W jaki sposób działają ekspresy ciśnieniowe? 

Zasada działania tego rodzaju urządzeń jest bardzo prosta. Ujmując ją w uproszczony sposób, polega ona na przepuszczeniu gorącej wody przez aromatyczne, zmielone ziarna kawy. Woda przepuszczana jest pod odpowiednim ciśnieniem – stąd nazwa tego rodzaju ekspresów. Pokonuje ona drogę od specjalnego bojlera, poprzez pojemnik ze zmielonymi ziarnami (lub kolbę), by znaleźć się w filiżance w gotowej formie.

Różnica pomiędzy ekspresem ciśnieniowym automatycznym a kolbowym polega przede wszystkim na miejscu, w którym znajduje się zmielona kawa. W przypadku ekspresów automatycznych jest to specjalny pojemnik wewnątrz urządzenia, a w przypadku kolbowych jest to – jak sama nazwa wskazuje – właśnie kolba. Jednak różnica ta nie ogranicza się tylko do detali konstrukcyjnych, a całej filozofii przygotowywania napoju oraz ilości pracy, którą należy włożyć w cały kawowy rytuał.

 

AGD: Ekspresy ciśnieniowe

 

Dla kogo najlepszy będzie ekspres ciśnieniowy kolbowy, a dla kogo automatyczny? 

Biorąc pod uwagę wygodę i łatwość obsługi tych dwóch rodzajów urządzeń, a także czas potrzebny na przygotowanie kawy, na zdecydowane prowadzenie wysuwa się ekspres automatyczny. Ilość czynności, jakie musi wykonać jego użytkownik w celu otrzymania przygotowanego napoju, jest ograniczona do absolutnego minimum – sprowadza się do wsypywania kawy, naciskania paru przycisków, a także cyklicznej konserwacji sprzętu. Łatwo zatem wywnioskować, że sprawdzi się on w kuchniach osób, które cenią sobie skuteczność i szybkość działania sprzętu, a także po prostu nie mają czasu na ręczne wykonywanie nawet części kawowego rytuału.

 

Ekspres ciśnieniowy DELONGHI Dinamica ECAM 350.55.B

 

Sprawa wygląda zupełnie inaczej w przypadku ekspresu ciśnieniowego kolbowego. W tym przypadku użytkownik jest odpowiedzialny nie tylko za wsypywanie kawy do urządzenia, a każdorazowe umieszczanie jej w specjalnej kolbie i także (jeśli dane urządzenie nie jest ekspresem kolbowym z młynkiem) własnoręczne mielenie kawowych ziaren. Rozwiązanie to jest cenione przez tych, którzy chcą zgłębić jak najwięcej tajników przygotowywania kawy, lubią kreatywnie eksperymentować ze swoim ulubionym napojem, a także mają czas na dopełnianie „kawowych obowiązków” w postaci opróżniania i napełniania kolby aromatycznymi, zmielonymi ziarnami. Jest to nie tylko kwestia gustu, czy umiłowania wygody, ale i stylu życia.

 

Ekspres ciśnieniowy kolbowy DELONGHI ECP 31.21

 

Zakup ekspresu ciśnieniowego. Na co zwrócić uwagę? 

Poza wymienionymi powyżej rzeczami dobrze jest przyjrzeć się także paru innym kwestiom, które mogą mieć wpływ na codzienne użytkowanie ekspresu. Pierwsza z nich to techniczne parametry urządzenia: warto dokładnie sprawdzić jego moc (które determinuje szybkość nagrzewania się wody w sprzęcie), a także maksymalne ciśnienie (wyrażane w barach). Im wyższe te parametry, tym bardziej funkcjonalny i wszechstronny jest dany ekspres.

Po drugie, jeśli decydujesz się na zakup o wiele droższego niż kolbowy ekspresu automatycznego, dokładnie sprawdź zakres automatyki. Wyraża się ona przede wszystkim w stopniu zaawansowania systemu mlecznego oraz ilości programów automatycznych (które pozwalają na przygotowanie nawet skomplikowanych kaw przy pomocy jednego przycisku). Istotne są także aspekty konserwacyjne, które mają istotny wpływ na ostateczny smak kawy. Pamiętaj, że nawet najdroższy na świecie ekspres do kawy nie wyprodukuje smacznego napoju, jeśli jest zaniedbany, zakamieniony i brudny.

Ważnym i dość często pomijanym wątkiem jest także wygląd ekspresu ciśnieniowego do kawy. Urządzenia te, a zwłaszcza ich kolbowe warianty, potrafią być designerskimi dziełami sztuki, które będą świetną ozdobą w każdej kuchni. Zastosowane budulce, kształty, a także sam wygląd kolby nada kuchni lekko industrialnego charakteru.

 

Ekspres ciśnieniowy DELONGHI Magnifica S ECAM 22.110.B

 

Najlepsze ekspresy kolbowe i automatyczne. Na jaki się zdecydować? 

Wybór konkretnego rodzaju ekspresu powinien być odpowiedzią na konkretne zapotrzebowania – ilości spożywanej kawy, a także znaczenia procesu przygotowywania kawy dla użytkownika. Jeśli jest on nastawiony na efekt, świetnym wyborem będzie automatyka. Z kolei, jeśli ceni sobie odrobinę klimatycznego rytuału, spodoba mu się ekspres kolbowy, dodający odrobiny magii do codziennego spożywania kawy. Oba te rodzaje ekspresów produkowane są przez takie firmy jak DeLonghi, Adler, Siemens, Amica, Philips i wiele innych. Jak widać możliwości wyboru jest bardzo wiele.

 

Ekspres ciśnieniowy kolbowy ADLER AD 4404 CR miedziany

 

Zrób ze swojej kuchni małą kawiarnię – przekonaj się, jak bardzo pomoże ci w tym dobrze dobrany ekspres ciśnieniowy!

Szukasz kuchennych inspiracji? Sprawdź nasze inne artykuły z działu Gotuję na Empik Pasje.

 

Zdjęcie okładkowe: źródło – Shutterstock / topseller