiej świadczy o tym, że pozycja warta jest uwagi. Przy okazji nie musicie się martwić, że będzie ona zbyt trudna dla początkujących. Mamy tu bowiem do czynienia z systemem kooperacyjnym, a więc wspólnie będziecie zmagać się z licznymi scenariuszami, a jak wiadomo, w grupie zawsze raźniej i łatwiej. Zainteresować się nią powinni także ci, którym często brakuje partnera do gry. „Robinson Crusoe” posiada świetnie rozbudowany wariant solowy, dzięki czemu z pewnością nie będziecie się nudzić!

 

„Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie” Portal Games

 

„Niezły Blef”

Potraficie zachować minę pokerzysty? Chcecie zaprezentować przed znajomymi swoje umiejętności aktorskie? A co najważniejsze – potrzebujecie lekkiej, imprezowej gry, przy której będzie można się pośmiać? Postawcie na „Niezły Blef”! Na specjalnych kartach znajdziecie liczne pytania, dotyczące was samych. Teraz musicie się zastanowić, czy chcecie odpowiedzieć na nie zgodnie z prawdą czy też może postanowicie wkręcić w coś przyjaciół. Wybierzcie strategię i zobaczcie, jak zareagują współgracze. Ich zadaniem będzie obstawienie czy nie staracie się ściemniać. Z taką planszówką przy stole  z pewnością nie zabraknie emocji i dobrej zabawy. Wcale nie blefujemy!

 

„Niezły Blef” Trefl

 

„Kruki”

Lubicie czasem usiąść do jakiegoś tytułu tylko w dwie osoby? Sprawdzić, kto z was lepiej spisze się przy stole? Jeśli tak to polecamy karciankę „Kruki”. Jej zasady są niezwykle proste. Wcielacie się w tytułowe ptaki i prowadzicie ze sobą wyścig. Wygrywa ten, kto pierwszy ucieknie z Krainy Snów i wróci do świata rzeczywistego. Aby tego dokonać dostaniecie pięknie ilustrowane karty, specjalne znaczniki oraz pionki przedstawiające właśnie kruki. To co? Do lotu, gotowi, start!

 

„Kruki” Nasza Księgarnia

 

„Inteligencja”

Z pewnością każdy z was przynajmniej kojarzy słynną grę „Państwa-miasta”. Ileż to godzin spędziło się ze znajomymi, wymyślając kolejne wyrazy na daną literę! Twórcy gier także docenili tę formę zabawy i na jej podstawie stworzyli „Inteligencję”. Tym razem jednak to nie wy będziecie wybierać literkę. Zrobi to za was specjalne koło losujące ze strzałką. Do tego wskaże także ono kategorię. Waszym zadaniem będzie wymyślenie jak największej ilości słów pasujących do danego wyzwania. To ile znacie imion na O lub zwierząt na P? Wykażcie się wiedzą przed współgraczami i zgarnijcie jak najwięcej punktów.

To świetny tytuł, przy którym dzieci będą się świetnie bawić i uczyć, a starsi zrobią sobie powtórkę chociażby z geografii. Dodatkowo niewielkie opakowanie z zestawem ołówków i podkładek pozwolą zabrać grę na wycieczkę lub rozegrać kilka rund podczas podróży samochodem!

 

„Inteligencja” Granna

 

„Najlepsza gra o psach”

Jeśli kochacie czworonogi, to nie możecie przejść obojętnie obok „Najlepszej gry o psach”! Mocną stroną tego tytułu są przepiękne grafiki. Na kartach przedstawiono słodkie pieseły podczas ich codziennych zabaw, a co jeden, to słodszy. Tę planszówkę można więc śmiało ocenić po wyglądzie, ale nie warto zapomnieć o zawartości i mechanice. Tytuł jest bowiem niezwykle ciekawy, a jednocześnie prosty, przez co niemal od razu możemy siadać do gry, a i młodsi użytkownicy mogą po niego sięgać bez wahania. Naszym zadaniem będzie tutaj zebranie jak największej ilości psiaków i zostanie ich wspaniałym opiekunem. Będziemy je między innymi trenować, aby potrafiły robić sztuczki. Za wszystko dostaniemy punkty, co przybliży nas do zwycięstwa i zdobycia najlepszego przyjaciela!

 

„Najlepsza gra o psach” FoxGames

 

„Blokus Refresh”

Fanom strategii i logicznego myślenia powinien spodobać „Blokus Refresh”. Przeznaczony jest on dla maksymalnie czterech graczy. Każdy z nich otrzymuje jeden z kolorów i 21 elementów o kształtach niczym bloczki ze słynnego „Tetrisa”. Teraz należy wykładać je na specjalnie przygotowanej planszy tak, aby stykały się ze sobą rogami. Naszym zadaniem jest tutaj nie tylko pozbycie się wszystkich komponentów, ale także zajęcie jak największego terytorium i zablokowanie tym samym rywali. To co, spróbujecie swoich sił w układaniu klocków?

 

„Blokus Refresh” Mattel

 

„Game Over”

Na koniec coś dla miłośników fantastyki i bohaterów chcących zdobywać skarby. W „Game Over” zostaniecie właśnie takim herosem, który przemierza lochy, aby dostać się do klucza i skrzyni ze złotem. Po drodze odnajdziecie także ekwipunek w postaci mieczy, łuków czy nawet pistoletów, które pomogą w walce ze smokami i innymi potworami czającymi się w podziemiach. Musicie uważać, bo jeśli nie pokonacie któregoś z wrogów, to będziecie musieli rozpoczynać swoją misję od samego początku. Odważycie się wyruszyć na przygodę? Zachęcić was do tego mogą nie tylko proste zasady, ale także pięknie ilustrowane karty, rodem z baśni dla dzieci. Zresztą sam tytuł to świetna propozycja dla młodszych graczy, ale i rodzicom nie powinna się nudzić i będą mieli oni okazję miło spędzić czas ze swymi pociechami. Z pewnością więc nie będzie to dla was szybki koniec gry.

 

„Game Over” Nasza Księgarnia

 

Po więcej poleceń dotyczących planszówek zapraszam do działu Gram.