Dlaczego warto robić gofry w domu?

Przygotowując gofry samodzielnie, możesz w pełni kontrolować ich skład. Tradycyjne ciasto zawiera zarówno mąkę pszenną, jak i mleko czy cukier. Nie wszyscy jednak mogą jeść te składniki bądź z jakichś powodów decydują się na ograniczenie ich spożycia. Własna gofrownica w domu umożliwi Ci przyrządzanie ciasta według uznania. Możesz wyeliminować z niego gluten, zastąpić cukier syropem z agawy czy stewią, a mleko krowie napojem roślinnym. Przy okazji możesz wypróbować także wersję na słono.

Dobra gofrownica – czym się charakteryzuje?

Wybór gofrownicy warto uzależnić od kilku czynników. Najważniejszymi są: moc, materiał, z którego wykonane są płytki grzewcze, obudowa i możliwości regulowania temperatury. Najlepsze gofrownice zaprojektowane są nie tylko z myślą o estetyce, ale również w taki sposób, aby użytkownik mógł łatwo dostosowywać moc grzania i wygodnie wyczyścić urządzenie. Oczywiście – design jest ważny, jednak nie powinien przesłaniać kryterium funkcjonalności.

Rodzaje gofrownic

Na rynku możesz znaleźć gofrownice przeznaczone do użytku domowego oraz profesjonalne. Te drugie z reguły są większe, a niektóre z nich posiadają funkcję obrotową, która zapewnia równomierny rozkład ciasta. Od domowych gofrownic różnią się przede wszystkim lepszymi parametrami, które umożliwiają wydajniejsze korzystanie. Jednak do okazjonalnego korzystania w zupełności wystarczy dobra gofrownica domowa.

Dostępne są również modele wyposażone w płyty grzewcze o różnych kształtach, za pomocą których możesz upiec, np. gofry bąbelkowe.

Płyta grzewcza i jej pokrycie — z czego powinno być wykonane?

Rodzaj powłoki płyty grzewczej to bardzo ważny aspekt, na który należy zwrócić uwagę, wybierając gofrownicę. Nagrzewająca się do wysokich temperatur płyta powinna być pokryta nieprzywierającą warstwą, która sprawia, że gofry dobrze się smażą, a ciasto nie przywiera do płytek. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu teflon – materiał stosowany przede wszystkim do produkcji patelni. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, które nie zagraża zdrowiu użytkownika, a jednocześnie gwarantuje praktyczność urządzenia. Przed zakupem należy jednak zweryfikować, czy sprzęt opatrzony jest stosownym certyfikatem, poświadczającym jakość teflonu. Należy szukać go w opisie produktu i na opakowaniu.

Warto pamiętać też, że używanie ostrych narzędzi (np. noży) w celu wyjęcia gofrów i usuwania pozostałości ciasta, może skutkować naruszeniem teflonowej warstwy, co odbije się na użyteczności sprzętu. Dlatego należy ostrożnie oczyszczać płytki, najlepiej za pomocą silikonowych, czy drewnianych łopatek.

Podczas zakupu warto wziąć również pod uwagę modele, w których bez problemu można wyjmować, czy nawet wymieniać płyty grzewcze w razie ich uszkodzenia. To bardzo wygodna opcja szczególnie w kwestii czyszczenia – nie trzeba myć całego urządzenia z obawą, iż woda może dostać się w niepożądane miejsce.

Moc gofrownicy — jaka będzie optymalna do domowego użytku?

Parametr ten determinuje wydajność urządzenia. Im większa moc, tym łatwiej możesz osiągnąć pożądaną temperaturę, dzięki czemu przygotujesz najlepsze gofry – lekko chrupiące na zewnątrz, ale miękkie w środku. Jeśli moc będzie niewystarczająca, może okazać się, że gofry co prawda nie będą surowe, ale nie będą też miały pożądanej przez ciebie konsystencji.

Zatem jaką moc powinna mieć dobra gofrownica? Optymalne będzie urządzenie od 1000 W wzwyż, choć już te o mocy 800-900 W są w stanie przyrządzić smaczne gofry.

Regulacja temperatury — czy to istotne udogodnienie?

Jeśli lubisz eksperymentować lub zależy ci, aby mieć wszystko pod kontrolą, dobrym pomysłem będzie wybór gofrownicy z regulacją temperatury. Dzięki termostatowi sam zdecydujesz, czy danego dnia przygotujesz bardziej chrupkie, czy miękkie gofry. Nie będziesz również martwić się o to, czy się przypalą.

Obudowa gofrownicy — na co zwrócić uwagę?

Obudowa decyduje w dużej mierze o wytrzymałości sprzętu. Dlatego, jeśli szukasz gofrownicy, która wytrzyma co najmniej kilka lat, warto zwrócić uwagę na modele o solidnej osłonie. Elementem, który najczęściej ulega zniszczeniu lub nadwyrężeniu w miarę użytkowania, jest uchwyt, na którym zazwyczaj znajduje się klips lub zatrzask. To właśnie jego solidność warto dokładnie sprawdzić, aby mieć pewność, że po kilkunastu użyciach gofrownica dalej będzie się bezproblemowo domykać.

Ważne jest również zwrócenie uwagi na termoizolację obudowy. Wysokie temperatury generują ryzyko poparzenia, dlatego też pokrycie sprzętu powinno być zabezpieczone przed nagrzewaniem się.

Innym istotnym aspektem są również przewody, które często okazują się zbyt krótkie, co sprawia, że gofrownicę trzeba umieścić tuż obok gniazdka. Przed zakupem warto więc sprawdzić długość kabla.

Ile kosztuje dobra gofrownica?

Cena gofrownicy zależy od rodzaju, poziomu technicznego zaawansowania, parametrów, rozmiaru, obudowy i oczywiście mocy. Te najbardziej podstawowe modele możesz kupić nawet poniżej 100 złotych. Bardziej profesjonalne gofrownice kosztują zazwyczaj kilkaset złotych więcej.

Dobierz sprzęt o odpowiedniej mocy i funkcjonalności, przygotuj ciasto i ciesz się pysznymi goframi we własnym domu!

 

Źródło zdjęcia okładkowego: Shutterstock