Najlepsze tytuły dla młodszego nastolatka to oczywiście te, które są związane z jego zainteresowaniami. Z kosmosem, historią, RPG-ami, Japonią, tańcem czy grami komputerowymi – dziś rynek książki młodzieżowej jest tak szeroki, że znajdziemy propozycje z każdej tematyki. Dziecko w tym wieku ma też już najczęściej swój ulubiony gatunek literacki: opowiadania, powieści postapo, komiksy, kryminały itd. Te wskazówki powinny jako pierwsze determinować nasz wybór książki dla 12-latki czy 12-latka. Jeśli chodzi o utrzymanie czytelnictwa w tym wieku, zawsze płyńmy „z prądem” wykorzystują wszystkie ułatwienia i chwyty gwarantujące sukces.

Dlaczego tak bardzo zależy nam by nastoletnia młodzież czytała książki, w dodatku papierowe? Ponieważ samo czytanie jest wyciszające, wzmaga koncentrację, a nawet reguluje ciśnienie. To świetne lekarstwo na przebodźcowanie nastoletniego człowieka, który dodatkowo walczy z rewolucją hormonalną w ciele i mózgu. I jeszcze mała wskazówka: na wagę złota są książki z ilustracjami ponieważ czytelnik w każdym wieku rozwija się nie tylko czytając, ale też oglądając dobre rysunki. Tymczasem im starsze dziecko, tym mniejszy wybór książek z obrazkami.

Ciekawe książki dla 12-latka – wybrane tytuły

  • „Pasztety do boju!”

Startujemy z absolutnie kultową pozycją. Wiecie, że od ok. 12 – 13 roku życia dziewczynki zaczynają znacznie gorzej postrzegać swoje ciała? Ta książka będzie idealnym odczynnikiem na ich niepokoje. To historia trzech dziewczyn, które w szkolnym głosowaniu zdobywają tytuły najbrzydszych uczennic. Tak zaczyna się ich znajomość. Tak zaczyna się ich przygoda. Do przeczytania też przez chłopaków.
 

pasztety do boju
 

  • „Łukasz i kostur czarownicy”

Jedna z najlepszych polskich powieści dla nastolatków. Klasyczne zawiązanie akcji: Łukasz miał spędzić wakacje życia w Chorwacji, a tymczasem wylądował w małym miasteczku w górach u starej ciotki. W dodatku ciotki dziwaczki, która nie tylko nie ma Internetu ale nawet prądu! Chłopakowi bardzo brakuje cywilizacji, ale za to przeżywa przygodę z magicznymi elementami oraz całkiem realne nastolenie zauroczenie. Powieść jest ilustrowana, co rzadko zdarza się w literaturze dla dwunastoletnich odbiorców.
 

Łukasz i kostuch czarownicy
 

  • „Zbrodnia niezbyt elegancka” (seria)

Doskonała seria detektywistyczna, w dodatku ma wiele kolorowych tomów, więc nie będzie trzeba rozstawać się z bohaterkami po pierwszej części. Świetne kryminały, niezbyt brutalne, za to stylizowane – to naprawdę fajne książki dla 12-latki. Ich akcja rozpoczyna się na pensji dla dziewcząt! Powieści są na tak wysokim poziomie, że autorka została nazwana Agatą Christie dla młodzieży. 
 

Zbrodnia niezbyt elegancka
 

  • „Zwiadowcy”

Od razu uprzedzam, że jeśli pierwszy tom spodoba się nastoletniemu czytelnikowi, to czeka go kilkadziesiąt kolejnych części. „Zwiadowcy” są bezsprzecznie kultową serią, jeśli chodzi o przygodowe książki dla 12 latka/latki. Bohaterem jest 15-letni Will, chłopiec z sierocińca, który marzy o profesji zwiadowcy, choć z warunków fizycznych bardziej nadaje się do uprawy roli. Serię można krótko opisać: bardzo realistyczne fantasy.
 

Zwiadowcy seria
 

  • „Percy Jackson i Złodziej Pioruna”

Jeśli chodzi o ciekawe książki dla 12 latka, to zawsze doskonale sprawdzają się serie osadzone w efektownych uniwersach. W powieściach z Percym świat realny miesza się ze światem… olimpijskich bogów! Zastanawialiście się kiedyś, co stało się z mitologicznymi bóstwami? Czy nadal próbują rządzić światem? A co jeśli mają potomków ze śmiertelnikami? Pokochacie i przypomnicie sobie mitologię. Znaczy: wasze dzieci, oczywiście.  
 

Percy Jackson książki
 

  • „Mózg. Ro o czym dorośli ci nie mówią”

Genialna seria popularnonaukowa dla młodszych i starszych nastolatków, a także dorosłych. Zabawne ilustracje, humor, dużo ciekawostek i usystematyzowanej wiedzy. W tej części tematem jest najbardziej skomplikowana, a zarazem nadal kryjąca przed człowiekiem najwięcej zagadek maszyna – ludzki mózg.
 

mózg to o czym dorośli ci nie mówią
 

  • „Przyjaźń. To, co nas łączy”

Cudna opowieść o przyjaźni. Przewodnik, poradnik, pocieszacz dla tych, którzy gdzieś zagubili ważnego przyjaciela, albo zastanawiają się, czy to jeszcze jest przyjaźń i czy tak powinna wyglądać. Bo przecież, gdy przyjaźń trwa i jest w swojej najintensywniejszej fazie, nie zastanawiamy się nad nią. Ale, kiedy zaczyna się psuć, łamie nam serca. Zwłaszcza, gdy mamy 12 lat.
 

Przyjaźń, to co nas łączy
 

  • „Życie”

Książki dla 12 – 13 latka mogą być jak najbardziej obrazkowe. Takie, jak „życie” którego fabuła opiera się o przepiękne obrazy. To jest dosłownie sztuka wysoka, która mogłaby zdobić ściany galerii. Dopełnieniem są krótkie, jednozadaniowe teksty. Całość stanowi poruszającą podróż przez ludzkie życie. Tytuł idealny by przeczytać go wspólnie i porozmawiać.
 

życie
 

  • „Przybysz”

Komiks w postaci graficznej opowieści bez słów zdobył tyle nagród, że nie dałoby rady ich tu wypisać. Mistrzowskie ilustracje i ponadczasowa, poruszająca historia o mężczyźnie, który zostawia rodzinę i wyrusza w świat, by znaleźć dla niej lepsze, bezpieczniejsze i piękniejsze miejsce do życia. Najcleniejszy i jakże aktualny obraz emigracji.
 

Przybysz
 

  • „Koszmar Alicji w Krainie Czarów”

Nietypowa, ale przez to tym bardziej warta uwagi propozycja. Znacie książki paragrafowe? Są to historie, które możemy przeczytać wiele razy i zawsze z innym przebiegiem zdarzeń. Dzieje się tak, ponieważ po każdym akapicie mamy do wyboru numery stron do przeczytania jako następne. Sami decydujemy do której strony przeskoczymy lub się cofniemy. „Koszmar Alicji” wpisuje się w tradycję książek paragrafowych, a więc pod wieloma względami przypomina grę. Cudo. Ta wersja przygód Alicji jest dość mroczna, dlatego polecam ją dla wieku 12+.
 

Koszmar Alicji w krainie czarów
 

Więcej artykułów znajdziecie na Empik Pasje w dziale Pasje Dziecka.

Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com