Współcześnie cosplay bywa uznawany za subkulturę i w zależności od fandomu jest różnie postrzegany. Niektórzy traktują go jako hobby, inni uczynili z niego sztukę lub nawet zawód. Wystarczy jedna wizyta na zlocie fanów fantastyki, by zrozumieć, że wszystkich tych ludzi łączy pasja i radość z dzielenia się zajawkami. Wielu twórców decyduje się szyć swoje przebrania z resztek lub nietypowych materiałów. Ten nurt nazywany jest lowcost cosplayem. Warto się tym kierunkiem zainteresować, zwłaszcza jeśli jesteście na początku swojej artystycznej drogi. Ponadto idea ta koresponduje z filozofią zero waste!

Stałym punktem programu większości konwentów jest konkurs na najlepsze przebranie. W jury zasiadają mistrzowie tego fachu. Kim są i dlaczego poświęcili swoje życie cosplayowi? Przeczytajcie!

Cosplay znad Wisły – Justyna „Sosenka” Sosnowska

Justyna Sosnowska, która tworzy pod pseudonimem Sosenka, jest reprezentantką nurtu „instant cosplay”. Oznacza to niepełną przemianę w danego bohatera. W przypadku Sosenki często chodzi o charakteryzację górnych partii ciała, czyli makijażu i fryzury. Artystka bardzo często sięga po postaci fantastyczne. Filmy, anime oraz gry to ogromne pole do popisu. W wywiadach często podkreśla, że jej prace nie są profesjonalne, gdyż jest samoukiem. Justyna Sosnowska to przykład godny naśladowania – skromność, talent i ogromna pasja w jednej osobie, która z taką łatwością przybiera najróżniejsze formy.

 

Zdjęcie pochodzi z profilu @itlookslikekilled na Instagramie

 

Nie tylko jako Wiedźmin – Maul Cosplay

Ma na imię Ben, a serca polskich fanów zaskarbił niezwykle udaną interpretacją Geralta z Rivii. Dzięki temu cosplayowi udało mu się nawiązać współpracę z CD Projekt RED i później wiele imprez branżowych zostało uświetnionych przez jego talent. Oczywiście w dorobku artysty jest wiele więcej udanych charakteryzacji. Ben wcielił się także w Khala Drogo z serialu „Gra o tron”, Johna Marstona z gry „Red Dead Redemption” oraz postać, którą bez problemu rozpoznają fani „Gwiezdnych Wojen” – Dartha Maula.

 

Zdjęcie pochodzi z profilu @maul_cosplay na Instagramie

 

Urodzony sędzia – Leon Chiro

Fenomen cosplayu polega między innymi na tym, że wszystkie (lub prawie wszystkie) komponenty stroju wytwarzane są ręcznie. Przywiązanie do tej zasady często deklaruje Leon Chiro, którego polscy fani cosplayu często spotykają podczas konwentów. Artysta chcąc dzielić się swoją pasją i umiejętnościami chętnie zasiada w jury konkursów mających na celu wyłapanie talentów.

Ulubioną tematyką Leona są postaci z anime, ale od czasu do czasu możemy zobaczyć go w przebraniu bohatera z zupełnie „innej bajki”. Dla przykładu – Herkules lub Star Lord.

 

Zdjęcie pochodzi z profilu @leonchiro na Instagramie

 

Od gracza do cosplayera – Małgorzata „Margaret" Janikowska

Małgorzata Janikowska od ponad 10 lat para się cosplayem. Wszystko zaczęło się o grania w gry. Chęć odwzorowania postaci przybierała na sile, aż w końcu świat ujrzał artystyczne interpretacje postaci z kultowego „Skyrim” czy „League of Legends”.

Margaret, podobnie jak Leon Chiro, ma bogate doświadczenie w pracy z początkującymi cosplayerami. Tak jak wspomniany kolega po fachu, wyznaje dwie proste zasady: 90% stroju musi być wykonane ręcznie, a wcielanie się w postać powinno również obejmować próbę odwzorowania charakteru. Zwłaszcza na scenie, podczas pokazu.

 

Zdjęcie pochodzi z profilu @margaretcosplay na Instagramie

 

Cosplay to rzemiosło – Ivan „Gulliverishe” Mankievich

Naszą listę zamyka białoruski artysta Ivan Mankievich. Jego największym konikiem jest wytwarzanie zbroi oraz broni. Podczas konkursów ocenia uczestników pod tym kątem bardzo surowo. Własnoręczne wykonanie elementów pancerza lub miecza to ogromne wyzwanie, zwłaszcza dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z cosplayem. Jeśli jednak, podobnie jak Gulliverishe, chcecie odgrywać postaci z uniwersum „World of Warcraft”, nie obędzie się bez wielu prób naostrzenia piankowej szabli.

Wymieni artyści mają za sobą wiele lat ciężkiej pracy. Mimo to, nadal hołdują zasadzie tworzenia stroju samodzielnie i od podstaw. Większość z nich pierwsze kroki stawiała nie mając środków ani zasobów umożliwiających wykreowanie bardzo trwałych czy okazałych kostiumów. Jednak nie poddawali się i szukali innych rozwiązań.

Chcąc wesprzeć młodych artystów, zorganizowaliśmy konkurs na najlepszy cosplay, przygotowany własnoręcznie. Więcej informacji znajdziecie tutaj.