Zapraszamy dzieci i rodziców do internetowego głosowania za pośrednictwem portalu www.przecinekikropka.pl. Publikacja, która otrzyma najwięcej głosów, zdobędzie tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej „Przecinek i Kropka” 2012. Głosowanie zakończy się  16 kwietnia.

 

Czwarta edycja konkursu „Przecinek i Kropka” potwierdziła duże zainteresowanie wydawców inicjatywą Empiku. Spośród prawie 100 nadesłanych zgłoszeń jury konkursu (w składzie: Dorota Koman – krytyk literatury dziecięcej, prezes Fundacji Promocji Polskiej Książki „Ars Libri”, Ewa Gruda –  krytyk literatury dziecięcej, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej, dr Aleksandra Piotrowska – psycholog dziecięcy, pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, Ewa Świerżewska – krytyk literatury dziecięcej, tłumacz, redaktor naczelna portalu Qlturka.pl) wytypowało 10 najbardziej wartościowych i najpiękniej wydanych książek przeznaczonych dla dzieci w wieku 5-8 lat. Przy wyborze nominacji jury oceniało między innymi: zgodność treści książki z wiekiem czytelników (5–8 lat); pozytywny wpływ książki na kształtowanie osobowości dziecka, jego rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny; interesujący dziecko temat, rozwijający jego wyobraźnię i wrażliwość, skłaniający do myślenia, budujący pozytywny stosunek do świata i ułatwiający jego zrozumienie; wartości literackie oraz walory edytorskie książki.

 

Jak podkreśla jedna z jurorek, Ewa Świerżewska - W tym roku cztery jurorki były zaskakująco zgodne… do czasu. Po zakwalifikowaniu wszystkimi głosami ponad połowy z nominowanych tytułów, przyszła pora na burzliwą dyskusję i „walkę” o swoje kandydatury. Jako, że jesteśmy osobami kulturalnymi, osiągnęłyśmy konsensus i znów 10 naprawdę świetnych książek znalazło się w gronie nominowanych do nagrody „Przecinek i Kropka”.  Po raz kolejny przekonałyśmy się także jak dużo mądrych, ciekawych graficznie i pięknie wydanych książek ukazuje się na rynku. Z optymizmem czekam na kolejną edycję Konkursu.

 

Głosowanie czytelników potrwa do 16 kwietnia. Empik ogłosi wyniki Konkursu i ujawni Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2012 podczas Warszawskich Targów Książki – w  dniu 16 maja. Zwycięska publikacja będzie przez Empik promowana w ogólnopolskiej kampanii w salonach i w sklepie internetowym empik.com.

 

Oto nominowani (w kolejności alfabetycznej):

 

Dokąd iść? Mapy mówią do nas!

[Heekyoung Kim, il. Krystyna Lipka-Sztarbałło, Wydawnictwo Entliczek]

Wyjątkowa książka edukacyjna, w której wiedza podana jest z zachwycającą lekkością i prostotą. Poetycki tekst Koreanki Kim Heekyoung i mistrzowskie ilustracje Krystyny Lipki-Sztarbałło zapraszają małych Odkrywców do fascynującej podróży po świecie kartografii, prowokują do refleksji i samodzielnych poszukiwań wiedzy.

 

Dziewczynka z parku

[Barbara Kosmowska, il. Emilia Dziubak, Wydawnictwo W.A.B.]

Opowieść o wspomnieniach, które bolą, ale też są tym, co posiadamy najcenniejszego. Autorka mówi o śmierci i stracie w sposób prosty, a jednocześnie pełen szacunku dla swoich bohaterów i czytelników.

 

Dziwne zwierzęta

[Lotta Olsson, il. Maria Nilsson Thore, Wydawnictwo Zakamarki]

Mrówkojad i orzesznica organizują konkurs na najdziwniejsze zwierzę. Zgłoszenia napływają ze wszystkich stron świata. Czy uda im się wyłonić zwycięzcę? Niezwykle dowcipna i zajmująca opowieść o tym, jak pięknie można się różnić, a przy tym pełna ciekawych faktów ze świata zwierząt.

 

Księżniczka Koronka i Książę Hafcik

[Liliana Bardijewska, il. Ewa Kozyra-Pawlak, Wydawnictwo Literatura]

To bajka o miłości, nienawiści i tolerancji napisana rytmizowaną prozą. Sąsiadujące ze sobą królestwa kolorowych haftów i białych koronek to ogień i woda, tęcza i biel, tropik i mróz. Różnią się wszystkim. Czy miłość skruszy graniczne mury?

 

Niebieska niedźwiedzica

[Joanna M. Chmielewska, il. Jona Jung, Wydawnictwo Bajka]

Czytając „Niebieską niedźwiedzicę”, czujemy, że brak tolerancji to nie bajka, lecz wielki problem zamknięty w słowa bajki. Bo czy łatwo być Innym? Czy łatwo zaakceptować Innego? Czy łatwo dostrzec problemy i cierpienie innych?

 

Piękna i mądra bajka o troskach Zająca Grajka

[Ewa Kozyra-Pawlak, il. Paweł Pawlak, Wydawnictwo Egmont]

Zabawna i pouczająca opowieść o wartości różnych talentów i sile prawdziwej przyjaźni. Dowcipne ilustracje i piękny tekst to efekt twórczej współpracy Ewy Kozyry-Pawlak i Pawła Pawlaka.

 

Uczucia. Co to takiego?

[Oskar Brenifier, il.Serge Bloch, Wydawnictwo Zakamarki]

Dzieci często zadają pytania mające naturę pytań filozoficznych. Wobec takich pytań dorośli niejednokrotnie czują się bezradni. Książka wykorzystując naturalną prostotę dziecięcych pytań i odpowiedzi, otwiera drzwi do odwiecznych filozoficznych problemów.

 

Wesoły Ryjek powraca

[Wojciech Widłak, il. Agnieszka Żelewska, Wydawnictwo Media Rodzina]

Zajmuje się drobnymi codziennymi sprawami i stara się zrozumieć dorosłych. Nie zawsze jest łatwo, ale Wesoły Ryjek nie ustaje w swojej dociekliwości. Jak zwykle towarzyszy mu żółw przytulanka, a mama i tata służą radą i pomocą.

 

Wścibscy

[Dorota Gellner, il. Beata Zdęba, Wydawnictwo Bajka]

Dorota Gellner nie ma sobie równych w wymyślaniu nietuzinkowych bohaterów, których zabawne perypetie opisuje znakomitą, wpadającą w ucho rymowaną prozą. Historyjki o wścibskich: niani, dziadku, babci, wnuczce, wnuczku, ciotce i kuzynie, a także o psie, kocie i myszy nie zawiodą małych i dużych czytelników.

 

Zosia z ulicy Kociej

[Agnieszka Tyszka, il. Agata Raczyńska, Wydawnictwo Nasza Księgarnia]

Książka wciąga i bawi, niekiedy do łez. A wszystko to dzięki pomysłowości, lekkości pióra i humorowi autorki, która sportretowała, może czasem trochę w krzywym zwierciadle, charakterną rodzinkę Zosi.