Osłona przeciwszronowa na szybę – jak działa?
Osłona przeciwszronowa (mata na szybę) to wodoodporny materiał przeznaczony do montażu na szybie czołowej samochodu. Choć słowo „montaż” to nieco zbyt daleko idące określenie, akcesorium nie jest bowiem przytwierdzane na stałe; zakłada się je bardzo sprawnie i bez użycia narzędzi. Zwykle wystarczy dokładnie rozłożyć matę na szybie, tak by między uszczelką lub karoserią a osłoną nie była widoczna żadna przerwa, po czym przytrzasnąć drzwiami od strony kierowcy i pasażera jej krótsze boki zakończone „uszami”. Część modeli mocuje się przy pomocy wbudowanych w matę magnesów, które przywierają do karoserii.
Mata antyszronowa zabezpiecza szyby nie tylko przed osadzaniem się szronu, a także osiadaniem śniegu. Jest wykonana z materiału wodoodpornego, w związku z czym ani padający deszcz, ani topniejący śnieg nie zostają wchłonięte przez tkaninę, a tym samym nie zamarzają na powierzchni. Przede wszystkim jednak opady nie zatrzymują się na szybie, tylko na osłonie, dzięki czemu nie trzeba jej skrobać ani odmrażać specjalnym środkiem przed wyruszeniem w trasę. Wystarczy zdjęcie maty, otrzepanie jej ze śniegu, schowanie do bagażnika – i można jechać.
Osłona przeciwszronowa na wycieraczki
Dodatkowym zimowym problemem kierowców jest przywieranie wycieraczek do szyby czołowej. W ich przypadku pomaga tylko płyn do odmrażania, próba ich odklejenia skrobaczką budzi bowiem ryzyko połamania piór albo mocnego zarysowania szkła. Jeszcze mniej wymagającą alternatywą będzie oczywiście zabezpieczenie wycieraczek specjalnym pokrowcem.
Osłona przeciwszronowa na wycieraczki jest często dodawana do zimowej maty na szybę czołową, można jednak kupić ją również osobno. To podłużny, ciasny kawałek materiału w kształcie zamkniętej z jednej strony tuby, w który wystarczy wsunąć wycieraczki. Zabezpiecza je przed osadzaniem się śniegu i lodu, a także wspomnianym przymarzaniem do szyby czołowej.
Największe zalety korzystania z maty antyszronowej
Najbardziej zauważalną, a przy tym oczywistą zaletą osłony przeciwszronowej na samochód jest fakt, że ani śnieg, ani zamarzający deszcz nie osiadają na szybie, w związku z czym, ta nie pokrywa się uporczywym szronem, lodem czy śniegiem, który każdorazowo trzeba usuwać. Z zakupy tego typu maty wynikają kolejne korzyści, które zauważy każdy kierowca, który choć raz spędzał czas na żmudnym skrobaniu auta – zwłaszcza rano, gdy spieszył się do pracy.
Jedną z nich jest znaczna oszczędność czasu. Zdjęcie maty i jej otrzepanie ze śniegu czy lodu zajmuje go zdecydowanie mniej, niż ostrożne (by nie zarysować szyby) używanie skrobaczki i ręczne usuwanie zamarzniętych opadów. Wilgotną osłonę można włożyć do reklamówki przed umieszczeniem w bagażniku, by nie zamoczyć tapicerki.
Kolejna zaleta wynika z uniwersalności niektórych modeli. Część osłon jest bowiem dwustronnych; rewers może być przeznaczony na zimę, a awers, pokryty powłoką odbijającą promienie słoneczne, na lato. Wówczas chroni wnętrze auta przed nadmiernym nagrzewaniem się. Jednak nawet jeżeli osłona nie jest wyposażona w powierzchnię chroniącą przed działaniem promieni słonecznych, to i tak przyda się przez cały rok – by zabezpieczyć szybę przed osadzającym się brudem i kurzem, ptasimi odchodami, spadającymi z drzew liśćmi, szyszkami, deszczem czy kamykami. Dzięki temu maleje ryzyko pęknięcia szyby podczas postoju pojazdu, a także jej zabrudzenia w trakcie ulewy.
Osłona przeciwszronowa na szybę – czy warto z niej korzystać?
Na podstawie powyższych informacji można zatem powiedzieć, że zdecydowanie warto korzystać z maty antyszronowej. Szczególnie, że to wyjątkowo niedrogi element wyposażenia, taka osłona kosztuje bowiem kilka lub kilkanaście złotych. Warto zdecydować się na model wyposażony w dodatkową, srebrną powłokę na lato, ta bowiem znacznie rozszerza poziom ochrony samochodu, a jej koszt jest albo taki sam, albo kilka złotych wyższy od wersji wyłącznie zimowej.
Przy zakupie polecamy również zwrócić uwagę na metodę mocowania maty do szyby. Najwygodniejszą opcją są magnesy, nie wymagają bowiem manewrowania przy drzwiach samochodu. W ich przypadku wystarczy przyłożenie kantów osłony do karoserii, a te same solidnie do niej przywrą. Dobrym zakupem będzie też komplet w parze ze wspomnianymi wcześniej pokrowcami na wycieraczki.
Sprawdź naszą ofertę osłon przeciwszronowych i całorocznych, a także pokrowców na wycieraczki czy naklejek przeciwdeszczonych na lusterka, by jeszcze lepiej chronić swoje auto!
Więcej poradników znajdziecie na Empik Pasje w dziale Motoryzacja
Zdjęcie okładkowe: źródło: shutterstock.com
Komentarze (0)