Dodatki do paliwa na zimę – czy warto je stosować?

Jakość paliw na stacjach w naszym kraju jest obecnie stosunkowo wysoka, co jednak nie oznacza, że próby ulepszenia nie mogą przynieść wyraźnych korzyści. Warto pamiętać, że zarówno benzyna jak i olej napędowy, produkowane są według ścisłych norm jakościowych. Regulują one m.in. zawartość w paliwie substancji przeciwutleniających, substancji myjących czy ułatwiających zapłon. Nie może być ich ani za dużo ani za mało z prostego powodu. Paliwo musi być odpowiednie do użytku w różnego typu silnikach – zarówno tych konstrukcyjnie przestarzałych, jak i najbardziej nowoczesnych. Mamy tu zatem do czynienia z pewnego rodzaju kompromisem. Istnieje jednak rozwiązanie, dzięki któremu możemy uszlachetnić paliwo, dzięki czemu w układzie paliwowym naszego auta nie będą tworzyły się szkodliwe zabrudzenia czy osady, mogące z czasem powodować kosztowne usterki. Mowa oczywiście o dodatkach do paliw. Niektóre z nich należy stosować profilaktycznie, dzięki innym można wykonać jednorazowe czyszczenie układu paliwowego.

 

Dodatek do paliwa DPF K2

 

Swego rodzaju mitem jest twierdzenie, że dodatki do paliw należy stosować tylko w starszych samochodach z dużym przebiegiem i potencjalnie zanieczyszczonym układem paliwowym. Tak naprawdę wiele preparatów sprawdza się także w nowoczesnych silnikach. Wynika to z ewolucji konstrukcji jednostek napędowych. Współczesne silniki diesla, jak i benzynowe posiadają wydajne i oszczędne, ale podatne na zapychanie wtryskiwacze. Pracują też pod dużym obciążeniem, wynikającym z wysokiego poziomu kompresji. Profilaktyczne stosowanie dodatków do paliw lub okresowe stosowanie dodatków czyszczących pomaga utrzymać silnik na długo w nienagannej kondycji. Potwierdzają to opinie mechaników i motoryzacyjnych rzeczoznawców.

 

Dodatek do paliwa Benzin Go K2

 

Dodatki do paliwa, które warto stosować - diesel

Definicja dodatków do paliwa jest dość szeroka. Preparaty, które dodajemy do baku w momencie tankowania mogą mieć różne funkcje. W przypadku silników diesla, najpopularniejszymi dodatkami, których pozytywne działanie jest potwierdzone, są depresatory paliwa. Ich funkcją jest zapobieganie wydzielaniu się parafiny w oleju napędowym w niskich temperaturach atmosferycznych. Do tego zjawiska może dochodzić, kiedy samochód jest wystawiony podczas postoju na zewnątrz przy silnym mrozie. Cząsteczki parafiny nie rozpuszczają się ponownie, kiedy temperatura wzrasta. Pozostają w układzie paliwowym mogąc z czasem zmniejszyć przepustowość filtra paliwa, a przy jego silnym zabrudzeniu doprowadzić nawet do zablokowania wtryskiwaczy paliwa. Depresatory to dodatki do diesla, które obniżają temperaturę, w której dochodzi do wytrącania się zawiesin z oleju napędowego. Warto stosować je regularnie w sezonie zimowym.

 

Formułą do diesla z antyżelem STP

 

Przed zimą lub po jej zakończeniu warto z kolei wykonać czyszczenie układu paliwowego i wtryskowego w silniku diesla. Wybierając jeden z wielu dodatków czyszczących i dolewając go do paliwa, zgodnie z instrukcją, możemy skutecznie usunąć osady, nagary i zanieczyszczenia, zgromadzone w układzie paliwowym. Przyczyni się to nie tylko do zwiększenia żywotności podzespołów, ale w wielu przypadkach także do ułatwienia rozruchu czy poprawy parametrów pracy silnika, a nawet obniżenia zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń.

 

Depresator 150 ml

 

Poza okresowym stosowaniem dodatków czyszczących warto sprawdzić dodatki przeznaczone do stosowania profilaktycznego, których zadaniem jest utrzymywanie układu paliwowego oraz silnika i jego osprzętu w dobrej kondycji poprzez wiązanie wody i poprawianie smarności paliwa. Preparaty tego typu można stosować regularnie, co odróżnia je od czyszczących dodatków do paliwa, których stosowanie zalecane jest w określonych interwałach kilometrowych.

 

Depresator 1000ml

 

Jakie dodatki do benzyny warto używać?

Choć to silniki wysokoprężne uchodzą za bardziej kosztowne w naprawach, dbać warto również o jednostki benzynowe. Ich konstrukcja, zwłaszcza w przypadku współczesnych samochodów, również jest skomplikowana i podatna na usterki, spowodowane zanieczyszczeniami w układzie paliwowym i wtryskowym.

 

Dodatek do paliwa podnoszący liczbe okatnów

 

W przypadku benzyny nie występuje ryzyko wytrącania się zawiesin parafinowych w niskich temperaturach, dlatego też w pojazdach nią zasilanych nie stosuje się depresatorów. Istnieje za to wiele dodatków uszlachetniających do benzyny, które poprawiają jej skład chemiczny, utrzymując układ paliwowy w dobrej kondycji. Chodzi tu przede wszystkim o wiązanie wody i poprawę parametrów antykorozyjnych oraz likwidację zanieczyszczeń, które mogą znajdować się w tankowanym paliwie. 

 

Dodatek do paliwa Xeramic

 

Rozpuszczalniki zawarte w dodatkach do benzyny przeznaczonych do profilaktycznego stosowania są w stanie skutecznie chronić układ paliwowy i wtryskowy w czasie bieżącej eksploatacji. Jeżeli jednak podejrzewamy, że układy te są silnie zabrudzone, bardziej skuteczne mogą okazać się dodatki czyszczące. Zawierają one większe stężenie rozpuszczalników i środków usuwających złogi zanieczyszczeń.

 

Dodatek uszlachetniający do paliwa

 

Dodatki do paliwa w samochodzie z LPG

Na rynku znajdziemy także dodatki do paliwa, przeznaczone do samochodów benzynowych, wyposażonych dodatkowo w instalację gazową LPG. Priorytetem w przypadku takich silników staje się ochrona zaworów w silniku. Dodatki do LPG są w stanie skutecznie obniżać temperaturę pracy zaworów, zapobiegając ich wypalaniu. W ten sposób zwiększają żywotność silnika.

 

Dodatek do LPG

 

Czy warto stosować dodatki do paliw?

Pozytywne opinie, które można znaleźć na temat dodatków do paliw są potwierdzeniem ich skuteczności. Warto zatem szukać preparatów, polecanych przez internautów. Pamiętajmy jednak, że żaden dodatek do paliwa nie naprawi silnika, w którym doszło do poważnej usterki mechanicznej lub silnego zużycia. Skuteczność dodatków do paliw jest w dużej mierze zależna od tego, w jakim momencie eksploatacji silnika je zastosujemy. Innymi słowy od tego, czy nie zrobimy tego zbyt późno.

 

Antyrecesyjny dodatek do aut LPG

 

Więcej poradników znajdziesz na Empik Pasje w dziale Motoryzacja.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com