Elżbieta Dzikowska, Janusz Gajos, Mariusz Czubaj, Jacek Komuda, Irena Jarocka, Grzegorz Miecugow, Jacek Piekara, Jarosław Śmietana, Wojciech Marczewski, Małgorzata Niemen oraz twórcy filmu „Piotruś i wilk” i wielu innych znamienitych twórców gościć będzie w plenerowym empiku podczas Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym. Tegoroczna edycja tej imprezy będzie trwała od 2 do 9 sierpnia.
W plenerowym empiku w Kazimierzu n/Wisłą festiwalowa publiczność będzie mogła skorzystać ze starannie dobranej oferty filmów, książek i płyt z muzyką (tytułów wartościowych, niezwykle ciekawych, inspirujących i intrygujących) a także uczestniczyć w spotkaniach z wyjątkowymi gośćmi - pisarzami, muzykami i twórcami filmów. A w empik cafe - kawiarni kulturalnej i jednocześnie czytelni - przy aromatycznej kawie i apetycznych ciastkach goście Dwóch Brzegów będą mogli w miłej atmosferze spędzić czas między projekcjami festiwalowymi… oraz swobodnie przejrzeć interesujące ich publikacje książkowe.
Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi
Plenerowy empik, ul. Nadwiślańska 9, Kazimierz Dolny - harmonogram spotkań
2 sierpnia
ELŻBIETA DZIKOWSKA
godz. 15.00
Spotkanie z jedną z najbardziej znanych polskich podróżniczek, dziennikarką, sinologiem, krytykiem sztuki, fotografem, autorką wielu książek, filmów, programów telewizyjnych i radiowych, wiceprezesem polskiego Oddziału The Explorers Club, członkiem AICA.
DMITRIJ STRELNIKOFF
godz. 17.00
Dmitrij Strelnikoff opowie o swojej pierwszej powieści - „Ruski miesiąc” (Polska widziana oczami mieszkającego w Warszawie Rosjanina). Jest to książka dowcipna, pełna werwy i pod wieloma względami odkrywcza.
TOMASZ PIĄTEK
godz. 19.00
„Pałac Ostrogskich” - to najnowsza książka Tomasza Piątka. Autor miesza w niej gatunki, łącząc je stylem - zarazem lekkim i barokowym. Po dodaniu odrobiny tak charakterystycznej dla autora złośliwości i ironii, a także niesamowitego poczucia humoru, powstało smakowite danie.
3 sierpnia
JANUSZ GAJOS
ok. godz. 17.30
Spotkanie z Januszem Gajosem i filmami z udziałem aktora.
MARCIN GIŻYCKI,
MICHAŁ MERCZYŃSKI
godz. 15.30
O animacji eksperymentalnej opowiedzą Marcin Giżycki - Redaktor Antologii Polskiej Animacji Eksperymentalnej i Michał Merczyński - Dyrektor Polskiego Wydawnictwa Audiowizualnego.
„PIOTRUŚ I WILK” - SPOTKANIE Z TWÓRCAMI FILMU
godz. 18.30
4 sierpnia
GRZEGORZ MIECUGOW
godz. 13.30
Spotkanie z Grzegorzem Miecugowem współautorem książki: „Kontaktowi czyli szklarze bez kitu”.
JACEK KOMUDA
godz. 15.30
Gościem empiku będzie okrzyknięty anty-Sienkiewiczem, historyk i pisarz, który szablą włada równie dobrze jak piórem, autor dwutomowych „Galeonów wojny” .
MAJA LIDIA KOSSAKOWSKA,
JAROSŁAW GRZĘDOWICZ
godz. 17.00
Pierwsza dama polskiej fantastyki zwana także Mają Lidią od Aniołów, autorka „Siewcy wiatru”, w swojej najnowszej powieści pt. „Ruda sfora” opowiada zapierającą dech w piersiach historię walki o przetrwanie świata.
Jarosław Grzędowicz to łowca nagród, 3-krotnie uhonorowany „Zajdlem” - najbardziej prestiżowym w świecie polskiej fantastyki wyróżnieniem, autor „Pana Lodowego Ogrodu”.
KAZIMIERZ KUTZ
godz. 19.00
Znany reżyser będzie składał autografy.
5 sierpnia
MAŁGORZATA NIEMEN
godz. 17.00
Małgorzata Niemen przedstawi Czesława Niemena jakiego jeszcze nie znamy (promocja płyty pt. „Spiżowy krzyk”).
6 sierpnia
WOJCIECH MARCZEWSKI
ok. godz. 14.00
Reżyser i scenarzysta będzie składał autografy.
JAROSŁAW ŚMIETANA
godz. 15.30
Jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, od lat uznawany i honorowany przez prestiżowe pisma muzyczne - spotka się z fanami z okazji wydania nowej płyty pt. „Revolution”.
KASIA KLICH
godz. 17.00
„Porcelana” to czwarta płyta Kasi Klich, która tym razem nie tylko napisała wszystkie teksty i muzykę do większości piosenek, ale również zadebiutowała w roli współproducentki.
7 sierpnia
MARIUSZ CZUBAJ
godz. 17.00
Gościem empiku będzie znawca powieści kryminalnych, dziennikarz „Polityki” i współautor (obok Marka Krajewskiego) „Alei samobójców” - powieści intrygującej, napisanej żywym językiem.
ANNA I KRZYSZTOF KOBUS
godz. 19.00
Zapraszamy na spotkanie z autorami zdjęć do albumów: „Polska Wielu Kultur”, „Niezwykły świat techniki”, „Najpiękniejsze zabytki Polski”, „Piękna Polska”.
8 sierpnia
SŁAWOMIR IDZIAK
ok. godz. 14.00
Sesja autografów.
IRENA JAROCKA
godz. 15.30
Popularna piosenkarka, która ma na swoim koncie dziesiątki płyt, tym razem wystąpi w roli autorki książki - autobiografii (w formie wywiadu-rzeki) pt. „Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej”.
JACEK PIEKARA
godz. 17.00
Spotkanie z jednym z najsłynniejszych polskich pisarzy fantasy, dziennikarzem
czasopism komputerowych, a także redaktorem naczelnym czasopisma "Fantasy".
ANDRZEJ DYBCZAK,
JACEK NAGŁOWSKI
godz. 19.00
Spotkanie z autorem książki "Gugara” - Andrzejem Dybczakiem i reżyserem filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem - Jackiem Nagłowskim.
9 sierpnia
PRZECINEK
I KROPKA
godz. 11.00
Warsztaty edukacyjne „Przecinek i kropka” odkryją przed maluchami wielką tajemnicę książek, pełnych pięknych i fascynujących historii. Ich celem jest uświadomienie dzieciom, że warto czytać i…kropka!
JOANNA OLECH
godz. 12.30
Spotkanie z Joanną Olech - autorką ilustracji do wielu książek dla dzieci, pisarką (m.in.: „Pompon w rodzinie Fisiów”), laureatką licznych prestiżowych nagród. „Dynastia Miziołków” (1994), realistyczny, bardzo zabawny rodzinny serial powieściowy dla dzieci w wieku 10-12, była jej debiutem literackim. Joanna Olech publikuje artykuły na temat literatury dziecięcej na łamach "Tygodnika Powszechnego", "Rzeczpospolitej" i "Gazety Wyborczej".
WOJCIECH JAMA
godz. 14.00
Pomysłodawca i twórca rzeszowskiego Muzeum Dobranocek proponuje wyjątkowe spotkanie z Bolkiem i Lolkiem, Reksiem, Misiem Uszatkiem oraz Krecikiem. W empiku zaprezentuje oryginalne folie z kadrami z filmów animowanych, gry, komiksy, plakaty kinowe oraz artykuły codziennego użytku z nadrukiem bajkowych bohaterów
Natomiast w Klubie filmowym Kocham Kino, który poprowadzi Grażyna Torbicka, odbędą się codziennie spotkania oraz konferencje prasowe z twórcami filmów prezentowanych na Festiwalu Filmu i Sztuki DWA BRZEGI.
A wśród nich:
2 sierpnia
godz. 19.30
Konferencja prasowa po pokazie specjalnym filmu „Nieruchomy poruszyciel” (na otwarcie festiwalu) z udziałem: Łukasza Barczyka (reżyser, scenarzysta, producent), aktorów: Mariety Żukowskiej, Jana Frycza, Szymona Mysłakowskiego, Kariny Kleszczewskiej (autorka zdjęć), Hanny Kulenty (autorka muzyki).
3 sierpnia
Janusz Gajos (otwarcie retrospektywy pod hasłem „I Bóg stworzył aktora”)
Carlos do Carmo (Portugalia) - pieśniarz fado, współtwórca filmu „Fados” Carlosa Saury (polska premiera filmu wieczorem na zamku w Kazimierzu).
Ahmed Muztaba Zamal ( Bangladesz) - reżyser, producent filmów „Zaklęty krąg”, „Prawda i coś więcej”.
4 sierpnia
Kazimierz Kutz (spektakle „Kolacja na cztery ręce”, „Opowieści Hollywoodu”
z udziałem Janusza Gajosa)
Klaus Eder ( Niemcy) - krytyk filmowy, sekretarz generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Filmowych FIPRESCI - o znaczeniu i roli krytyki
filmowej w Europie.
Daniel Olbrychski - konferencja po filmie „Nieznośna lekkość bytu”.
5 sierpnia
Sławomir Grunberg - reżyser dokumentalista (cykl Lekcja Kina- spowiedź twórcy filmowego)
Piotr Metz - dziennikarz muzyczny (wprowadzenie do filmu „Rolling Stones. W blasku świateł” M. Scorseese - projekcja na Zamku w Kazimierzu).
Konferencja ze współtwórcami filmu Piotra Łazarkiewicza „0-1-0”.
6 sierpnia
Hans Weingartner ( Niemcy) - jeden z najciekawszych twórców nowego kina niemieckiego Edukatorzy, Free Rainer - premiera na festiwalu DWA BRZEGI
Wojciech Marczewski - reżyser, scenarzysta ( Ucieczka z Kina Wolność, Czas zdrady”), cykl Lekcja Kina - spowiedź twórcy filmowego.
7 sierpnia
Dzień Polskich Bastardów: Rafael Lewandowski, Igor Devold, Jacob Dammas
Włodek Pawlik (kompozytor, jazzman) - konferencja prasowa zapowiadająca koncert na Zamku w Janowcu.
8 sierpnia
Sławomir Idziak (reżyser, autor zdjęć filmowych), cykl Lekcja Kina - spowiedź twórcy filmowego,
Rewolta 68 ( rewolta kulturowo - obyczajowa) - prowadzenie Jacek Żakowski
Jacek Nagłowski, Andrzej Dybczak twórcy filmu dokumentalnego „Gugara”
Jila Peacock ( Wlk Brytania) autorka filmu „Hafez” o sztuce animacji .
9 sierpnia
Dorota Masłowska, Xawery Żuławski, Borys Szyc o filmie „Wojno polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”.
Konferencja satelitarna z udziałem Gusa Van Santa przed projekcją filmu „Mala Noche”.
FFiS Dwa Brzegi/empik/I.J.

Aktualności
Dwa Brzegi, czyli empik... pod chmurką
Elżbieta Dzikowska, Janusz Gajos, Mariusz Czubaj, Jacek Komuda, Irena
Jarocka, Grzegorz Miecugow, Jacek Piekara, Jarosław Śmietana, Wojciech
Marczewski, Małgorzata Niemen oraz twórcy filmu „Piotruś i wilk” i
wielu innych znamienitych twórców gościć będzie w plenerowym empiku
podczas
Komentarze (0)