Elżbieta Dzikowska, Janusz Gajos, Mariusz Czubaj, Jacek Komuda, Irena Jarocka, Grzegorz Miecugow, Jacek Piekara, Jarosław Śmietana, Wojciech Marczewski, Małgorzata Niemen oraz twórcy filmu „Piotruś i wilk” i wielu innych znamienitych twórców gościć będzie w plenerowym empiku podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Tegoroczna edycja tej imprezy będzie trwała od 2 do 9 sierpnia.

W plenerowym empiku w Kazimierzu n/Wisłą festiwalowa publiczność będzie mogła skorzystać ze starannie dobranej oferty filmów, książek i płyt z muzyką (tytułów wartościowych, niezwykle ciekawych, inspirujących i intrygujących) a także uczestniczyć w spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi - pisarzami, muzykami i twórcami filmów. A w empik cafe - kawiarni kulturalnej i jednocześnie czytelni - przy aromatycznej kawie i apetycznych ciastkach goście Dwóch Brzegów będą mogli w miłej atmosferze spędzić czas między projekcjami festiwalowymi… oraz swobodnie przejrzeć interesujące ich publikacje książkowe.

Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Plenerowy empik, ul. Nadwiślańska 9, Kazimierz Dolny - harmonogram spotkań


2 sierpnia

ELŻBIETA DZIKOWSKA
godz. 15.00
Spotkanie z jedną z najbardziej znanych polskich podróżniczek, dziennikarką, sinologiem, krytykiem sztuki, fotografem, autorką wielu książek, filmów, programów telewizyjnych i radiowych, wiceprezesem polskiego Oddziału The Explorers Club, członkiem AICA.

DMITRIJ STRELNIKOFF
godz. 17.00
Dmitrij Strelnikoff opowie o swojej pierwszej powieści - „Ruski miesiąc” (Polska widziana oczami mieszkającego w Warszawie Rosjanina). Jest to książka dowcipna, pełna werwy i pod wieloma względami odkrywcza.

TOMASZ PIĄTEK
godz. 19.00
„Pałac Ostrogskich” - to najnowsza książka Tomasza Piątka. Autor miesza w niej gatunki, łącząc je stylem - zarazem lekkim i barokowym. Po dodaniu odrobiny tak charakterystycznej dla autora złośliwości i ironii, a także niesamowitego poczucia humoru, powstało smakowite danie.

3 sierpnia


JANUSZ GAJOS
ok. godz. 17.30
Spotkanie z Januszem Gajosem i filmami z udziałem aktora.

MARCIN GIŻYCKI,
MICHAŁ MERCZYŃSKI
godz. 15.30
O animacji eksperymentalnej opowiedzą Marcin Giżycki - Redaktor Antologii Polskiej Animacji Eksperymentalnej i Michał Merczyński - Dyrektor Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.

„PIOTRUŚ I WILK” - SPOTKANIE Z TWÓRCAMI FILMU
godz. 18.30

4 sierpnia


GRZEGORZ MIECUGOW
godz. 13.30
Spotkanie z Grzegorzem Miecugowem współautorem książki: „Kontaktowi czyli szklarze bez kitu”.

JACEK KOMUDA
godz. 15.30
Gościem empiku będzie okrzyknięty anty-Sienkiewiczem, historyk i pisarz, który szablą włada równie dobrze jak piórem, autor dwutomowych „Galeonów wojny” .

MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA,
JAROSŁAW GRZĘDOWICZ
godz. 17.00
Pierwsza dama polskiej fantastyki zwana także Mają Lidią od Aniołów, autorka „Siewcy wiatru”, w swojej najnowszej powieści pt. „Ruda sfora” opowiada zapierającą dech w piersiach historię walki o przetrwanie świata.
Jarosław Grzędowicz to łowca nagród, 3-krotnie uhonorowany „Zajdlem” - najbardziej prestiżowym w świecie polskiej fantastyki wyróżnieniem, autor „Pana Lodowego Ogrodu”.

KAZIMIERZ KUTZ
godz. 19.00
Znany reżyser będzie składał autografy.

5 sierpnia


MAŁGORZATA NIEMEN
godz. 17.00
Małgorzata Niemen przedstawi Czesława Niemena jakiego jeszcze nie znamy (promocja płyty pt. „Spiżowy krzyk”).

6 sierpnia

WOJCIECH MARCZEWSKI
ok. godz. 14.00
Reżyser i scenarzysta będzie składał autografy.

JAROSŁAW ŚMIETANA
godz. 15.30
Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, od lat uznawany i honorowany przez prestiżowe pisma muzyczne - spotka się z fanami z okazji wydania nowej płyty pt. „Revolution”.

KASIA KLICH
godz. 17.00
„Porcelana” to czwarta płyta Kasi Klich, która tym razem nie tylko napisała wszystkie teksty i muzykę do większości piosenek, ale również zadebiutowała w roli współproducentki.

7 sierpnia

MARIUSZ CZUBAJ
godz. 17.00
Gościem empiku będzie znawca powieści kryminalnych, dziennikarz „Polityki” i współautor (obok Marka Krajewskiego) „Alei samobójców” - powieści intrygującej, napisanej żywym językiem.

ANNA I KRZYSZTOF KOBUS
godz. 19.00
Zapraszamy na spotkanie z autorami zdjęć do albumów: „Polska Wielu Kultur”, „Niezwykły świat techniki”, „Najpiękniejsze zabytki Polski”, „Piękna Polska”.

8 sierpnia

SŁAWOMIR IDZIAK
ok. godz. 14.00
Sesja autografów.

IRENA JAROCKA
godz. 15.30
Popularna piosenkarka, która ma na swoim koncie dziesiątki płyt, tym razem wystąpi w roli autorki książki - autobiografii (w formie wywiadu-rzeki) pt. „Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej”.

JACEK PIEKARA
godz. 17.00
Spotkanie z jednym z najsłynniejszych polskich pisarzy fantasy, dziennikarzem
czasopism komputerowych, a także redaktorem naczelnym czasopisma "Fantasy".

ANDRZEJ DYBCZAK,
JACEK NAGŁOWSKI
godz. 19.00
Spotkanie z autorem książki "Gugara” - Andrzejem Dybczakiem i reżyserem filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem - Jackiem Nagłowskim.

9 sierpnia

PRZECINEK
I KROPKA
godz. 11.00
Warsztaty edukacyjne „Przecinek i kropka” odkryją przed maluchami wielką tajemnicę książek, pełnych pięknych i fascynujących historii. Ich celem jest uświadomienie dzieciom, że warto czytać i…kropka!

JOANNA OLECH
godz. 12.30
Spotkanie z Joanną Olech - autorką ilustracji do wielu książek dla dzieci, pisarką (m.in.: „Pompon w rodzinie Fisiów”), laureatką licznych prestiżowych nagród. „Dynastia Miziołków” (1994), realistyczny, bardzo zabawny rodzinny serial powieściowy dla dzieci w wieku 10-12, była jej debiutem literackim. Joanna Olech publikuje artykuły na temat literatury dziecięcej na łamach "Tygodnika Powszechnego", "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej".

WOJCIECH JAMA
godz. 14.00
Pomysłodawca i twórca rzeszowskiego Muzeum Dobranocek proponuje wyjątkowe spotkanie z Bolkiem i Lolkiem, Reksiem, Misiem Uszatkiem oraz Krecikiem. W empiku zaprezentuje oryginalne folie z kadrami z filmów animowanych, gry, komiksy, plakaty kinowe oraz artykuły codziennego użytku z nadrukiem bajkowych bohaterów

Natomiast w Klubie filmowym Kocham Kino, który poprowadzi Grażyna Torbicka, odbędą się codziennie spotkania oraz konferencje prasowe z twórcami filmów prezentowanych na Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI.

A wśród nich:

2 sierpnia
godz. 19.30
Konferencja prasowa po pokazie specjalnym filmu „Nieruchomy poruszyciel” (na otwarcie festiwalu) z udziałem: Łukasza Barczyka (reżyser, scenarzysta, producent), aktorów: Mariety Żukowskiej, Jana Frycza, Szymona Mysłakowskiego, Kariny Kleszczewskiej (autorka zdjęć), Hanny Kulenty (autorka muzyki).

3 sierpnia
Janusz Gajos (otwarcie retrospektywy pod hasłem „I Bóg stworzył aktora”)
Carlos do Carmo (Portugalia) - pieśniarz fado, współtwórca filmu „Fados” Carlosa Saury (polska premiera filmu wieczorem na zamku w Kazimierzu).
Ahmed Muztaba Zamal ( Bangladesz) - reżyser, producent filmów „Zaklęty krąg”, „Prawda i coś więcej”.

4 sierpnia
Kazimierz Kutz (spektakle „Kolacja na cztery ręce”, „Opowieści Hollywoodu”
z udziałem Janusza Gajosa)
Klaus Eder ( Niemcy) - krytyk filmowy, sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI - o znaczeniu i roli krytyki
filmowej w Europie.
Daniel Olbrychski - konferencja po filmie „Nieznośna lekkość bytu”.

5 sierpnia
Sławomir Grunberg - reżyser dokumentalista (cykl Lekcja Kina- spowiedź twórcy filmowego)
Piotr Metz - dziennikarz muzyczny (wprowadzenie do filmu „Rolling Stones. W blasku świateł” M. Scorseese - projekcja na Zamku w Kazimierzu).
Konferencja ze współtwórcami filmu Piotra Łazarkiewicza „0-1-0”.

6 sierpnia
Hans Weingartner ( Niemcy) - jeden z najciekawszych twórców nowego kina niemieckiego Edukatorzy, Free Rainer - premiera na festiwalu DWA BRZEGI
Wojciech Marczewski - reżyser, scenarzysta ( Ucieczka z Kina Wolność, Czas zdrady”), cykl Lekcja Kina - spowiedź twórcy filmowego.

7 sierpnia
Dzień Polskich Bastardów: Rafael Lewandowski, Igor Devold, Jacob Dammas
Włodek Pawlik (kompozytor, jazzman) - konferencja prasowa zapowiadająca koncert na Zamku w Janowcu.

8 sierpnia
Sławomir Idziak (reżyser, autor zdjęć filmowych), cykl Lekcja Kina - spowiedź twórcy filmowego,
Rewolta 68 ( rewolta kulturowo - obyczajowa) - prowadzenie Jacek Żakowski
Jacek Nagłowski, Andrzej Dybczak twórcy filmu dokumentalnego „Gugara”
Jila Peacock ( Wlk Brytania) autorka filmu „Hafez” o sztuce animacji .

9 sierpnia
Dorota Masłowska, Xawery Żuławski, Borys Szyc o filmie „Wojno polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”.
Konferencja satelitarna z udziałem Gusa Van Santa przed projekcją filmu „Mala Noche”.

FFiS Dwa Brzegi/empik/I.J.