Czyszczenie kostki brukowej w zależności od pory roku

Jak wiadomo, każda pora roku przynosi zróżnicowane warunki atmosferyczne, mające istotny wpływ na każdą część architektury — trwałość elewacji, wewnętrzną spójność, jak i same pokrycia wszelkich płaskich powierzchni. Jeśli zastanawiasz się jak umyć kostkę brukową, pamiętaj, że w zależności od pory roku czynność ta będzie wymagać różnych środków. Warto przyjrzeć się poszczególnym okresom w roku, biorąc pod uwagę ich oddziaływanie atmosferyczne na kostkę brukową.

Zima — najtrudniejsza dla kostki brukowej pora roku

Czas zimowych śniegów i niskich temperatur jest zdecydowanie najbardziej wymagający pod względem czyszczenia kostki brukowej. Podstawą konserwacji powinno być regularne jej odśnieżanie, a także unikanie stosowania inwazyjnych dla tego budulca materiałów, takich jak np. sól. Choć jest ona popularnym środkiem w walce z zamarzniętą wodą, charakteryzuje się ona silnie negatywnym działaniem na strukturę betonu — podlega ona osłabieniu w przypadku stosowania soli.

Optymalnym rozwiązaniem, oprócz regularnego odświeżania, jest sypanie umiarkowanych ilości piasku na kostkę brukową (lub zamiennika soli w postaci chlorku magnezu. Nie tylko uchroni to jej powierzchnię przed szkodliwym działaniem środków chemicznych i soli, ale także zredukuje jej śliskość. Absolutnie niepożądaną czynnością jest skuwanie zebranego na kostce lodu przy pomocy ostrych narzędzi — czynność ta potrafi, oprócz samego skucia lodu, uszkodzić wierzchnią warstwę kostki.

myjka kiśnieniowa karcher k2 home

Wiosna — wilgotne pokłosie zimy

Wiosna jest najczęściej okresem bardzo wilgotnym, w czasie którego topnieje zgromadzony na kostce śnieg i lód. A zatem, najbardziej istotnym aspektem czyszczenia kostki brukowej jest pozbywanie się wszelkich nalotów, które zostają na niej w wyniku działania stopniałego lodu. Na ogół, jest to lżejszy okres pod względem konserwacji kostki niż zima. Należy pamiętać, że kluczowa jest tutaj regularność, a najlepszą metodą na pozbywanie się nalotów jest przemywanie kostki silnym, skupionym strumieniem wody.

Lato — czym wyczyścić kostkę brukową z chwastów i mchów?

Lato, choć jest najbardziej przyjazne pod kątem warunków atmosferycznych dla kostki brukowej, również przynosi pewne zagrożenia dla jej integralności — przede wszystkim w postaci wszędobylskich roślin w postaci niewielkich chwastów oraz uporczywych mchów. Ich usuwanie jest, niestety, dość czasochłonne i powinno być wykonywane ręcznie w celu zapewnienia wysokiej dokładności.

Dobrą możliwością jest zakupienie specjalnej szczotki, służącej do czyszczenia znajdujących się pomiędzy poszczególnymi kostkami szczelin. Warto jednak wziąć pod uwagę, że jest to proces wyczerpujący i czasochłonny, zwłaszcza w przypadku konieczności czyszczenia kostki brukowej znajdującej się na dużych powierzchniach. Alternatywą może być zakupienie specjalnego palnika gazowego, który pozwoli na szybkie pozbycie się niepożądanych mchów i chwastów.

Myjka wysokociśnieniowa MAKITA HW111

Jesień — jak radzić sobie z deszczami i opadającymi liśćmi?

Plamy na kostce brukowej to nieestetyczny mankament, który potrafi zaburzyć aspekt wizualny każdej nawierzchni. Jedną z najczęstszych przyczyn ich powstawania jest nieodpowiednia lub niewystarczająco rzadka konserwacja kostki w czasie jesieni. Podstawą jest regularne usuwanie zalegających liści, które wskutek rozkładu uszkadzają wierzchnią warstwę kostki. Oprócz tego należy ją odpowiednio zaimpregnować przed nadejściem zimy.

Impregnacja kostki brukowej. Dlaczego jest tak ważna?

Kostkę brukową warto w tym kontekście traktować niczym drewno, wymagające impregnacji w celu jak najlepszej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi (przede wszystkim gromadzącymi się, wilgotnymi liśćmi, a także silnymi opadami deszczu). Najpopularniejszą kategorią środków impregnujących są tzw. związki hydrofobowe, które ograniczają wsiąknie brudów w głąb struktury kostki. Ogólną zasadą wykonywania impregnacji jest zachowanie temperatury wyższej niż ok. 10 stopni Celsjusza, a także unikanie tej czynności w szczególnie upalne dni (ze względu na intensywny zapach części dostępnych na rynku środków impregnujących).

NAC PWE120-LN

Czym wyczyścić kostkę brukową? Najlepsze myjki ciśnieniowe

Jedną z najpopularniejszych metod wykorzystywanych przy usuwaniu zabrudzeń jest korzystanie z myjki ciśnieniowej. Zapewnia ona komfortową pracę, a także możliwość usuwania zabrudzeń (np. plam czy zgromadzonych fragmentów liści) nawet bez konieczności korzystania ze specjalnych detergentów. Myjka ciśnieniowa jest jedną z najchętniej kupowanych maszyn do czyszczenia kostki brukowej, a jest produkowana przez takie firmy jak np. Hillvert, Yato czy NAC. Przy wybieraniu odpowiedniej myjki trzeba wziąć pod uwagę jej moc, długość węża wodnego, a także maksymalne ciśnienie. Dzięki odpowiedniemu doborowi parametrów myjka będzie w stanie usunąć wszystkie nieestetyczne zanieczyszczenia.

Zadbaj o wygląd kostki brukowej w twoim ogrodzie już dziś — pamiętaj, że liczy się regularność. Dzięki niej kostka brukowa przed twoim domem stanie się wizytówką całej posiadłości!

 

Więcej porad znajdziesz na Empik Pasje w dziale Poradniki!

Zdjęcie okładkowe - źródło: shutterstock.com.