Nic więc dziwnego, że wielu rodziców zastanawia się nad możliwością postawienia dziecięcego fotelika na przednim siedzeniu pasażera – maluch zawsze będzie pod jego czujnym okiem. Czy to rzeczywiście bezpieczne? Co mówi na ten temat prawo? Wyjaśniamy!

Ogólne zasady dotyczące przewożenia dzieci w samochodzie

Przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym jasno określają zasady przewożenia dzieci w pojeździe. Nieletni do 150 cm wzrostu muszą jeździć w foteliku samochodowym – chyba że dziecko ma ponad 135 cm wzrostu i jednocześnie waży więcej niż 36 kilogramów. Wówczas może podróżować jak osoba dorosła: na tylnym fotelu pasażera, zapięte pasami bezpieczeństwa. Co więcej, jeśli w samochodzie podróżuje trójka nieletnich do 150 cm wzrostu, a na tylnej kanapie zmieszczą się tylko dwa foteliki, dziecko siedzące na środku może podróżować bezpośrednio na kanapie. Musi tylko zostać przypięte pasami i mieć minimum 3 lata.

Caretero, Sport Turbo Fix, Fotelik samochodowy, 9-25 kg, Graphite

Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu w świetle prawa

A jak wygląda sytuacja z usadzeniem dziecka na przednim fotelu? Prawo dopuszcza taką możliwość. Przewożenie dziecka w foteliku na przednim siedzeniu jest dozwolone po spełnieniu jednego istotnego warunku:

  • Poduszka powietrzna musi zostać wyłączona – zarówno w przypadku przewożenia dziecka tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy. Konieczność ta wynika z niebezpieczeństwa, do którego prowadzi wybuch kurtyny. Osiąga ona prędkość około 300 km/h, tym samym w ułamku sekundy uderza w tył fotelika lub bezpośrednio w ciało dziecka, w obu przypadkach mogąc doprowadzić nie tylko do poważnych urazów głowy czy kręgosłupa, ale także śmierci. Poduszka, która wystrzeli na skutek niegroźnej kolizji (np. najechania na tył innego pojazdu) może skończyć się więc prawdziwą tragedią.

Przewożenie dziecka na przednim siedzeniu bez fotelika

Czy dziecko może podróżować na przednim fotelu bez fotelika albo podkładki? Odpowiedź jest analogiczna do jazdy na tylnej kanapie – tak, jeśli ma więcej niż 150 cm wzrostu lub więcej niż 135 cm wzrostu i 36 kilogramów wagi. Wówczas wystarczy, że zostanie przypięte pasami bezpieczeństwa. Wiek nie ma tutaj znaczenia; nawet nastolatek, jeżeli nie przekracza wskazanego wzrostu i wagi, nie będzie mógł podróżować bez fotelika albo podkładki.

Lionelo, Oliver, Fotelik samochodowy, ISOFIX + TopTheter, 9-36 kg, Stone

Wybieramy fotelik na przednie siedzenie – ISOFIX

Czy fotelik na przednie siedzenie musi spełniać jakieś specjalne wymogi? Jedyne, na co należy zwrócić szczególną uwagę, to rodzaj mocowania. Fotelika z systemem ISOFIX może bowiem nie dać się zainstalować na przednim siedzeniu – ze względu na brak zaczepów. Na początku warto więc sprawdzić, czy są one dostępne (trzy mocowania ISOFIX ma np. Nissan Micra z 2017 roku). Jeżeli nie – to będzie oczywiście potrzebny fotelik albo podkładka do mocowania pasami bezpieczeństwa.

Wybieramy fotelik na przednie siedzenie – rodzaj siedziska

Wspomnieliśmy o „foteliku lub podkładce”. Na który z tych rodzajów siedziska lepiej się zdecydować? Z punktu widzenia prawa nie ma to znaczenia, oba typy są bowiem dozwolone. Co więcej, z jednego i drugiego można korzystać w tym samym wieku dziecka (choć w przypadku niemowlęcia byłoby to trudno wykonalne i mało bezpieczne – istotne jest więc, by nieletni potrafił siedzieć bez wsparcia). Sami producenci podstawek wskazują, że najlepszym czasem do przesadzenia dziecka z fotelika na podkładkę jest osiągnięcie przez nie minimum 135 cm wzrostu lub przekroczenie wagi 15 (a czasami 25) kg.

Maxi-Cosi, Axissfix Air, Fotelik samochodowy, Nomad Grey, 9-18 kg

Wybieramy fotelik na przednie siedzenie – wiek dziecka

Ostatnia kwestia to po prostu właściwy dobór rodzaju fotelika do malucha. Najmłodsi podróżni powinni podróżować w foteliku-nosidełku. To więc dzieci z grupy 0 – o wadze do 10 kg, tj. w wieku od urodzenia do ok. 9 miesięcy oraz grupy 0+ – o wadze do 13 kg, w wieku od urodzenia do ok. 15 miesięcy. Co istotne, te foteliki należy mocować zawsze tyłem do kierunku jazdy. Zasada ta ma związek z bezpieczeństwem niemowlęcia; jego mięśnie szyi nie są jeszcze do końca ukształtowane, co w momencie kolizji oznacza gwałtowne opadanie główki skutkujące urazami kręgów lub mięśni.

Na rynku dostępne są także foteliki 0-18 kg i 0-25 kg, które „rosną wraz z dzieckiem”, starczają więc na znacznie dłuższy czas (pod warunkiem bezawaryjnego użytkowania. W momencie nawet najmniejszego uszkodzenia warto wymienić fotelik na nowy, by zagwarantować dziecku 100% bezpieczeństwa). Te mogą być montowane zarówno przodem, jak i tyłem do kierunku jazdy – po przekroczeniu pewnego wieku (zwykle 4 lat). Foteliki ze starszych grup wiekowych powinny być montowane już wyłącznie przodem.

Maxi-Cosi, CabrioFix, Fotelik samochodowy, Essential Graphite

Dziecko w foteliku na przednim siedzeniu – podsumowanie

Młody podróżny może więc siedzieć zarówno w przedniej, jak i tylnej części samochodu. Istotne jest to, że dziecko w foteliku zostało usadzone na przednim siedzeniu w sposób stabilny i w pełni bezpieczny, a samo siedzisko zostało dopasowane pod względem metody montażu. Sprawdź, czy w twoim pojeździe system ISOFIX obejmuje także przednie siedzenie pasażera i wybierz fotelik odpowiedni dla twojej pociechy.

Więcej porad znajdziesz w naszym dziale Dziecko i mama.

Zdjęcie okładkowe: Shutterstock.