Dobierając meble do dziecięcego pokoju, trzeba myśleć perspektywicznie – w innym wypadku, po dwóch, trzech latach wymiana wyposażenia może okazać się niezbędna. Dzieci wyrastają z mebli tak samo, jak z ubrań. Jednak o ile w przypadku odzieży nie sposób się przed tym zabezpieczyć – kupowanie za dużych ubrań nie ma przecież sensu – to już w kontekście biurka jest to możliwe. Wystarczy zainwestować w model z regulowaną wysokością blatu.
To również świetne, ekologiczne rozwiązanie, działające również na korzyść naszej planety! Wśród regulowanych mebli prym wiodą m.in. biurka.
Biurko regulowane – jak działa?
Biurko regulowane to rozwiązanie stosowane w domach, jak również w szkołach i innych miejscach, w których odbywają się zajęcia dla dzieci. Dzięki niemu można dopasować wysokość blatu do wzrostu dziecka, które aktualnie zajmuje miejsce przy danym biurku. Takie modele są coraz chętniej wykorzystywane do codziennej pracy także przez dorosłych. Znajdziemy je w domowych gabinetach, na współdzielonych przestrzeniach w biurowcach i wszędzie tam, gdzie pracownicy spędzają długie godziny przed ekranami komputerów.
Regulacja może mieć charakter manualny bądź elektryczny. Można dowolnie zmieniać wysokość blatu (poprzez ustawienie długości nóżek) oraz kąt jego nachylenia. Dobrze jest wyposażyć pokój dziecka w model z oboma wariantami, dzięki czemu można dopasować ułożenie blatu nie tylko do wzrostu dziecka, ale również do wykonywanej aktualnie czynności. Nachylany blat sprawdzi się szczególnie w sytuacji, gdy użytkownik biurka często rysuje lub oddaje się różnego rodzaju pracom manualnym wymagającym precyzji. W takim przypadku warto postawić na regulowane biurko kreślarskie.
Dla maksymalnej wygody zdecyduj się na biurko z elektryczną regulacją wysokości. To rozwiązanie, które umożliwia błyskawiczną i płynną zmianę wysokości bez użycia siły. Wystarczy nacisnąć odpowiedni guzik, a mechanizm uruchamia się sam. To praktyczne udogodnienie, które doceni zarówno duży, jak i mały posiadacz takiego mebla.
Na co zwrócić uwagę, wybierając biurko regulowane?
1. Zakres wysokości
Zakresy regulacji mogą znacząco różnić się w zależności od konkretnego modelu. Jeśli szukasz uniwersalnego biurka, które posłuży dziecku od pierwszych klas podstawówki aż do wieku nastoletniego, szukaj regulacji w przedziale minimum 30 cm. W wieku sześciu lat – czyli w momencie rozpoczęcia edukacji szkolnej – dziecko potrzebuje blatu o wysokości mniej więcej 50-55 cm. W wieku nastoletnim blat wędruje w górę, osiągając wysokość nawet 75-80 cm. Pamiętaj o tym, dokonując wyboru. Szeroki zakres regulacji wysokości to też istotny aspekt w przypadku, gdy biurko będzie służyło osobie dorosłej. Osiem długich godzin spędzonych w pozycji siedzącej negatywnie wpływa na samopoczucie i kondycję stawów oraz kręgosłupa. Decydując się na regulowane biurko, możesz wybrać czy w danej chwili chcesz pracować siedząc na krześle obrotowym, gumowej piłce, czy stojąc przy biurku.
2. Możliwości regulacji
Szukając biurka o maksymalnej funkcjonalności, zdecyduj się na opcję z regulacją zarówno wysokości, jak i kąta nachylenia blatu. Dzięki temu możesz liczyć na dużą swobodę w dopasowywaniu pozycji biurka do aktualnie wykonywanych czynności.
3. Materiał wykonania
Naturalne drewno jest znacznie trwalsze niż cienka sklejka, którą często wykorzystuje się jako alternatywę. Jeśli chcesz, aby biurko służyło tobie lub twojemu dziecku przed długie lata, zachowując estetyczny wygląd, to postaw na wariant drewniany, na przykład odporne na uszkodzenia drewno sosnowe. Dobrym wyborem będzie także biurko z blatem z masywnej płyty pokrytej laminatem, odpornym na zarysowania. Z łatwością wyczyścisz je za pomocą wilgotnej szmatki, bez użycia silnych detergentów.
Przy mechanizmach regulacji najlepszym wyborem okaże się metal, który nie zużywa się w takim stopniu, co inne materiały. Dzięki temu nawet po wielu latach mechanizm będzie działał bez zarzutu.
4. Półka zabezpieczająca
W przypadku nachylanego blatu warto zwrócić uwagę na obecność półki zabezpieczającej, dzięki której przedmioty znajdujące się na stole nie zsuną się z jego powierzchni.
Dla kogo sprawdzi się biurko z regulacją kąta nachylenia blatu?
Ergonomiczne biurko regulowane to dobre rozwiązanie dla każdego ucznia. Dzięki komfortowym warunkom pracy będzie mógł odrabiać lekcje, przygotowywać prace plastyczne, czytać i pisać zachowując właściwą postawę.
Korzystanie z możliwości regulacji nachylenia blatu jest szczególnie przydatne w przypadku osób pracujących manualnie z różnego rodzaju projektami technicznymi, architektonicznymi czy inżynierskimi. Najlepszym wyborem dla nich będzie specjalne biurko kreślarskie wyposażone w dodatkowe akcesoria jak choćby miarki czy praktyczną funkcję zapamiętywania ustawień.
Biurko kreślarskie sprawdzi się również dla młodych artystów. To świetna alternatywa dla sztalugi, choć w przypadku takiego zastosowania maksymalny kąt regulacji nachylenia powinien być naprawdę spory. Dzięki temu rysujący mają lepszą kontrolę nad całością dzieła, ponieważ jego perspektywa nie jest zniekształcona.
Czy korzystanie z nachylonego blatu jest zdrowe?
Zdecydowanie tak! Siedząc przy biurku i patrząc w ekran laptopa, ucząc się czy czytając książkę, często przyjmujemy nienaturalne pozycje, obniżając szyję i zaokrąglając plecy. Może skutkować to bólami w różnych odcinkach kręgosłupa, ale również bólami głowy, a nawet migrenami. W dłuższej perspektywie może to prowadzić do powstawania zwyrodnień. Regulując kąt nachylenia i wysokość blatu, łatwo tego uniknąć, dopasowując ustawienia do wykonywanej czynności. Sprawdź naszą ofertę biurek regulowanych i wybierz model dla siebie lub swojego dziecka.
Zdjęcie okładkowe - źródło: Shutterstock
Komentarze (0)