Prosta konstrukcja

Rowerki biegowe nie posiadają pedałów, lecz są zbudowane jedynie z ramy, siodełka, kół i kierownicy. W związku z tym dziecko może łatwo skoncentrować się na nauce jazdy. Opanowanie równowagi staje się dla niego znacznie łatwiejsze, ponieważ dotyka podłoża swoimi stópkami. Aby rowerek biegowy mógł pokonywać dystans, konieczne jest cykliczne odpychanie się z wykorzystaniem własnych nóg, a następnie ich lekkie unoszenie.

 

Wsparcie wszechstronnego rozwoju dziecka

Malec uczy się opanowywać równowagę, dzięki czemu łatwiej może w przyszłości przesiąść się na rower z pedałami. Samodzielnie operuje kierownicą, dlatego ma wpływ na to, w którą stronę pojedzie. Sprzyja to kształtowaniu jego poczucia sprawstwa oraz wysokiej samooceny. Jednocześnie jazda na rowerku biegowym usprawnia koordynację ruchową i funkcje motoryczne, wzmacnia mięśnie, uczy planowania i przewidywania, a także pozwala doskonalić percepcję przestrzenną. Za sprawą naprzemiennych ruchów wykonywanych podczas jazdy, ma także miejsce proces synchronizacji półkul mózgowych oraz tworzenia się nowych połączeń neuronalnych. Przekłada się to na efekt w postaci szybszego rozwoju intelektualnego malucha.

Niewątpliwą zaletą rowerków biegowych jest także łatwość w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas jazdy. W przeciwieństwie do pokonywania dystansu na tradycyjnym rowerze, w tym przypadku łatwiej wyeliminować problem przechylania się dziecka na boki oraz garbienia się. Konstrukcja rowerka biegowego wymusza na nim utrzymywanie prostego kręgosłupa. Rowerki tego typu są także stosunkowo lekkie, dlatego maleństwo nie powinno mieć problemu z ich wielokrotnym podnoszeniem.

 

Aktywne dziecko to zdrowe i szczęśliwe dziecko

Korzyść płynąca z podarowania swojej pociesze rowerka biegowego wiąże się również z tym, że w ten sposób można zachęcić ją do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Jazda na rowerze dostarcza mnóstwo radości. Umożliwia poznawanie otaczającego świata i kontakt z przyrodą. Stymuluje odporność, wzmacnia mięśnie szkieletowe, układ krwionośny oraz oddechowy, a także zapobiega nadwadze.

Niewątpliwą korzyścią dla rodziców jest również to, że maluch przestaje się nudzić podczas spacerów, a tym samym można wspólnie z nim przemierzać dłuższe dystanse. Rowerek biegowy pozwala nawet na pokonywanie trudnych tras – piaszczystych, kamienistych czy o dużym stopniu nachylenia.

 

Jaki rowerek wybrać dla swojej pociechy?

Aby rowerek biegowy zapewniał wymienione wyżej korzyści, należy wybierać go ze szczególną uwagą. Przede wszystkim istotne jest odpowiednie dopasowanie pojazdu do wzrostu dziecka – powinno mieć ono możliwość oparcia całych stóp na podłożu podczas siedzenia. Jeżeli rowerek będzie zbyt wysoki, wtedy wpłynie to nie tylko na obniżenie komfortu jazdy, lecz także może się przyczynić do rozwoju wad postawy u malca. Najlepiej wybierać rowerki dla dzieci z regulacją wysokości siedziska oraz kierownicy, dzięki czemu mogą one służyć nawet przez kilka sezonów. Warty uwagi pod tym względem jest np. rowerek Casper marki Lionelo, który posiada 4-stopniową regulację siodełka. Model Grande firmy Fjessa umożliwia natomiast regulację wysokości kierownicy w zakresie od 50 cm do 58 cm.

Istotna jest również odpowiednia waga rowerka, ponieważ dziecko będzie zapewne wielokrotnie musiało go podnosić z podłoża. Rowerki biegowe osiągają zazwyczaj ciężar w granicach 3-5 kilogramów. Można jednak znaleźć jeszcze lżejsze modele – około 2-kilogramowe. Na przykład rowerek biegowy drewniany Ricokids waży jedynie 2,2 kilograma. Zaletą tego modelu jest również obecność hamulca ręcznego V-brake oraz drewnianych błotników. Metalowe rowerki zazwyczaj są nieco cięższe, lecz nie jest to regułą – chociażby model Red Bullet marki Chicco osiąga ciężar jedynie 2,7 kilograma. Rowerki metalowe cechują się natomiast wyższą trwałością w porównaniu do drewnianych oraz posiadają więcej możliwości regulacji. Drewniany rowerek może być jednak równie solidny. Przykładem tego jest Dino Mini marki Milly Mally, którego rama powstała z drewna brzozowego.

 

Blokada kierownicy – tak czy nie?

Na rynku rowerków biegowych można znaleźć modele wyposażone w blokadę skrętu kierownicy lub pozbawione takiej funkcji. Ograniczenie kąta skrętu posiada m.in. rowerek biegowy 2way next marki Kinderkraft czy rowerek Grande firmy Fjessa. Opinie producentów na ten temat są podzielone. Zwolennicy bronią zdania, że tego typu rozwiązanie zmniejsza ryzyko częstych upadków. Przeciwnicy blokady kierownicy twierdzą natomiast, że funkcja ta ogranicza zwrotność rowerka.

 

Zalety opon piankowych oraz pompowanych

Pompowane koła cechują się świetną przyczepnością oraz skutecznym tłumieniem wstrząsów. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza wtedy, gdy na drodze występują różnego rodzaju nierówności. Można je jednak przebić, kiedy malec najedzie na ostry przedmiot. Opony piankowe nie narażają na takie ryzyko. Są polecane zwłaszcza do jazdy po płaskich powierzchniach – również w domu. Nierysujące podłogi i antypoślizgowe kółka z piankowego tworzywa posiada m.in. rowerek biegowy Kinderkraft Space. Model ten wyróżnia się również obecnością podnóżek, które pozwalają malcowi swobodnie oprzeć nóżki podczas jazdy.