Strefa „O” czyli okolica oczu jest wyjątkowa pod wieloma względami. Tu znajduje się najcieńsza skóra na całym ciele, płytko unaczyniona i narażona na ciągłe kurczenie. W końcu mruganie powiek oraz większość grymasów czy min, angażuje mięsień okrężny oka. To jedyny mięsień, na którym opiera się delikatna skóra powiek górnych oraz dolnych. Niestety w tej okolicy skóra najszybciej poddaje się procesom starzenia, a z czasem reaguje na zmęczenie zmianami w kolorycie, opuchnięciem oraz wiotkością. Dlatego wymaga szczególnej uwagi oraz pielęgnacji skóry pod oczami dopasowanej do stanu skóry oraz problemów z jakimi się zmagasz. I podobnie jak w pielęgnacji twarzy, punktem wyjścia i podstawą jest zawsze oczyszczanie.

Codzienne usuwanie makijażu z rzęs i powiek to nie tylko przyjemność i rutyna kosmetyczna, ale przede wszystkim higiena. Resztki tuszu i cieni są pożywką dla mikroorganizmów, a niedokładnie usunięte mogą powodować podrażnienie spojówek i prowadzić do stanów zapalnych. Kolejny argument za prawidłowym demakijażem oczu to zapobieganie rozwojowi alergii na składniki kosmetyków kolorowych oraz wreszcie działanie profilaktyczne w przypadku skłonności do porannych opuchnięć.

Demakijaż oczu – 5 zasad

  1. Zanim zdecydujesz się na typ kosmetyku oczyszczającego do oczu, dokładnie przeanalizuj rodzaj makijażu jaki stosujesz. Innym płynem zmyjesz makijaż wodoodporny, a innym zwykły;
  2. Jeśli masz wrażliwe powieki i skłonność do podrażnień oczu, wybierz specjalny płyn łagodzący, najlepiej dla alergików;
  3. Okolice oczu traktuj delikatnie, staraj się zmywać powieki nie rozciągając skóry oraz nie przyciskając wacika zbyt mocno. W ten sposób zapobiegasz podrażnieniom, a płyn wraz z resztkami makijażu nie dostanie się do oka;
  4. Uwaga na kierunki! Wacik nasączony kosmetykiem prowadź od górnej linii rzęs (przy zamkniętych powiekach) w dół oraz od wewnętrznego kącika oka na zewnątrz.
  5. Najważniejsza zasada: nie zapominaj o demakijażu oczu. Pod żadnym pozorem. Nawet kiedy zmęczenie bierze górę, możesz zastosować ekspresowy kosmetyk: chusteczki do demakijażu powiek.

 

Opharm, Make Up Off Wipes, Chusteczki Do Demakijażu, 32szt.

 

Poprawny demakijaż oczu w 5 krokach

  1. Nasącz dwa waciki kosmetykiem do oczyszczania oczu. Pamiętaj by wacik był mokry, ale bez przesady, jeśli będzie z niego kapać, kosmetyk może dostać się do oka.
  2. Złóż jeden z wacików na pół i podłóż pod dolną linię rzęs.
  3. Drugi wacik przyłóż do zamkniętego oka i poczekać kilka sekund aż makijaż się rozpuści.
  4. Teraz przytrzymaj dolny wacik a drugą ręką powoli przesuwaj górny wacik po powiece, w bok ku skroniom oraz w dół, wzdłuż rzęs. Dokładnie oczyść cienie, eyeliner oraz maskarę.
  5. Wyciągnij wacik spod rzęs kierując się ku zewnętrznemu kącikowi oka. A jeśli czujesz, że trochę tuszu zostało na rzęsach, użyj kolejnego wacika, nasącz kosmetykiem, złóż go na pół i jeszcze raz na pół, by powstał „rożek”. To nim najdokładniej doczyścisz rzęsy. Tylko pamiętaj, prowadź go po rzęsach w dół, by ominąć spojówki.

Kosmetyki do demakijażu oczu

By wybrać najlepszą formułę dla swoich oczu, sprawdź jakie są różnice między płynem micelarnym i olejkiem. Postaraj się wybrać to, co najlepiej odpowiada twoim potrzebom oraz rodzajowi makijażu, który stosujesz. Poniżej znajdziesz propozycje.

Płyn do demakijażu oczu

Lekki, nietłusty płyn, zwykle opiera się na działaniu miceli. Drobne cząsteczki chwytają zanieczyszczenia, zamykają je i odseparowują od skóry. Są bardzo skuteczne w działaniu i uniwersalne w stosowaniu, nawet w przypadku wodoodpornego makijażu. Sprawdzają się w przypadku wrażliwych powiek i często wyposażone są w dodatki nawilżająco-łagodzące na przykład sok z aloesu, panthenol oraz ekstrakt z zielonej herbaty.

 

APIS Home terApis Oczyszczający płyn micelarny do demakijażu twarzy i oczu

 

Olejek do demakijażu oczu

Bogata, olejowa formuła kosmetyku do demakijażu przeznaczona dla bardzo suchych i odwodnionych cer. To również propozycja dla tych, którzy lubią mocniejszy makijaż, ale mają wrażliwą skórę. Olejek skutecznie rozpuszcza kosmetyki kolorowe, a jednocześnie nawilża skórę, natłuszcza i odżywia. W składzie tego typu formuł znajdziesz oleje: lniany, ze słodkich migdałów oraz pestek brzoskwini.

 

SOLVERX Sensitive Skin Olejek do demakijażu twarzy i oczu do cery wrażliwej 150ml

 

Żel do demakijażu oczu

Konsystencja sprawdza się szczególnie w przypadku soczewek kontaktowych. Jest bardziej gęsta od płynu i nie spływa do oczu. Poza tym to świetne rozwiązanie dla wrażliwej skóry powiek. Żel zwykle opiera się na bazie wody termalnej, a jego pH jest zbliżone do odczynu naturalnych łez.

 

Eau Thermale, Avene, delikatny żel do demakijażu oczu, 125 ml

 

Mleczko do demakijażu oczu

Jedwabista, emulsyjna konsystencja mleczka nawilża i działa delikatnie skutecznie, niezależnie od rodzaju skóry. To najbardziej uniwersalny kosmetyk do demakijażu oczu, pod warunkiem, że nie masz bardzo wrażliwej skóry, ani nie stosujesz mocnego, wodoodpornego makijażu.  

 

Dr Irena Eris, Cleanology, mleczko do demakijażu twarzy i oczu wszystkich typów skóry, 200 ml

 

Płatki do demakijażu oczu

S.O.S dla wszystkich, którzy potrzebują szybkiego oczyszczania. Płatki do demakijażu oczu zwykle są w słoiczku, nasączone płynem (zwykle micelarnym) są gotowe do użycia. To kosmetyk ułatwiający życie, szczególnie tym, którzy późno kładą się spać. Nadal jednak warto sprawdzić co jest bazą formuły i jakie zawiera składniki. Jeśli to micele oraz wyciągi roślinne jak aloes, to można ich bezpiecznie używać nawet w przypadku wrażliwej skóry.

 

Balea, micelarne płatki do demakijażu oczu, 50 szt.

 

Po więcej porad dotyczących kosmetyków oraz sposobów ich używania zapraszamy do działu Dbam o urodę.

Zdjęcia okładkowe: Shutterstock