„To nie jest kraj dla starych ludzi” - książka Cormaca McCarthy'ego - trafi na księgarskie półki już 17 stycznia. Powieść jest podstawą scenariusza filmu braci Cohen (pod tym samym tytułem), i tenże właśnie scenariusz zdobył tegoroczną statuetkę Złotego Globu. Nieco wcześniej scenopis otrzymał nagrodę US Scripter Award.
Krwawe pogranicze Teksasu i Meksyku. W czasie polowania nad rzeką Rio Grande Llewelyn Moss znajduje zastrzelonego mężczyznę z torbą heroiny i dwoma milionami dolarów w walizce. Postanawia zabrać pieniądze i uciec, aby gdzieś daleko wraz z żoną rozpocząć nowe życie. Nie zdaje sobie sprawy, na jakie niebezpieczeństwo naraża ich oboje. Uczestnicy niedoszłej transakcji nie spoczną, póki nie odzyskają swojej własności. Rozpoczyna się krwawy i bezwzględny pościg za uciekinierami.
Prasa o książce
McCarthy niewątpliwie mówi swoim własnym porywającym głosem... W elegijnym rytmie opowiada o skalistych pustkowiach Teksasu i północnego Meksyku z pasją obcą większości pisarzy.
- Gail Caldwell, The Boston Globe
Siła wyższa, która rządzi światem pana McCarthey’ego, za wzór nie wzięła człowieka; mówi głosem najbardziej przypominającym słyszany przez Hioba.
- Madison Smartt Bell, The New York Times
Jak pisarze, których podziwia – Melville, Dostojewski, Faulkner – Cormac McCarthy stworzył swój własny świat. Tacy pisarze zmagają się z samymi bogami.
- Michael Dirda, The Washington Post
Proza McCarthy’ego jest tak melodyjna, że powinno się ją czytać na głos... To literatura heroiczna i mroczna, budząca strach i podziw, okraszona wisielczym humorem... Wciąga głębokimi rozważaniami o sprawach życia i śmierci.
- Malcolm Jones, Newsweek
Cormac McCarthy jest autorem dziewięciu powieści i jednej sztuki teatralnej oraz laureatem wielu wyróżnień, między innymi prestiżowych nagród: Pulitzera (2007), literackiej National Book Award oraz National Critics Circle Award, przyznawanej przez recenzentów.
Fragment powieści
Jeszcze ktoś musiał przeżyć oprócz tamtego, co błagał o wodę, pomyślał.
Ruszył na przełaj doliną i szerokim łukiem dotarł do miejsca, gdzie w słońcu ukazały się ślady opon odciśnięte w rzadkiej trawie. Odszedł jakieś sto metrów na południe. Wreszcie trafił na trop tamtego człowieka. Idąc dalej, zobaczył krew na trawie. Potem jeszcze więcej krwi.
- Nie zajdziesz daleko - powiedział. - Może myślisz, że tak, ale ci się nie uda.
Zostawił ślady i wszedł na pobliski pagórek, trzymając pod pachą odbezpieczony pistolet H&K. Przez lornetkę spojrzał na południe. Nic. Stał, obracając w palcach kieł dzika wiszący w rozchyleniu koszuli.
- Teraz gdzieś się ukrywasz - ciągnął - i patrzysz na swoje ślady. Prawdopodobieństwo, że cię zobaczę wcześniej niż ty mnie, jest tak znikome, jak to, że nie wpadniesz.
Kucnął, oparł łokcie na kolanach i przez lornetkę przyjrzał się skałom w najwyższym punkcie doliny. Usiadł po turecku. Znów przez lornetkę obejrzał okolicę, tym razem wolniej, a następnie po prostu siedział.
- Nie chowaj się - mruknął - podnieś swoją poranioną dupę i wyjdź. No, ruszże się.
“To nie jest kraj dla starych ludzi” (film) - scenariusz i reżyseria: Etan i Joel Cohen, w rolach głównych: Tommy Lee Jones, Janvier Bardem, Josh Brolin, Woody Harrelson.
Premiera w Polsce: 1 lutego 2008
Prószyński/I.J.

Aktualności
Deszcz nagród dla ekranizacji prozy Cormaca McCarthy'ego
„To nie jest kraj dla starych ludzi” - książka Cormaca McCarthy'ego -
trafi na księgarskie półki już 17 stycznia. Powieść jest podstawą
scenariusza filmu braci Cohen (pod tym samym tytułem), i tenże właśnie
scenariusz zdobył tegoroczną statuetkę Złotego Globu. Nieco wcześniej
scenopi
Komentarze (0)