„Mea culpa” Barbary Rybałtowskiej jest kontynuacją sagi rodzinnej, powieścią obyczajową opisująca historię matki i córki na tle burzliwych dziejów Polski w XX wieku.

Premiera książki "Mea culpa" już 30 czerwca 2010 roku. A niebawem na podstawie sagi powstanie film kinowy oraz serial TVP w reżyserii Macieja Dejczera.

Matka i córka uwikłane w historię tworzą wbrew okrucieństwom losu kochającą rodzinę. Pomimo tragicznych zdarzeń, które są ich udziałem patrzą na świat z radością życia, życzliwością i humorem. Od pierwszych stron książki wciągają nas w swój świat.

Saga w częściach:

„Bez pożegnania”
część 1 – podczas II Wojny Światowej bohaterki wywiezione zostają z Kresów wschodnich na Syberię. Czas wielkiej próby udaje im się przetrwać dzięki niezwykłemu hartowi ducha matki.

„Szkoła pod Baobabem” część 2 – bohaterki przedostają się wraz z Armią Andersa do Afryki. Książka pisana z perspektywy córki Kasi, w fantastyczny sposób opowiada o codziennym życiu Polaków w Ugandzie, fascynującej Afryce i tęsknocie za ojczyzną.

„Koło graniaste” część 3 – wymarzony powrót do powojennej Polski i brutalne spotkanie z komunistyczną rzeczywistością. Jednak dzięki sile emocji, wbrew wszystkiemu, życie toczy się dalej...

„Mea culpa” część 4 – Polska przełomu lat 50. i 60. pierwsze lata PRL-u wraz z jego absurdami ingerencja świata polityki w życie zwykłych ludzi dramatyczne zdarzenia w życiu osobistym i podróże głównej bohaterki z zespołem Mazowsze...
c.d.n.

Głosy o książce:

„Jest to wspaniale napisany utwór. Wprost gotowy scenariusz filmowy, pełen cudownych charakterów i sytuacji chwytających za gardło. Rewelacja!!! Aromat książki, jej niezwykła pasja, koloryt, emocje, wiarygodność są mi bliskie i wywołują olbrzymie doznania”.
Jerzy Antczak

„Ważne są książki takie jak ta, bardzo ważne dla naszej polskiej psychiki. To opowieść o strasznym a jednak pełnym wiary i radości dzieciństwie, pełna siły przetrwania, radości nieugiętej (...) Przyznam się, że czytałem tę kipiącą energią życia i świetnie napisaną książkę też jako odtrutkę na typowe dla polskiego obywatela poczucie przysmucenia, niedostrzegania jak wiele na lepsze się zmieniło”.
Ernest Bryll

„Przeczytałem tę powieść i jestem nią głęboko poruszony. Nie potrafię pisać, o tym co czuję, jak ją przeżywałem, ale ma ona dla mnie ogromne znaczenie...”
Andrzej Seweryn


Barbara Rybałtowska – pisarka, autorka tekstów piosenek, aktorka, malarka. Ma w swoim dorobku powieści (m.in. Sagę Kuszenie Losu, Romans w Paryżu), a także liczne biografie znanych postaci polskiej sceny, m.in. Barbary Brylskiej, Barbary Wrzesińskiej, Igi Cembrzyńskiej i Stefana Rachonia. Jako mała dziewczynka podczas II wojny światowej została wraz
z matką wywieziona na Syberię, skąd przez Pakistan, Iran, Ugandę wróciła do Polski. Przeżycia te posłużyły za kanwę prezentowanej teraz czytelnikom sagi.